PODPOWIEDZI:

Robot złożył Kostkę Rubika

Robot złożył Kostkę Rubika

Robot złożył Kostkę Rubika. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nauczył się tego całkiem sam w wirtualnym środowisku. Na dodatek wyczynu dokonała tylko jedna ręka. Stowarzyszenie OpenAI poinformowało o sukcesie 15 października 2019 roku.

Złożenie Kostki Rubika przez robota było efektem wykorzystania techniki ADR. Automatic Domain Randomization generuje nieskończenie wiele coraz trudniejszych środowisk w symulacji komputerowej.

Dzięki temu algorytm jest w stanie się uczyć dostosowania do wielu różnych warunków. Sprawia też, że symulacja nie musi być idealnie dopasowana do rzeczywistości, w której maszyna będzie operowała.

W jaki sposób osiągana jest randomizacja środowisk? Na przykład poprzez zmianę rozmiaru kostki, jej masę i zmiany tarcia powierzchni robotycznej dłoni. Za każdym razem, kiedy maszyna opanowuje dane środowisko, naukowcy zwiększają jego trudność. Teraz w rzeczywistości sprzęt jest w stanie poradzić sobie na przykład przy założeniu na nim gumowej rękawicy, związaniu jego palców i próbach poruszania kostki.

Co ciekawe wykorzystana robotyczna ręka wcale nie jest nowa. Z tego konkretnego modelu naukowcy korzystają już od 15 lat. Najważniejsza więc w tym przypadku była zmiana podejścia do oprogramowania, a nie projektowania maszyn. Nad nauczeniem AI jak złożyć Kostkę Rubika, pracownicy OpenAI pracowali od maja 2017 roku.

Różne testy robotycznej ręki

Już parę miesięcy po rozpoczęciu udało im się to osiągnąć w symulacji. Jednak aż do lipca 2018 roku robot co najwyżej przesuwał jeden z elementów popularnej zabawki. Między innymi dzięki zastosowaniu ADR obecnie maszyna jest w stanie rozwiązać Kostkę Rubika 6 na 10 razy. W przypadku maksymalnie skomplikowanego ustawienia szanse, że robotyczna ręka poradzi sobie z zadaniem, maleją do zaledwie 20%.

Organizacja znana jest też ze stworzenia OpenAI Five. To nazwa projektu machine learningowego, w którym za sterami pięciu postaci w grze Dota 2, produkcji gatunku MOBA firmy Valve, staje pięć sieci neuronowych. Podczas pierwszego publicznego występu w 2017 jedna z wczesnych wersji zmierzyła się z jednym z najlepszych profesjonalnych graczy produkcji o nicku Dendi. Co ciekawe w rozgrywce jeden na jednego, ludzki zawodnik przegrał.

Źródło: openai.com.

blog comments powered by Disqus
Robot złożył Kostkę Rubika