PODPOWIEDZI:
Maraton okazji w RTV Euro AGD

E-recepty na iOS - Resort się wyrobił przed końcem stycznia!

E-recepty na iOS - Resort się wyrobił przed końcem stycznia!

Użytkownicy telefonów Apple mają już dostęp do e-recepty. Aplikacja mObywatel na iOS została zaktualizowana 31 stycznia. Dotychczas ta funkcja działała tylko na telefonach z Androidem.

Resort chwali się tym, że udało się temat e-recept na urządzeniach z systemem iOS dopiąć przed końcem stycznia. To istotne, bo od 8 stycznia przepisując leki pacjentom, lekarze wystawiają już prawie wyłącznie elektroniczne wersje recept (chyba że chory zażyczy sobie wydruk). Wszystko po to, aby zwiększyć ich czytelność i wyeliminować ryzyko zgubienia. Koniec z żartami o jakości pisma lekarzy.

- Recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować aplikację mObywatel. Znajdziemy tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak sprawdzić e-receptę na iPhonie?

Żeby móc korzystać z dobrodziejstw zmian, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie urządzenie. Zawężając temat do samych sprzętów mobilnych Apple - niedawno twój telefon powinien zaktualizować automatycznie aplikację mObywatel. Jeżeli jednak tego nie zrobił (bo ustawiłeś aktualizacje ręczne albo nie masz aplikacji) musisz załatwić temat manualnie.

Wystarczy wejść do AppStore i wyszukać mObywatel. Jeżeli chodzi tylko o aktualizację - sprawa jest prosta - klikasz uaktualnij. Temat bardziej się komplikuje, gdy na twoim telefonie dotychczas nie znajdowało się to oprogramowanie. Musisz je zainstalować, a potem zalogować się na Profil Zaufany.

W aplikacji znajduje się karta eRecepta. W niej automatycznie po wizycie u lekarza powinny się pojawić przepisane ci leki. W aptece wystarczy wyciągnąć telefon i pokazać pracownikowi placówki kod QR odpowiedniej recepty na wyświetlaczu urządzenia. Możesz również zrobić to bardziej analogowo. Wystarczy po prostu podać numer PESEL i kod e-recepty.

Zobacz też: Parlament Europejski orzeka - Będą uniwersalne ładowarki

Źródło: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

blog comments powered by Disqus
E-recepty na iOS - Resort się wyrobił przed końcem stycznia!