PODPOWIEDZI:

Nowe szerokokątne Lumixy DMC-FS18 i DMC-FS16

Nowe szerokokątne Lumixy DMC-FS18 i DMC-FS16

Nowe aparaty Panasonic Lumix DMC-FS18 i DMC-FS16 wyposażone są w 28-milimetrowy* obiektyw LEICA DC i tryb iA (intelligent Auto).

Firma Panasonic przedstawia dwa nowe modele aparatów kompaktowych: 16,1-megapikselowy DMC-FS18 i 14,1-megapikselowy DMC-FS16 o jeszcze smuklejszym, bardziej kompaktowym i stylowym profilu. Oba modele wyposażone są w nowo opracowany, wysuwany, wysokiej jakości obiektyw LEICA DC. Ten 28-milimetrowy, szerokokątny obiektyw z czterokrotnym powiększeniem optycznym (odpowiednik zakresu ogniskowych 28-112 mm w aparatach 35 mm) ma bardzo kompaktową konstrukcję, która mieści się w smukłej obudowie aparatu.

Nowy procesor obrazu Venus Engine VI zastosowany w aparatach DMC-FS18/FS16 pod wieloma względami zwiększa ich wydajność.

Do trybu iA (intelligent Auto) dodano funkcje śledzenia autofokusu (AF Tracking) i inteligentnej ekspozycji (Intelligent Exposure), które uzupełniają konwencjonalny system MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer) do tłumienia drżeń ręki, inteligentną kontrolę czułości ISO (uwzględniającą ruch fotografowanego obiektu), wykrywanie twarzy oraz inteligentny selektor scen.

Smukłe i kompaktowe aparaty DMC-FS18/FS16 oferują liczne funkcje, pozwalając użytkownikowi na robienie doskonałych zdjęć w każdych okolicznościach. Metaliczny panel z delikatną teksturą na froncie jest dostępny w kolorach srebrnym, czarnym, różowym, fioletowym i złotym (FS18) lub srebrnym, czarnym, różowym, czerwonym i niebieskim (FS16).

alt text

16,1-megapikselowy DMC-FS18 i 14,1-megapikselowy DMC-FS16 są wyposażone w nowo opracowany, wysuwany, wysokiej jakości obiektyw LEICA DC. Ten 28-milimetrowy, szerokokątny obiektyw z czterokrotnym powiększeniem optycznym (odpowiednik zakresu ogniskowych 28-112 mm w aparatach na film 35 mm) ma kompaktową konstrukcję, która mieści się w niezwykle cienkiej obudowie aparatu. Obiektyw składa się z 6 elementów w 5 grupach, w tym z 3 soczewek asferycznych z 6 powierzchniami asferycznymi, a jego rozmiar udało się zminimalizować dzięki równoległemu projektowaniu obiektywu, mechanizmu i korpusu aparatu. Pozwoliło to radykalnie zmniejszyć korpus, który jest około 20 proc. cieńszy niż w poprzednich modelach przy zachowaniu wyjątkowej sprawności optycznej. Dzięki nowej technologii inteligentnej rozdzielczości aparaty DMC-FS18/FS16 oferują funkcję inteligentnego zoomu, która zwiększa współczynnik zoomu mniej więcej 1,3-krotnie, zachowując wysoką jakość obrazu nawet w zbliżeniu cyfrowym. Oznacza to, że 4-krotne powiększenie optyczne można wirtualnie zwiększyć do 5-krotnego. Co więcej, dostępna jest funkcja Extra Optical Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu do 9x (FS18) / 8,4x (FS16), wykorzystując środkową część matrycy CCD do jeszcze większego przybliżenia fotografowanych obiektów.

W aparatach FS18/FS16 zastosowano szybki, wydajny, procesor Venus Engine VI, który umożliwia rejestrowanie obrazów wysokiej jakości poprzez ulepszone przetwarzanie sygnałów z wykorzystaniem technologii inteligentnej rozdzielczości.

Technologia inteligentnej rozdzielczości automatycznie wykrywa trzy składniki zdjęć — zarysy, obszary wypełnione detalami i miękkie gradacje. Zarysy są efektywnie korygowane w celu uwydatnienia krawędzi, a obszary z detalami są lekko podkreślane, aby wyglądały na jeszcze bardziej szczegółowe. Jeśli chodzi o miękkie gradacje, procesor Venus Engine VI wygładza je z wykorzystaniem ulepszonego procesu redukcji szumów. Technologia inteligentnej rozdzielczości nie stosuje jednolitego wyostrzania, lecz przetwarza obraz piksel po pikselu w najbardziej efektywny sposób. W rezultacie zdjęcia są naturalnie klarowne, ostre i bardzo szczegółowe.
Wielozadaniowy układ do obróbki obrazu Venus Engine VI cechuje się niezwykle krótkim czasem reakcji. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi około 0,007 (FS18) / 0,006 (FS16) sekundy, co pozwala łatwo robić zdjęcia pod wpływem nagłego impulsu z wykorzystaniem bardzo szybkiego autofokusu, który umożliwia zablokowanie ostrości na fotografowanym obiekcie.
Venus Engine VI oferuje także tryb wysokiej czułości, który umożliwia aparatom FS18 i FS16 rejestrowanie obrazu z czułością ISO 6400 – wystarczającą do robienia zdjęć w niemal całkowitej ciemności bez użycia lampy błyskowej.

Panasonic opracował tryb iA z myślą o najwyższej łatwości obsługi i ograniczeniu liczby nieudanych zdjęć. Do aparatów FS18 i FS16 dodano dwie nowe funkcje — śledzenie autofokusu i inteligentną ekspozycję.
Dzięki śledzeniu autofokusu aparaty FS18 i FS16 mogą namierzyć dowolny obiekt i utrzymywać na nim ostrość nawet wtedy, gdy zacznie się poruszać — ułatwiając zrobienie doskonałego zdjęcia wtedy, gdy nagle nadarzy się dobra okazja. Inteligentna ekspozycja optymalizuje ekspozycję każdej części obrazu, co zapobiega zlewaniu się szczegółów w cieniach i prześwietlaniu jasnych obszarów oraz zachowuje detale i gradacje. Funkcja automatycznej kompensacji światła uaktywnia się wtedy, kiedy aparat wykryje, że obiekt jest oświetlony od tyłu.
Inteligentny selektor scen automatycznie wybiera jeden z sześciu trybów tematycznych — makro, portret, krajobraz, nocny portret, nocny krajobraz i zachód słońca — który najlepiej pasuje do fotografowanej sceny.
MEGA O.I.S (optyczny stabilizator obrazu) tłumi drżenia ręki, a inteligentna kontrola czułości ISO zapobiega rozmyciu poruszających się obiektów poprzez optymalizację szybkości migawki i czułości, umożliwiając robienie ostrych, klarownych zdjęć w każdej sytuacji. Ludzkie twarze są fotografowane z optymalną ostrością i ekspozycją dzięki funkcji wykrywania twarzy, która również cyfrowo koryguje niepożądany efekt czerwonych oczu.
Użytkownik może uaktywnić wszystkie te funkcje wspomagające fotografowanie, po prostu ustawiając tryb iA. Sprawiają one, że FS18/FS16 jest niezwykle wszechstronnym aparatem automatycznym, który pozwala łatwo robić klarowne, piękne i bezbłędne zdjęcia.

Aparaty DMC-FS18 i FS16 oferują nowy sposób komunikacji poprzez udostępnianie zdjęć lub filmów zarejestrowanych przez użytkowników. Wystarczy zaznaczyć zdjęcia, które mają być udostępnione i podłączyć aparat do komputera. Aby opublikować zdjęcia, należy postępować według wskazówek wyświetlonych na ekranie. Można dodać komentarz i powiadomić przyjaciół pocztą e-mail o aktualizacji albumu. Zdjęcia są publikowane w serwisie Facebook, a filmy — w YouTube. Użytkownicy mogą połączyć się z tymi serwisami bez instalowania specjalnego oprogramowania.

Nowe aparaty FS18 i FS16 rejestrują dynamiczne filmy HD z rozdzielczością 1280 x 720p i częstotliwością 24 (FS18) / 30 (FS16) klatek na sekundę, a także ze zwykłą rozdzielczością VGA (640 x 480) w formacie Motion JPEG. Zarejestrowane filmy można bezpośrednio opublikować w serwisie YouTube. Można też oglądać je w wysokiej jakości na ekranie panoramicznego telewizora HD wraz ze zdjęciami HD o proporcjach 16:9.
Zarówno FS18, jak i FS16 są wyposażone w inteligentny ekran LCD, który automatycznie ustawia jeden z 11 poziomów jasności w zależności od zewnętrznych warunków oświetleniowych, zapewniając dobrą widoczność w każdej sytuacji.
28 trybów tematycznych, takich jak Baby (dziecko) lub Pet (zwierzę domowe), ustawia najodpowiedniejsze parametry w szerokiej gamie sytuacji. Wbudowaną pamięć zwiększono do 70 MB.

Dołączone oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 6.0 umożliwia sortowanie i organizowanie tysięcy zdjęć. Oprogramowanie szybko uruchamia się i wczytuje zdjęcia, zapewniając błyskawiczny dostęp do żądanego obrazu. Funkcja Face Recognition, która rozpoznaje twarze, pozwala automatycznie posortować fotografie według zarejestrowanych twarzy. Funkcja Panorama Stitch pozwala utworzyć panoramę w pliku MOV poprzez syntezę zdjęć zrobionych w oferowanym przez aparat trybie asystenta panoramy. Można też utworzyć pokaz slajdów z wybranych zdjęć i dodać do niego plik muzyczny.

blog comments powered by Disqus
Nowe szerokokątne Lumixy DMC-FS18 i DMC-FS16