PODPOWIEDZI:

Można już zagrać w Minecrafta z ray tracingiem!

Można już zagrać w Minecrafta z ray tracingiem!

Jeżeli zastanawialiście się, jak wygląda Minecraft z ray tracingiem na żywo - właśnie możecie to przetestować sami. Dzisiaj ruszyły zapisy do wersji beta nowego klienta wyposażonego w tę właśnie technologię. Chodzi o aplikację stworzoną specjalnie pod Windows 10 - to znaczy nie tą bazującą na Javie.

Żeby zapisać się do bety Minecrafta z ray tracingiem, wystarczy wejść pod ten link i podążać za wskazówkami. Chodzi przede wszystkim o pobranie aplikacji Xbox Insider Hub i dopisanie się do testów. Może z tej opcji skorzystać każdy posiadacz cyfrowej wersji Minecrafta - edycji Windows 10.

Po co właściwie ray tracing w Minecrafcie?

Ray tracing, czyli śledzenie promieni, jest sposobem na urealnienie wyrenderowanego obrazu. Dzięki temu silnik gry jest w stanie lepiej odwzorować rzeczywiste rozproszenie światła padającego pod różnymi kątami na materiał. Twórcy przygotowali kilka specjalnych światów, które służą zaprezentowaniu możliwości ray tracingu.

Ciemne pomieszczenie w becie Minecraft ray tracing

Niestety, jest to dosyć zasobożerna technologia. Wymaga odpowiednio mocnych podzespołów. Z tej przyczyny seria kart graficznych RTX od Nvidii była reklamowana jako sprzęt przeznaczony specjalnie dla wykorzystania ray tracingu. Tym samym główna zaleta najnowszej bety Minecrafta raczej nie jest dla osób, które takiego sprzętu nie mają.

Mojang twierdzi, że do uruchomienia funkcji ray tracingu wymagana jest karta graficzna od RTX 2060 wzwyż (zostały też przygotowane do takich kart specjalne sterowniki, kilka miesięcy temu sprawdzaliśmy, czy MSI RTX 2060 SUPER GAMING X daje radę z ray tracingiem). 

Minecraft ray tracing scena z wiatrakeim

Oprócz tego warto mieć procesor przynajmniej na poziomie Intel Core i5 i 8 gigabajtów pamięci RAM. Jest to więc beta skierowana do posiadaczy maszyn w okolicach 4000 złotych z naszego artykułu o polecanych zestawach komputerowych.

O tym, że do Minecrafta ma trafić taka technologia, wiadomo od dłuższego czasu. Nadchodzącą darmową aktualizację ogłoszono jeszcze w sierpniu zeszłego roku. Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie ta wersja wyjdzie z fazy beta, ale zazwyczaj otwarte testy są jednym z ostatnich etapów produkcji. Pozostaje czekać lub wypróbować na własnym komputerze.

Minecraft ray tracing miasto nocą

Źródło: Mojang.com

blog comments powered by Disqus
Można już zagrać w Minecrafta z ray tracingiem!