PODPOWIEDZI:

Fałszywe SMS-y od Allegro wyłudzają dane użytkowników serwisu

Fałszywe SMS-y od Allegro wyłudzają dane użytkowników serwisu

Niezidentyfikowana grupa oszustów rozsyła SMS-y podszywające się pod oficjalne komunikaty Allegro. Grożą one zawieszeniem konta użytkownika w serwisie w razie niewypełnienia formularza z danymi osobowymi, do którego link zamieszono w wiadomości.

O kolejnym pishingowym oszustwie poinformował jako pierwszy serwis Niebezpiecznik. SMS stara się przekonać potencjalną ofiarą o tym, że jej konto zostanie zawieszone z powodu regulacji RODO. Aby do tego nie dopuścić, przekierowuje adresata wiadomości na fałszywą stronę allegro-blokada.pl, która w chwili pisania tego tekstu zniknęła już z sieci.

Strona była przygotowana w profesjonalny sposób i w przekonująco kopiowała wygląd oraz funkcje Allegro tak, że nieprzygotowana do tego osoba mogła łatwo dać się nabrać na fortel. Przestępcy chcieli uzyskać nie tylko hasło do konta w serwisie i dane osobowe, ale także numer karty kredytowej lub debetowej, który potrzebny był do „zweryfikowania” tożsamości.

SMS wysyłany przez oszustów

Dodajmy, że podobne oszustwa są plagą polskiego internetu od bardzo wielu lat. Przestępcy do uzyskania danych wykorzystują najczęściej pocztę elektroniczną i SMS-y, wysyłając wiadomości podszywające się pod oficjalne komunikaty banków oraz różnego rodzaju serwisów i sklepów. Ich schemat działania pozostaje zawsze ten sam i w głównej mierze opiera się na złośliwych linkach oraz fałszywych witrynach.

Nawet jeżeli nie padliśmy ofiarą hakerów, warto na wszelki wypadek zabezpieczyć się w sprawdzony sposób, a więc przygotowując silne hasło oraz aktywując dwuetapowy proces logowania się, który oferowany jest przez wiele stron internetowych stających się najczęściej celem cyberprzestępców.

Źródło: Niebezpiecznik

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Fałszywe SMS-y od Allegro wyłudzają dane użytkowników serwisu