PODPOWIEDZI:

YouTube nareszcie zaczął wspierać 8K!

YouTube nareszcie zaczął wspierać 8K!

8K do niedawna było swoistą pieśnią przyszłości. Można wyposażyć się w telewizor oferujący najwyższą rozdzielczość, jednak serwisy streamingowe i kanały telewizyjne tej jakości po prostu nie obsługują. To zaczyna się zmieniać.

YouTube a 8K

Ekrany, które mogą nas zaszczycić Ultra HDTV, to nadal sprzęt niesamowicie drogi. Znalazło się jednak grono entuzjastów tego sprzętu w naszym kraju i nie tylko. Krok w stronę postępu wykonał serwis YouTube. Owszem, filmy zachwalane jako 8K na tej stronie pojawiły się już w 2015 roku, lecz nie miało to jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Przynajmniej do niedawna.

Google w końcu w pełni rozpoczęło wdrażanie kodeku, który ma pozwolić na pełną obsługę - mowa tu o AV1. Na początku 2020 trafił eksperymentalnie między innymi do użytkowników Android TV. Teraz w końcu trafia wszędzie, w tym na urządzenia z WebOS czy Tizenem - niektóre mogą wymagać pobrania aktualizacji.

Opcja wyboru rozdzielczości 8K w jednym z filmów na YouTube

Dlaczego AV1 i kto go będzie wspierał?

Główny konkurent AV1 - format VVC (rozwinięcie HEVC) sprawia wrażenie bardziej wydajnego. AV1 wygrywa jednak pod kątem dostępności - jest otwarty i w pełni darmowy.

Swoje zaangażowanie w rozwój kodeku potwierdzili między innymi: Netflix, Microsoft, Amazon, LG, Samsung czy Apple.

Youtube to nie jedyny serwis, który porywa się na tę technologię. Już dziś jest ona dostępna w przypadku niektórych filmów na Vimeo - mniej popularnego w Europie konkurenta YT, do tego dołączyć ma jeszcze Facebook Watch. Chodzą również słuchy jakoby Twitch, który nadal nie daje możliwości streamowania w jakości 4K, miał wprowadzać 8K w przyszłym roku.
 

A wy jakie macie zdanie na ten temat? Czekacie na tańszy sprzęt? Czy macie już taki telewizor w swojej kolekcji? Dajcie znać w sekcji komentarzy!

Źródło: flatpanelshd.com; youtube.com

Zobacz więcej:

  1. Microsoft zdominuje rynek? Nowa linia urządzeń Surface
  2. Nowy Firefox ostrzeże o wycieku Twoich haseł!
  3. Prywatne dane klientów MediaMarkt dostępne w wyszukiwarce Google
blog comments powered by Disqus
YouTube nareszcie zaczął wspierać 8K!