PODPOWIEDZI:

Nowy, szybszy standard kart pamięci SD Express

Nowy, szybszy standard kart pamięci SD Express

Organizacja SD Association przedstawiła nową specyfikację kart SD Express, z której będą mogli już wkrótce skorzystać producenci. Karty SD Express w standardzie 8.0 zaoferują znacznie szybszy transfer danych z prędkością do czterech gigabajtów na sekundę, przewyższając pod tym względem kilkukrotnie najszybsze dostępne obecnie modele na rynku.

Nowy standard przeznaczony będzie na razie jedynie dla najbardziej wydajnych kart SDHC, SDXC oraz SDUC. SD 8.0 korzysta z protokołów przesyłania danych, które znajdziemy w dyskach twardych SSD, korzystających z protokołów NVME i PCIe 4.0. Decyzja o zaadoptowaniu tych technologii była jednym wyjściem dla producentów tworzących SD Association, bowiem karty korzystające z dotychczasowych rozwiązań zbliżyły się do granic swoich możliwości.

Karty SD Express 8.0 zaoferują kilkukrotnie większe prędkości przesyłania danych, nawet do blisko 4 GB na sekundę (3938 MB/s). Wartości te stają się coraz bardziej niezbędne zważywszy na szerokie zastosowanie kart w życiu codziennym, gdzie używane są w praktycznie wszystkich przenośnych urządzeniach wymagających nośnika danych, takich jak kamery, aparaty fotograficzne i smartfony. Są też odpowiedzią na raczkujący powoli standard wideo 8K oraz popularyzację 4K.

Zanim do sklepów trafią pierwsze egzemplarze kart SD Express 8.0 minie jednak trochę czasu. Trzeba będzie również pamiętać, że na początku tylko bardzo ograniczona liczba nowego sprzętu elektronicznego w pełni skorzysta z oferowanych przez nie korzyści.

Źródło: SD Association

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nowy, szybszy standard kart pamięci SD Express