PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
LG V40 ThinQ na CES 2019 - jest na co czekać?

Naładuj swój telefon głosem

Naładuj swój telefon głosem

Bateria Twojego telefonu jest na wyczerpaniu? Nawrzeszcz na niego! Bardzo możliwe, ze jest to jeden z najbardziej irytujących wynalazków w historii. Naukowcy opracowali gadżet, który umożliwi naładowanie telefonu za pomącą mówienia do niego

Podczas rozmowy telefonicznej, nowo opracowana technologia zmieni dźwięk w energię elektryczną, a im głośniejsza rozmowa, tym większe doładowanie.

Wynalazek dedykowany jest dla tych, którzy regularnie cierpią z powodu baterii na wyczerpaniu. Istnieją jednak obawy, że będzie to kolejny pretekst dla bezmyślnych użytkowników telefonów komórkowych, aby prowadzić jeszcze głośniejsze rozmowy w miejscach publicznych.

haha

Technologia ta może być również wykorzystywana do zasilania przenośnych odtwarzaczy muzycznych, wystarczy śpiewać do swoich ulubionych przebojów, mając mp3-kę za mikrofon.

Dr Sang-Woo Kim, z Uniwersytetu Sungkyunkwan w Seulu w Korei Południowej, powiedział, że podobnie jak w przypadku głośników, przekształcających sygnały elektryczne na dźwięki, proces odwrotny polegający na przekształcaniu dźwięku na źródło energii elektrycznej jest możliwy. Po czym dodał: "Kilkakrotnie już podejmowano próby odzyskania energii ze środowiska. Dźwięk, który jest stałym elementem naszego codziennego środowiska nie został pominięty jako potencjalne źródło. Zmotywowało nas to do pozyskiwania energii elektrycznej z rozmów telefonicznych, słuchania muzyki lub hałasu."

Urządzenie Dr Kim’a wykorzystuje małe pasma tlenku cynku (głównego składnika płynnego galmanu) umieszczone pomiędzy dwiema elektrodami. Dźwiękochłonna powierzchnia wibruje, gdy fale dźwiękowe uderzają o nią, co zmusza małe przewody, z tlenku cynku, do kompresji i uwalniania energii. Tak powstaje prąd elektryczny, który może być użyty do ładowania baterii.

Dotychczas powstałe urządzenia pozwalają na konwersję około 100 decybeli (odpowiednika głośnego ruchu ulicznego, kosiarki, czy przejeżdżającego pociągu) na słaby prąd elektryczny. Mimo iż jest to wciąż zbyt mało by prawidłowo naładować telefon komórkowy, inżynierowie mają nadzieję, że zmiana materiału, z którego wykonane są przewody, pozwoli na wytworzenie większej ilości energii przy niższych poziomach dźwięku.

Technologia odzyskiwania dźwięku, generowanego przez ruch drogowy w godzinach szczytu/autostrady, zostanie wykorzystana do doładowania krajowych sieci energetycznych. Stanowiłoby to dodatkową korzyść dla pobliskich domów, zmniejszając ilość uciekającego hałasu ulicznego.

Tymczasem, Amerykańscy naukowcy pracują nad gadżetem, który zamieniałby ruch kolan podczas chodzenia na energię elektryczną. Urządzenie pozwoli na ładowanie telefonów komórkowych podczas podróży do pracy. Może też pomóc żołnierzom zredukować liczbę noszonych zapasowych baterii, podczas walki.

blog comments powered by Disqus
Naładuj swój telefon głosem