PODPOWIEDZI:

Bot na Telegramie sprzedaje telefony pół miliarda użytkowników Facebooka

Bot na Telegramie sprzedaje telefony pół miliarda użytkowników Facebooka

Na jednym z forów hakerskich cyberprzestępcy sprzedają dostęp do bazy danych, która zawiera numery telefoniczne ponad pół miliarda użytkowników Facebooka. Dostęp do wykradzionych informacji uzyskiwany jest za pomocą automatycznego bota w komunikatorze Telegram.

Oferowana przez hakerów baza danych pochodzi z sierpnia 2019 roku. Jeżeli do tego czasu przypisaliśmy numer telefonu do konta na Facebooku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze dane mogą zostać sprawdzone przez przestępców.

Zasada działania systemu jest dość prosta. Właściciele wykradzionych informacji oferują dostęp do automatycznego bota w komunikatorze Telegram, z którego poziomu wyszukuje się konkretne osoby na Facebooku. Bot znajduje dla nas facebookowe ID, korzystając z podanego numeru telefonu.

Proces może przebiegać też w drugą stronę: jeżeli posiadamy identyfikator użytkownika, poznamy w ten sposób jego numer telefonu. Za zadanie pojedynczego pytania botowi oraz wyniki wyszukiwania hakerzy życzą sobie aż 20 dolarów. W ramach promocji oferują jednak możliwość hurtowego znajdowania numerów i identyfikatorów, nawet do 10 tysięcy osób na raz. Opcja ta kosztuje jednak 5 tysięcy dolarów.

Facebook zapewnia, że używany od jakiegoś czasu nowy typ identyfikatorów użytkowników serwisu nie znalazł się w bazie. Spółka zdaje sobie również sprawę z działalności hakerów, którą będzie starała się zatrzymać. Nawet jeżeli część danych w bazie jest nieaktualna, większość osób nie zmienia z roku na rok numerów telefonów, przez co informacje dostarczane przez bota mogą być wciąż bardzo cenne.

Źródło: Motherboard

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Bot na Telegramie sprzedaje telefony pół miliarda użytkowników Facebooka