PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
HDR i AMD FreeSync 2, czyli lepszy obraz w zasięgu każdego!

Jeden standard okularów 3D FULL HD od Samsung, Panasonic, Sony i XPAND

Jeden standard okularów 3D FULL HD od Samsung, Panasonic, Sony i XPAND

Cztery firmy postanowiły opracować wspólną licencję na aktywne okulary 3D, które oparte będą na technologii BLUETOOTH i podczerwieni. Tymi czterema producentami są: Panasonic, Sony, Samsung a także X6D Limited (XPAND 3D). Ich współpraca dąży do stworzenia aktywnych okularów 3D przeznaczonych do domowego użytku.

Projekt ten nazywa się "Inicjatywą Okularów 3D Full HD". Firmy te mają opracować technologię okularów 3D do użytku domowego, pracujące na falach radiowych RF, w jednolitym standardzie dla producentów telewizorów oraz producenta okularów 3D Xpand.

Standaryzacja będzie dotyczyła także protokołów komunikacji aktywnej okularów 3D ze sprzętem wyświetlającym obraz 3D za pomocą podczerwieni (IR), zaczynając od protokołów które zostały opracowane wspólnie przez Panasonic i XPAND 3D*, po autorskie protokoły firm Samsung i Sony.

Firmy dzięki współpracy zamierzają zaprezentować okulary 3D jak najszerszej grupie użytkowników. Okulary które wykorzystują technologię aktywnego 3D pozwalają wyświetlać obraz w trójwymiarze w jakości Full HD w każdym oku. Wykorzystanie technologii Bluetooth pozwala na większą swobodę ruchów.

Licencja na stworzenie okularów 3D przez cztery firmy, zostanie wydaja we wrześniu 2011 roku. Wówczas dopiero zacznie się proces polegający na opracowaniu nowych, ustandaryzowanych okularów 3D. Sprzęt pojawi się na rynku w 2012 roku i będzie kompatybilny z telewizorami 3D dostępnymi na rynku do 2011 roku.

„Technologia aktywnego 3D jest najczęściej wybierana przez konsumentów. Według NPD Group w pierwszej połowie bieżącego roku ok. 96% udziału w amerykańskim rynku stanowiły telewizory 3D wykorzystujące aktywną technologię. Współpraca producentów pomoże klientom jeszcze lepiej zrozumieć na czym polega aktywne 3D.  ” - powiedział wiceprezes Jurack Chae z zespołu badawczo-rozwojowego działu Visual Display Business firmy Samsung Electronics.

„Panasonic już od jakiegoś czasu pracował nad standaryzacją technologii okularów 3D. W marcu ogłosiliśmy z XPAND wspólne licencjonowanie protokołów komunikacji w podczerwieni, co wsparło jeszcze kilka uczestniczących w projekcie spółek. Bardzo nas cieszy, że ogłoszona współpraca uwzględni w nowych dążeniach do standaryzacji nasze wcześniejsze koncepcje.” powiedział Masayuki Kozuka, dyrektor generalny Biura ds. Współpracy dot. Mediów i Treści Działu Badawczo-Rozwojowego Panasonic Corporation. „Mamy nadzieję, że szersza współpraca w ramach niniejszej inicjatywy standaryzacji technologii 3D stanowić będzie znaczący wkład w przyspieszenie rozwoju produktów 3D”.

„Dzięki tej współpracy możemy zmierzyć się z najważniejszymi problemami branżowymi. Uważamy, że technologia aktywnego 3D jest najbardziej odpowiednią metodą na dostarczanie obrazu Full HD w rozdzielczości 1080p na każde oko. Uzyskujemy w ten sposób najbardziej pożądane wrażenie 3D.” powiedział Jun Yonemitsu, wicedyrektor generalny Działu Rozwoju Technologii Rozrywki Domowej z Sony Corporation. „Inicjatywa ta wzmacnia zaangażowanie branży elektroniki użytkowej w dostarczanie obrazu 3D najwyższej jakości. Dzięki niej zapewnimy odbiorcom zaawansowane rozwiązania zarówno w technologii radiowej, jak i podczerwonej”.  powiedziała Maria Costeira, dyrektor generalny XPAND 3D.

„Zrozumiałe jest, że technologia Bluetooth będzie kluczowym elementem tego rozwiązania, zarówno z punktu widzenia jej wszechobecności, jak i oferowanej przez nią wygody. Technologia Bluetooth w salonie sprawdzi się zarówno  w okularach 3D, systemach dźwięku stereo surround, pilotach, jak i w najważniejszym elemencie — telewizorze” powiedział dr Michael Foley, dyrektor wykonawczy Bluetooth SIG.

blog comments powered by Disqus
Jeden standard okularów 3D FULL HD od Samsung, Panasonic, Sony i XPAND