PODPOWIEDZI:

TOP 5 Dysków twardych 3,5" do komputerów stacjonarnych

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Toshiba P300Toshiba P300167 zł
2Seagate BarraCudaSeagate BarraCuda185 zł
3Western Digital Caviar BlueWestern Digital Caviar Blue179 zł
4Western Digital BlackWestern Digital Black299 zł
5Seagate FireCudaSeagate FireCuda289 zł
TOP 5 Dysków twardych 3,5" do komputerów stacjonarnych

Prezentujemy TOP 5 dysków twardych do komputera stacjonarnego, czyli takich o formacie 3,5". Szukacie najlepszego magazynu danych w przystępnej cenie? Jeżeli tak, to ten ranking pomoże Wam wybrać odpowiedni dysk HDD do swoich potrzeb!

TOP 5 dysków twardych do komputera stacjonarnego - jakie są nasze kryteria?

Wybierając TOP 5 dysków twardych do komputera stacjonarnego kierowaliśmy się przede wszystkim stosunkiem niezawodności i wydajności do ceny. Oczywiście, w rankingu znajdą się także HDD premium, które nieco wyłamią się z tego schematu, oferując stosunkowo wysoką cenę za jeden gigabajt, jednak są one warte uwagi ze względu na technologie, którą producenci w nich zaimplementowali. Nie przedłużając wstępu, przejdźmy do samego rankingu!

Miejsce I - Toshiba P300

Toshiba P300 jest chyba najpopularniejszym dyskiem HDD na rynku ze względu na świetny stosunek jakości do ceny. Na dzisiaj wersję z 1 TB pojemności można kupić za mniej niż 170 zł, więc jest to niezła gratka dla ludzi, którzy zarówno budują komputer od podstaw, jak i poszukują rozszerzenia przestrzeni magazynowej w swojej przepełnionej danymi jednostce.

TOP 5 Dysków HDD - Toshiba P300

Co przemawia za Toshibą P300? Przede wszystkim cicha praca i niezawodność. Ważnym elementem, który szczególnie wpływa na żywotność, jest system automatycznego parkowania głowicy. Dzięki niemu ruchomy element zostanie odstawiony w bezpieczną pozycję gdy dysk wpadnie w drgania, które odnotują wbudowane czujniki. Jest to dość standardowa funkcja w nowożytnych dyskach HDD, ale warto o niej wspomnieć. Talerze w budżetowej Toshibie obracają się z prędkością 7200 obrotów na minutę, a średni czas dostępu do danych to 4,17 ms. W dysku zastosowano standardowo 64 MB pamięci podręcznej. W wersjach 2 TB i 3 TB mamy też dodatkowo technologię precyzyjnego, dwuetapowego pozycjonowania głowicy, co w efekcie daje mniejszą podatność na drgania i lepsze transfery.

Toshiba P300 - plusy i minusy

+ Niska cena

+ Cicha praca

- Brak większych pojemności

Miejsce II - Seagate BarraCuda

Na drugiej pozycji naszego rankingu znalazł się Seagate BarraCuda. Podobnie jak Toshiba P300 operuje on z prędkością 7200 obrotów na minutę, więc szybkość transferów tego HDD jest bardzo podobna.  Mamy też klasyczne 64 MB pamięci podręcznej.

TOP 5 Dysków HDD - Seagate BarraCuda

Najciekawszym rozwiązaniem, które w tej konstrukcji zaimplementował Segate, jest technologia wielopoziomowego buforowania Multi-Tier Caching (MTC). Ma ona w efekcie poprawić prędkość działania dysku HDD poprzez zastosowanie pamięci NAND, na której dane utrzymują się po wyłączeniu dysku, czego nie można powiedzieć o standardowych DRAM. To rozwiązanie w uproszczeniu skupia się na sensowniejszym buforowaniu, jeżeli chcecie dowiedzieć się o nim więcej, to zapraszam Was do oficjalnego materiału od Seagate, który działanie MTC tłumaczy dogłębniej.

Seagate BarraCuda - plusy i minusy

+ Dodatkowe oprogramowanie

+ Technologia MTC

+ Sporo opcji pojemnościowych

- Cena

Miejsce III - Western Digital Caviar Blue

Western Digital Caviar Blue to następny przystępny cenowo dysk twardy, który trafił na trzecie miejsce naszego rankingu. Jak już się pewnie spodziewacie podobnie jak reszta przedstawicieli naszego TOP 5 wyposażono go w 64 MB pamięci podręcznej, a jego prędkość to 7200 obrotów na minutę. Powodem, dla którego trafił dopiero na trzecie miejsce, jest jego kultura pracy, jako że Caviar Blue działa nieco głośniej od Toshiby P300, czy BarraCudy, generując około 30 dB w stresie.

TOP 5 Dysków HDD - WD Caviar Blue

Co do technologii, to mamy standardowy zestaw zabezpieczeń przed  uszkodzeniami i unikatowe IntelliSeek, które ma na celu minimalizację hałasu i wibracji generowanych przez głowicę.

Western Digital Caviar Blue - plusy i minusy

+ Niska cena, często na promocjach

+ Dobre transfery

+ Długo na rynku, więc przetestowany w boju

- Głośność pracy

Miejsce IV - Western Digital Black

Western Digital Black do dysk twardy przeznaczony dla osób, które wymagają od swojej jednostki lepszych transferów przy dużych plikach. Dzięki zastosowaniu technologii Advanced Format uzyskano właśnie taki efekt, jednak kosztem prędkości transferów mniejszych plików, która na tym ucierpiała.

TOP 5 dysków HDD - WD Black

Za wyborem tego dysku HDD przemawia też dłuższa gwarancja producenta, która opiewa na 5 lat, więc widać, że WD jest pewne swojej konstrukcji. Wersja Black przypadnie na pewno do gustu graczom, bo to oni w dużym stopniu korzystać będą z dobrodziejstw technologii przyspieszającej odczyty i zapisy dużych plików, których w najnowszych tytułach jest masa.

Western Digital Black - plusy i minusy

+ Bardzo dobre transfery na dużych plikacj

+ 5-letnia gwarancja producenta

+ Cicha praca

- Średnie transfery na małych plikach

- Cena

Miejsce V - Seagate FireCuda

Seagate FireCuda to jedno z rozwiązań, które łączy ze sobą klasyczny dysk HDD z dyskiem SSD, który służy jako magazyn na najczęściej używane dane, przez co przyspiesza do nich dostęp. Dzięki temu system będzie włączał się znacznie szybciej, choć dysk dopiero z czasem "nauczy" się, które pliki przenieść do pamięci półprzewodnikowej, więc trzeba być wyrozumiałym.

TOP 5 dysków twardych - Segate FireCuda

Podobnie jak reszta naszego TOP 5, Seagate FireCuda także posiada 64 MB pamięci podręcznej oraz działa z prędkością 7200 obrotów na minutę. Już w wersji 1 TB mamy zaimplementowane dwie głowice, więc to też działa na korzyść ogólnej wydajności i czasów dostępu.

Seagate FireCuda - plusy i minusy

+ Połączenie SSD i HDD przyspiesza z czasem pracę programów i systemu

+ Dużo opcji pojemnościowych

+ Niski czas dostępu

- Dysk potrzebuje trochę czasu,  żeby w pełni wykorzystać swoją "hybrydowość"

- Cena

O czym warto pamiętać przy doborze odpowiedniego dysku

W tym akapicie naszego TOP 5 dysków twardych do komputerów stacjonarnych dopełnimy nieco wiedzę, którą musicie posiąść, by w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują proponowane jednostki. Zaczniemy od rzeczy najbardziej trywialnych i stopniowo przejdziemy do zagadnień bardziej zaawansowanych.

Odpowiedni kabel do dysku

Zacznijmy od podstaw, czyli odpowiedniego kabla, którym podepniemy dysk HDD do płyty głównej. Jeżeli budujecie dzisiaj komputer na aktualnych częściach, to najpewniej takowy znajdziecie w zestawie z płytą główną, więc problem macie z głowy.

Kabel SATA 3.0

Dla osób, które takiego kabla nie mają, polecam zaopatrzyć się w taki o długości co najmniej 30 cm ze wsparciem standardu SATA 3 i dobrą jakością wykonania, bo tanie kable SATA potrafią ograniczać osiągi dysków.

Pod który port w płycie głównej podpiąć dysk?

Jeżeli jesteście właścicielami starszych płyt głównych musicie dobrze wybrać port, pod który podepniecie kabel do dysku. Ważnym jest, aby odnaleźć ten oznaczony jako SATA 3.

port SATA 3

Często też szybszych portów jest mniej i są oznaczone innym kolorem, na przykład białym, niebieskim lub czarnym. Jeżeli podepniecie szybszy dysk pod wolniejszy port SATA 2, to jego prędkość będzie przez niego ograniczona do około 130 MB/s, więc jest to spora różnica wobec SATA 3.

Jak wyciszyć dysk twardy w komputerze?

Przez wiele lat ludzie zadają to pytanie: Jak wyciszyć dysk twardy w komputerze? Odpowiedź jest niestety mało satysfakcjonująca, bo jedynym sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie gumowych podkładek pod śrubki, które częściowo zniwelują wibracje.

Podkładki gumowe antywibracyjne do dysku HDD

Inwestycja w magiczne kieszenie niewiele daje, a potrafi kosztować tyle, że bardziej opłaca się doinwestować te pieniądze w większą pojemność, czy droższy, ale cichszy model. Dodatkowo uważam, że jeżeli w komputerze słyszycie tylko dysk HDD, to możecie uznać go za cichy, bo często ludzie mylą buczenie dysku z wentylatorami od chłodzenia procesora, czy samej obudowy.

Jakie temperatury dla dysku twardego są bezpieczne?

Następną bolączką właścicieli dysków twardych są ich temperatury, bo jak wszyscy wiemy, im one wyższe, tym niższa żywotność. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach większość obudów komputerowych dyski twarde schowane ma w piwniczkach, do których powietrze tłoczone jest przez wentylator na froncie obudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu dyski HDD nie powinny nigdy przekroczyć 50 stopni Celsjusza, co uznaję za temperaturę jak najbardziej bezpieczną.

chłodzenie dysku hddŹródło : http://benchmarkreviews.com/34598/phanteks-eclipse-p400-case-review/5/

Ważnym jest też, aby dyski nie działały w za niskiej temperaturze, więc jeżeli wasze jednostki talerzowe notują wartości niższe niż 25 stopni, to też nie jest to dobry znak. Jeżeli macie dwa dyski i notujecie temperatury w okolicy 50 stopni podczas obciążenia, to radzę zamontować je z odstępem jednego slotu pomiędzy nimi, bo dzięki temu będą miały więcej miejsca na oddawanie generowanego ciepła.

Jak wybrać pojemność dysku?

Jeżeli dotarliście do tego momentu naszego TOP 5 dysków HDD, to pewnie stoicie już przed ostateczną decyzją, czyli dobrem pojemności. Najbardziej standardowym rozmiarem, który na dziś wystarcza większości statystycznych konsumentów, jest 1 TB, więc jeżeli uważacie się za takowego, to właściwie nie ma się co zastanawiać! Jeżeli jednak macie większe potrzeby, na przykład używając komputera do przechowywania dużych ilości filmów, zdjęć, czy muzyki, to warto jednak rozejrzeć się za większymi jednostkami, bo dzięki temu oszczędzicie parę złotych, jako że dokupienie dodatkowego dysku w przyszłości będzie wiązało się z wyższym kosztem, niż kupienie od razu większego.

blog comments powered by Disqus
TOP 5 Dysków twardych 3,5" do komputerów stacjonarnych
Autor: Paweł Rudy