PODPOWIEDZI:

TOP 5 Dysków SSD 2,5" - Ranking najwydajniejszych SSD

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1GOODRAM IRDM PROGOODRAM IRDM PRO349 zł
2ADATA Ultimate SU900ADATA Ultimate SU900255 zł
3Crucial BX300Crucial BX300189 zł
4LITE-ON MU III PH6LITE-ON MU III PH6149.90 zł
5Samsung 860 EVOSamsung 860 EVO299 zł
TOP 5 Dysków SSD 2,5" - Ranking najwydajniejszych SSD

Zapraszamy do rankingu najlepszych dysków SSD 2,5"! Jeżeli szukacie niezawodnego i szybkiego twardziela półprzewodnikowego, to w tym materiale znajdziecie najlepsze propozycje na rynku. Bez kości TLC, bez wadliwych kontrolerów, tylko pewniaki!

Jak wybieramy najlepsze dyski SSD na rynku?

Idąc za głosem rozsądku i podpierając się obszernym badaniem przeprowadzonym przez Google na swoich dyskach serwerowych, w tym rankingu znajdą się jedynie dyski, które opierają się o kości pamięci MLC. Dlaczego? Ponieważ oferują najlepszą wydajność i żywotność, bardzo podobną do jednostek SLC, czyli tych, które przeznaczone są na rynek biznesowy. Nie zapominamy też oczywiście o stosunku ceny do jakości i długości gwarancji, jaką producenci oferują, w końcu im ten jest dłuższy, tym dla konsumenta lepiej! Mamy nadzieję, że dzięki temu TOP 5 przez długie lata będziecie cieszyli się szybkim systemem i błyskawicznie załadowanymi aplikacjami.

Miejsce I - GOODRAM IRDM Pro (Gen2)

Możecie powiedzieć, że na czele rankingu TOP 5 dysków SSD 2,5" GOODRAM IRDM Pro znalazł się przez wzgląd na patriotyzm, i po części macie rację, ale ta jednostka broni się też sprawdzoną przez lata specyfikacją. Pewnie zapytacie: Jak to przez lata sprawdzoną? Przecież to nowy dysk! i już spieszę z wyjaśnieniem. Połączenie kości MLC Toshiba A19 z kontrolerem Phison S10 występowało również w poprzedniej odsłonie tego SSDka, czyli GOODRAM Iridium Pro, który świetnie sprawdza się po dziś dzień i jest chwalony przez swoich użytkowników.

Najlepsze dyski SSD - GOODRAM IRDM Pro

Żeby było śmieszniej, podobną specyfikację ma też seria półprzewodnikowców od HyperX o zadziornej nazwie Savage, która jest znacznie droższa. Mamy więcej za mniej, kosztem szpanerskiej obudowy, więc jak dla mnie jest to świetna opcja. Według producenta, prędkość zapisu ma dobijać do 530 MB/s, a odczytu do 560 MB/s, więc są to osiągi bardzo przyzwoite, jednak w ramach ich potwierdzenia przeprowadziłem dla Was test, jako że sam skusiłem się na zakup wersji o pojemności 240 GB. Żeby wyniki były wymierne, zapełniłem dysk w 64%, bo zakładam, że czysty stać nie będzie.

TOP 5 Dysków SSD - GOODRAM IRDM Pro Prędkość Zapisu i OdczytuJak widzicie, dysk w tej odsłonie operuje trochę poniżej określonej specyfikacji, jednak w większości przypadków producenci dysków definiują transfery swoich dysków z dopiskiem "Up to", który nie gwarantuje maksymalnej prędkości, a jedynie zakreśla przybliżoną wartość. Niestety, czasami zdarzają się przez to machlojki z kościami pamięci w następnych partiach produkcyjnych, które spowodowane są zaburzeniem łańcucha dostaw, bądź zwykłą chęcią zysku, co miało miejsce przy otoczonej złą sławą serii V300 od Kingstona, która w trakcie swojego bytowania na rynku zmieniła moduły z MLC na TLC.

GOODRAM IRDM Pro - plusy i minusy

+ Cena

+ Wydajność

+ 5-letnia gwarancja

- Nie ma wersji 120 GB

Miejsce II - ADATA Ultimate SU900

Miejsce drugie w naszym rankingu przypada dyskowi SSD ADATA Ultimate SU900. Jest to głównie spowodowane tym, że posiada on wersję 128 GB, która spodoba się osobom nie potrzebującym dużej ilości miejsca, a chcącym także cieszyć się pięcioletnią gwarancją producenta. Oprócz tego mamy też większe wersje, sięgające aż 2 TB, których w serii IRDM Pro nie znajdziemy. 

Ranking dysków SSD - ADATA Ultimate SU900

Na pokładzie dysku SSD ADATA Ultimate SU900 znalazł się kontroler Silicon Motion SM2258 oraz kości pamięci Micron MLC 3D NAND. W testach CrystalDiskMark prędkość odczytu sięgała 562 MB/s, a zapisu 506 MB/s, więc do tego, że mamy przyzwoite transfery, to jeszcze dostajemy bardziej niezawodny typ kości pamięci, czemu zawdzięczamy wydłużoną z trzech do pięciu lat gwarancję wobec poprzednika, czyli SU 800.

ADATA Ultimate SU900 - plusy i minusy

+ 5-letnia gwarancja

+ Wydajność

+ Dużo opcji pojemności

- Cena

Miejsce III - Crucial BX300

Czwarte miejsce w naszym rankingu dysków SSD zajmuje Crucial BX300, który trafił na nie głównie ze względu na konkurencyjną cenę, jako że często trafia się na promocjach w wersji OEM. Wyposażono go w kontroler Silicon Motion SM2258, na który natknęliście się już w tym TOP 5 przy ADATA SU900. Jak się pewnie spodziewacie, na pokładzie znalazły się kości pamięci 3D MLC od Mircron, więc i tym razem dysk długo utrzyma swoje startowe parametry transferów i z pewnością przeżyje swoich braci opartych o TLC.

Ranking Dysków SSD - Crucial BX300

Według specyfikacji producenta możemy liczyć na prędkość zapisu sięgającą 510 MB/s, a odczyt osiągał będzie aż 555 MB/s. Mamy więc znów bardzo dobrą wydajność połączoną z trzyletnią gwarancją. Crucial BX300 występuje w trzech wersjach pojemności, 120 GB, 240 GB i 480 GB. Jeżeli chodzi o wytrzymałość kości pamięci, to wyceniono je odpowiednio na 55 TB, 80 TB i 160 TB dla powyższych odsłon.

Crucial BX300 - plusy i minusy

+ Często na promocjach

+ Wydajność

- Wersja OEM nie ma ramki samoprzylepnej do 9 mm

- 3-letnia gwarancja

Miejsce IV - Lite-On MU III PH6

Na trzecim miejscu ląduje LITE-ON MU III PH6, wyposażony w kości pamięci 3D MLC, oferujący najnowszą technologię korekcji błędów.

Najlepsze dyski SSD - Lite-On MU3 Series 120 GBJeżeli chodzi o transfery, to tym razem producent wycenił je na okolice 560 MB/s odczytu i 460 MB/s zapisu, co uważam za przyzwoite osiągi. Największym atutem LITE-ON MU III PH6 jest jego konkurencyjna cena, która jest w stanie nawet zabić ćwieka niektórym konstrukcjom na TLC.

LITE-ON MU III PH6 - plusy i minusy

+ Cena

+ Wydajność

- 3-letnia gwarancja

Miejsce V - Samsung 860 EVO

Ostatnim, ale wcale nie najgorszym, dyskiem SSD z naszego TOP 5, jest Samsung 860 EVO. Na zasłużone, piąte miejsce trafił ze względu na fakt, że nie występuje w wersji mniejszej niż 250 GB, przez co zmuszeni jesteśmy do wydania przynajmniej 379 zł. Na pokładzie mamy jednak kości 3bit MLC (TLC) oraz kontroler Samsung MJX, więc będzie to jednostka na lata.

Ranking dysków SSD - Samsung 860 EVOSkąd jednak moje przeświadczenie o długowieczności Samsunga 860 Evo? Przede wszystkim stąd, że Samsung był pierwszą fabryką, która przeszła na trójwymiarowy proces technologiczny przy swoich kościach pamięci, przez co miała więcej czasu na jego dopracowanie. Dzięki temu Koreańczycy przeszli też suchą stopą przez ciężkie czasy podwyżek cen pamięci, które spowodowane były właśnie tranzycją na tenże proces produkcyjny reszty gigantów, takich jak Mircron, czy Toshiba, a właściwie nie samym przejściem, co błędami, na których popełnienie byli przy tej tranzycji skazani. Mamy więc osiem razy wyższą wobec poprzedniego EVO wartość TBW i pięcioletnią gwarancję. Jeżeli chodzi o transfery, to Samsung 860 Evo oferuje zapisy na poziomie 520 MB/s i odczyty z prędkością 550 MB/s. Jest to jedyne TLC w naszym rankingu, ale żywotność tego dysku przekracza znacznie typowe kości tego typu, więc zasłużył na swoje miejsce.

Samsung 860 EVO - plusy i minusy

+ Wysoka żywotność

+ 5-letnia gwarancja

+ Wydajność

- Cena

- Nie ma wersji 120 GB

Jaką pojemność dysku SSD wybrać?

Jeżeli doszliście do końca naszego rankingu dysków SSD, to pewnie model macie już wybrany, jednak zastanawiacie się wciąż nad pojemnością, która spełni Wasze potrzeby nie rujnując przy tym portfeli. Pierwsza zasada jest prosta: Im większy dysk, tym lepsze transfery, więc unikajcie jednostek mniejszych niż 120 GB! Dlaczego? Bo na 60 GB ledwie znajdzie się miejsce dla zaktualizowanego Windowsa i paru aplikacji, a pojemności z serii 90 GB mają niesymetrycznie rozłożone pamięci, przez co tracą znacznie na prędkości działania wobec symetrycznych pobratymców.

TOP 5 dysków SSD - ile zajmuje Windows 10?

Na szczęście takie dziwadła sukcesywnie znikały z rynku przez lata, jednak na Allegro, czy OLX, wciąż można naciąć się na takie kwiatki. Jeżeli więc potrzebujecie SSDka do systemu i często używanych programów, to 120 GB powinno wystarczyć, choć pewnie nie wszystkim. Przechodząc do zastosowań bardziej roboczych, na przykład renderowania, warto sięgnąć po co najmniej 240 GB, jako że filmy potrafią być spore, a musicie mieć też miejsce na surówkę.

Ranking dysków SSD - ile zajmuje GTA V

Uprzedzając pytanie: Tak! Na SSDkach renderuje się szybciej. Przy grach także 240 GB nie będzie złe, aczkolwiek wielu z Was szybko zapełni taki dysk ulubionymi tytułami, patrząc choćby przez pryzmat Star Wars: Battlefront 2, czy GTA V, które potrafią zajmować po 70 GB. Idealnym więc byłby dysk 480 GB, jednak na którymś etapie zawsze będzie Wam za mało.

Co daje dysk SSD?

Zacznę może od ostrzeżenia: Dyski SSD uzależniają, jak już się raz przesiądziecie to już nigdy nie będziecie chcieli wrócić z systemem na talerza! Dlaczego? Bo tak wysokie prędkości odczytów i zapisów, połączone z niskimi czasami dostępu do danych, działają znacznie prędzej, przez co komputer reaguje żwawiej na polecenia.

Ranking dysków SSD - jak wygląda w środku SSD

Dodatkowo, dyski SSD nie posiadają ruchomych części, więc świetnie się nadają do urządzeń przenośnych, takich jak laptopy, bo nie ulegną uszkodzeniu przez żadne drgania, co klasycznym twardzielom potrafi się pomimo wszelkich zabezpieczeń zdarzyć. Nie musicie więc martwić się o to, że podczas podróży autem, czy pociągiem, komputer nagle odmówi posłuszeństwa.

A jak już jesteśmy przy żywotności, to jest to również mocna strona SSDków, jako że te oparte o kości MLC są w stanie przeżyć znacznie więcej, niż sugeruje specyfikacja, co z resztą udowodnił w swym eksperymencie niemiecki magazyn technologiczny c't. Wyniki były oszałamiające, bo poddawany testowi Samsung 850 Pro wytrzymałby aż 600 lat codziennego zapisu 40 GB.

blog comments powered by Disqus
TOP 5 Dysków SSD 2,5" - Ranking najwydajniejszych SSD
Autor: Paweł Rudy