PODPOWIEDZI:

Monitor do 2000 zł | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1LG 27GP850LG 27GP8501699 zł
2Acer Predator XB273GXbmiiprzxAcer Predator XB273GXbmiiprzx1571 zł
3MSI Optix MAG322CQRMSI Optix MAG322CQR1749 zł
4Huawei MateView GT Standard Edition (53060238)Huawei MateView GT Standard Edition (53060238)1899 zł
5Xiaomi Mi Curved Gaming (BHR4269GL)Xiaomi Mi Curved Gaming (BHR4269GL)1839 zł
Monitor do 2000 zł | TOP 5 |

Monitor do 2000 złotych to już poważny sprzęt, który skierowany jest przede wszystkim do osób szukających jak najlepszej jakości obrazu i nowoczesnych rozwiązań, które po prostu poprawiają korzystanie z takiego ekranu. W tym zestawieniu znajdziesz pięć modeli premium świetnie nadających się do rozgrywki lub pracy.

Prawdę mówiąc, na jaki monitor do 2000 złotych się nie zdecydujesz, to prawdopodobnie wybierzesz dobrze. To już wyższa półka, w której trudno jest wtopić pieniądze w coś faktycznie kiepskiego. Z drugiej strony dobrałem sprzęty, które przede wszystkim zbierają świetne opinie wśród nabywców oraz recenzentów. W tym rankingu monitorów znajdziesz też najważniejsze kwestie dotyczące wymienionych modeli. Po prostu pomogę ci dokonać świadomego zakupu.

Jaki monitor do 2000 zł?

1. LG 27GP850

LG 27GP850 na białym

Rozmiar

27 cali

Typ matrycy

Nano IPS

Rozdzielczość

2560 x 1440

Częstotliwość odświeżania

165 Hz (możliwość podkręcenia do 180)

Najważniejsze zalety

VESA

FreeSync Premium

HDR 10

DCI-P3 98%

Zgodność z G-Sync

Możliwość regulacji wysokości i obrotu do pionu

Dynamic Action Sync

Wysoka jasność

LG 27GP850 oferta w Media Expert

Jeden z lepszych wyborów dla graczy w tym zestawieniu. Sporą zaletą LG 27GP850 jest wykorzystanie matrycy Nano IPS, która poszerza gamut, zwiększając głębię kolorów. W dodatku ten ekran praktycznie nie ma smużenia i może pochwalić się wysoką częstotliwością odświeżania. Będąc na poziomie 165 (lub nawet 180, po podkręceniu) herców, pozwoli ci na ultrapłynną rozgrywkę lub codzienną pracę przy komputerze! 

Jedynym minusem zastosowania IPS-a w tym modelu jest “bleeding”, czyli obecność jasnych punktów w miejscu podświetlenia. Na szczęście to z reguły jest problemem raczej w bardzo ciemnych scenach, zależy od konkretnego produktu (niektórzy użytkownicy twierdzą, że nie rzuca im się w oczy) i dotyczy w zasadzie większości ekranów tego typu na rynku. W zamian dostaniesz lepsze kolory oraz szerokie kąty widzenia od wielu innych monitorów do 2000 złotych.

O gamingowym pochodzeniu LG 27GP850 świadczy zgodność z G-Sync i obsługa FreeSync Premium gwarantującego LFC. To technologia rekompensująca spadki klatek. Jest tu też Dynamic Action Sync zmniejszający opóźnienia. Miłośnicy filmów ucieszą się z HDR 10, poprawiającego zakres dynamiki (przestrzeni pomiędzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem obrazu). Miłym dodatkiem jest również podstawa, która pozwoli ci wyregulować wysokość oraz ustawić monitor pionowo!

2. Acer Predator XB273GXbmiiprzx

Acer Predator XB273GXbmiiprzx na białym tle

Rozmiar

27 cali

Typ matrycy

IPS

Rozdzielczość

1920 x1080

Częstotliwość odświeżania

240 Hz

Najważniejsze zalety

Regulacja wysokości

Możliwość ustawienia pionowo

VESA

Spora maksymalna jasność

Dodatkowe głośniki

G-Sync

Czas reakcji do 0,5 ms

Możliwość montażu osłon

Acer Predator XB273GXbmiiprzx oferta w

Acer Predator XB273GXbmiiprzx to typowy przedstawiciel monitorów e-sportowych do 2000 złotych. Ma świetną częstotliwość odświeżania na poziomie 240 herców i nieco niższą rozdzielczość Full HD. Nic dziwnego, żeby wycisnąć co się da z szybkości tego monitora, i tak musisz zbić jakość. W zamian uzyskasz płynność, która może faktycznie przełożyć się na lepsze wyniki w twojej ulubionej grze. Praktycznie bez ghostingu, z czasem reakcji 0,5 ms i ze świetnymi kolorami panelu IPS.

Jest tu też wsparcie dla G-Sync, technologii porównywalnej z FreeSync, która w praktyce eliminuje artefakty graficzne wynikające z braku synchronizacji monitora z kartą graficzną. Osoby szukające ergonomii również będą zadowolone, bo producent dorzuca niezłe możliwości regulacji. Nie tylko zmienisz kąt pochylenia lub wysokość ekranu, ale również obrócisz go do pozycji pionowej - na przykład po to, aby wygodnie czytać długie dokumenty.

3. MSI Optix MAG322CQR

MSI Optix MAG322CQR na białym tle

Rozmiar

32 cale

Typ matrycy

VA

Rozdzielczość

2560 X 1440

Częstotliwość odświeżania

165 Hz

Najważniejsze zalety

Gaming OSD APP

RGB Mystic Light

FreeSync Premium

Zakrzywienie 1500R

Możliwość regulacji wysokości

VESA

MSI Optix MAG322CQR oferta w Ceneo

MSI Optix MAG322CQR to duży monitor do 2000 złotych zachwalany między innymi za jakość reprodukcji kolorów. Jego główną zaletą jest jednak rozmiar. Przy 32 calach i zakrzywieniu na poziomie 1500R zatopisz się jeszcze bardziej w rozgrywce lub oglądanych filmach. Poza tym częstotliwość 165 herców przełoży się na świetną płynność obrazu, bardzo ważną przy dynamicznych tytułach, pokroju gier e-sportowych. Może jednak wystąpić smużenie - bolączka matryc VA.

Design jest bardzo gamingowy. Producent dorzucił nawet kontrolowany w ramach systemu Mystic Light pasek RGB z tyłu. Podświetlenie zsynchronizujesz z innymi urządzeniami MSI, wspierającymi tę platformę. Co ciekawe, ten monitor wspiera też sterowanie z poziomu komputera dzięki połączeniu przez USB. MSI Optix MAG322CQR tym samym skalibrujesz bez konieczności korzystania z nie zawsze wygodnych przycisków na obudowie.

4. Huawei MateView GT Standard Edition (53060238)

Huawei MateView GT Standard Edition (53060238) na białym tle

Rozmiar

34 cale

Typ matrycy

VA

Rozdzielczość

3440 x 1440

Częstotliwość odświeżania

165 Hz

Najważniejsze zalety

Regulacja wysokości monitora

Zakrzywienie 1500R

HDR10

Ultraszerokokątny

VESA

Możliwość włączenia FreeSync/G-Sync

Huawei MateView GT Standard Edition (53060238) oferta w Media Expert

Model monitora, któremu przy premierze przyglądał się jeden z naszych redaktorów. Huawei MateView GT w wersji standardowej, czyli pozbawionej soundbara, jest interesującym połączeniem możliwości sprzętu typowo profesjonalnego (nie tylko biurowo, ale też pod kątem na przykład edycji wideo) i gamingowego. Jest ultraszerokokątny, więc zmieści więcej informacji na ekranie dzięki proporcjom 21:9, a także ma wysoką częstotliwość odświeżania.

Te 165 herców, które uzyskasz tylko dzięki wykorzystaniu portu USB-C lub Display Port, przełoży się na naprawdę płynną rozgrywkę. Pod warunkiem że masz komputer na tyle mocny, aby uciągnąć gry w tylu klatkach na sekundę. Do tego jest tu rozszerzony kontrast (względem innych modeli VA), a także HDR 10 zwiększający zakres dynamiczny.

Chociaż akurat wsparcie HDR-u w monitorach nie jest czymś szczególnym, bo w porównaniu do telewizorów cechują się znacznie niższą jasnością. Przez to zakres dynamiczny i tak będzie dość wąski. Mimo tego to model do tańca i do różańca. Nie we wszystkim będzie idealny, ale wygodnie przy nim popracujesz za dnia (dzięki regulacji wysokości) i obejrzysz filmy wieczorem.

5. Xiaomi Mi Curved Gaming (BHR4269GL)

Xiaomi Mi Curved Gaming (BHR4269GL) na białym tle

Rozmiar

34 cale

Typ matrycy

VA

Rozdzielczość

3440 x 1440

Częstotliwość  odświeżania

144 Hz

Najważniejsze zalety

Ultraszerokokątny

FreeSync Premium

Zakrzywienie 1500R

Regulacja wysokości monitora

VESA

Xiaomi Mi Curved Gaming (BHR4269GL) oferta w Ceneo

Często polecana wersja gamingowo-biurowego monitora do 2000 złotych od chińskiego producenta. Xiaomi Mi Curved Gaming to spora jednostka - 34 calowa - w dodatku zakrzywiona i ultraszeroka. Ma proporcje 21:9, przez co fizycznie zmieści na ekranie więcej treści. Chociaż wygląda to spektakularnie wtedy, gdy jest wspierane przez gry, oraz podczas oglądania filmów, główną zaletą będzie dla ciebie zwiększona przestrzeń robocza.

Zasadniczą wadą tego modelu jest zastosowana matryca - VA. Dzięki niej uzyskasz wyższy kontrast, co może mieć spore znaczenie podczas oglądania filmów, ale z drugiej strony może pojawić się smużenie w ciemniejszych scenach. Przy tym jest tu regulacja wysokości, FreeSync Premium z technologią ograniczającą “czkawkę” wyświetlanego obrazu w razie spadku klatek i częstotliwość na poziomie 144 herców. To bardzo solidny monitor dla gracza oraz do pracy, w dodatku do wyrwania nawet o kilkaset złotych taniej na częstych przecenach.

Jaka rozdzielczość monitora do 2000 złotych?

Wydawałoby się, że monitor do 2000 złotych powinien mieć już rozdzielczość 4K. Faktycznie, w tych okolicach da się bez problemu znaleźć jednostki w takiej jakości. Do zestawienia wybrałem jednak przekornie w większości opcje 1440p oraz jedną w Full HD, z paru przyczyn. 

Przede wszystkim monitory 4K do 2000 złotych to wciąż nie są najlepsze rozwiązania dla graczy. Spory ghosting, niska częstotliwość odświeżania i gorsze odwzorowanie kolorów - to cena, jaką przyjdzie ci zapłacić za bardziej szczegółowy ekran.

Poza tym, chociaż to niezbyt popularna opinia w środowisku, 4K jest lekką przesadą przy standardowych rozmiarach monitora. Istnieje coś takiego, jak konkretna odległość, w której - zależnie od wielkości ekranu i rozdzielczości - osoba o perfekcyjnym (to ważne, bo niewiele osób taki faktycznie ma) wzroku przestaje rozpoznawać poszczególne piksele. 

Jeżeli nie wlepiasz nosa w ekran, niższa rozdzielczość nie zrobi ci wielkiej różnicy. Przy 27 calach nawet Full HD jest optymalną jakością z odległości około metra. Nikt tak daleko od monitora raczej nie siedzi, ale też mamy tu do czynienia z jednostkami o nieco wyższej rozdzielczości. W praktyce różnica nie będzie aż tak widoczna, a jeżeli grasz w gry, to przy 1440p (lub 1080p) łatwiej ci będzie uzyskać wyższy klatkaż.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Monitor do 2000 zł | TOP 5 |