PODPOWIEDZI:

Czujnik czadu | Ranking TOP 6

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Netatmo NCO-ECNetatmo NCO-EC352 zł
2Kidde K10LLDCOKidde K10LLDCO189 zł
3Eura-Tech CGD-50A2Eura-Tech CGD-50A2220 zł
4Honeywell R200C-2Honeywell R200C-2199 zł
5FireAngel CO-9X10FireAngel CO-9X10139 zł
6Setti+ SS526Setti+ SS526149 zł
Czujnik czadu | Ranking TOP 6

Czujnik czadu to urządzenie, które może zapobiec tragedii, o których tak wiele się przecież słyszy. Ten z pozoru prosty sprzęt nie dopuści do zatrucia się tlenkiem węgla. Poznaj TOP 6 czujników czadu, które cieszą się nienaganną opinią wśród kupujących. Zapraszam.

Na początku wyjaśnię, że czad powstaje w wyniku niepełnego spalania nie tylko węgla, ale także drewna, gazu oraz oleju opałowego. Zakup czujniku czadu to jednorazowa inwestycja w swoje bezpieczeństwo, a nawet w życie. Natychmiast zaalarmuje w przypadku przekroczenia dopuszczonej wartości i tak naprawdę jest to jedyna metoda, aby jak najwcześniej udało się wykryć tlenek węgla. Niejednokrotnie są wzbogacone na przykład o czujnik dymu.

Przykłady funkcjonalnych urządzeń w przystępnych cenach znajdziesz w porównywarce czujników czadu.

Czujnik czadu - Opinie

1. Netatmo NCO-EC

czujnik czadu Netatmo NCO-EC
Rodzaj wykrywanych zagrożeńTlenek węgla
Sygnalizacja optycznaTak
Sygnalizacja akustycznaTak (85 dB)
Aplikacja mobilnaTak
ZasilanieBateryjne (wbudowana)
KomunikacjaBluetooth, WiFi
CenaNetatmo NCO-EC oferta w Ceneo

Wykrywacz tlenku węglaNetatmo NCO-EC wyróżnia się komunikacją Bluetooth i WiFi, a tym samym zdalną kontrolą w aplikacji mobilnej, nawet gdy jesteś daleko od domu. W ten sposób możesz uchronić także pozostałych domowników, którzy są obecni w mieszkaniu. Aplikacji Home + Security daje dostęp do wszystkich funkcji urządzeń Netatmo. Czujnik czadu cechuje się diodami LED informującymi o stanie urządzenia oraz sygnałem dźwiękowym o sile 85 dB i to właśnie przy jego pomocy szybko ostrzega o przekroczeniu dopuszczalnego progu stężenia CO.

Jest zasilany bateryjnie, a owa bateria wystarcza aż na 10 lat. To oznacza również, że nie musisz się martwić o działanie, nawet gdy braknie prądu. Po tym czasie pojawi się alert o niskim poziomie energii, wtedy należy wymienić produkt.

Urządzenie do pomiaru zawartości tlenku węgla w powietrzu jest chwalone za funkcję samodzielnego testowania. Wykonuje diagnostykę na temat swojego działania, czyli bierze pod uwagę detektor, stan baterii oraz połączenie WiFi. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, zostaniesz o tym poinformowany. Działa samodzielnie, nie trzeba niczego dodatkowo kupować, należy jedynie umieścić go w pomieszczeniu, gdzie są urządzenia wytwarzające spaliny. Jest kompatybilny z Apple HomeKit.

2. Kidde K10LLDCO

czujnik tlenku węgla Kidde K10LLDCO
Rodzaj wykrywanych zagrożeńTlenek węgla
Sygnalizacja optycznaTak
Sygnalizacja akustycznaTak (85 dB)
Aplikacja mobilnaNie
ZasilanieBateryjne (wbudowana)
KomunikacjaBrak
CenaKidde K10LLDCO oferta w Ceneo

Czujnik tlenku węgla z wyświetlaczem cyfrowymKidde K10LLDCO wyposażono w skuteczny sensor elektrochemiczny, zapewniający 10-letni okres działania. Wbudowana bateria litowa nie podlega wymianie, co daje niski koszt eksploatacji i jeszcze większą swobodę w zamontowaniu w odpowiednim miejscu i to bez zbędnego okablowania. Poza montażem na ścianie, możliwe postawienie czujnika na płaskiej powierzchni. Na ekranie zobaczysz poziom stężenia tlenku węgla w przedziale od 0 do 999 PPM.

Niezwykle istotną informacją jest fakt, że pomiary są dokonywane co sekundę. Wszelkie przekroczenie dopuszczalnego poziomu CO zostanie zasygnalizowane optycznie za pomocą diody LED, a także akustycznie (pulsacyjny alarm dźwiękowy na poziomie aż 85 dB, aby każdy usłyszał go nawet w nocy podczas snu). Obudowę czujnika czadu wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS. Producent zastosował przycisk testu/resetowania, aby sprawdzić działanie sprzętu bądź wyłączyć sygnalizację alarmową. Użytkownik znajdzie specjalny przycisk służący do wyświetlania najwyższej wartości wykrytego poziomu CO (zapis w pamięci czujnika).

Jeżeli przez jakiś czas byłeś nieobecny w domu, to skorzystasz z funkcji, która informuje o aktywacji alarmu w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dzięki temu wiesz, czy doszło do emisji tlenku węgla. W momencie niskiego poziomu baterii, zamruga żółta kontrolka LED, na wyświetlaczu LCD zobaczysz informację graficzną i usłyszysz sygnał dźwiękowy. Zaletą jest blokada, która nie dopuści do demontażu produktu, między innymi przez ciekawe pociechy. Czujnik czadu spełnia wymagania polskiej normy PN-EN 50291-1:2018+AC:2021 dla domowych detektorów tlenku węgla, a dodatkowo uzyskał certyfikat BSI potwierdzający spełnienie wymagań normy BS EN 50291-1:2018.

3. Eura-Tech CGD-50A2

detektor tlenku węgla Eura-Tech CGD-50A2
Rodzaj wykrywanych zagrożeńTlenek węgla, gaz ziemny
Sygnalizacja optycznaTak
Sygnalizacja akustycznaTak (85 dB)
Aplikacja mobilnaNie
ZasilanieSieciowe
KomunikacjaBrak
CenaEura-Tech CGD-50A2 oferta w Media Expert

Eura-Tech CGD-50A2 to urządzenie 2w1, a mianowicie czujnik czadu i gazu ziemnego. Posiada oddzielnie czujnik elektrochemiczny i półprzewodnikowy, natychmiast wykrywa i alarmuje o przekroczeniu bezpiecznego stężenia gazów. Dzięki podwójnej funkcji, użytkownik ma poczucie jeszcze większego bezpieczeństwa we własnym domu. Sprzęt jest zasilany sieciowo, wymaga zatem jedynie podłączenia do gniazdka. Masz do czynienia z lampkami sygnalizacyjnymi, pomocnym wyświetlaczem i sygnałem dźwiękowym.

Czujnik tlenku węgla i gazu ziemnego nie zużywa wiele energii elektrycznej, co jest kolejnym plusem, zwłaszcza przy stałym użytkowaniu. Zaleca się umieszczenie go w pomieszczeniu, gdzie jest największe prawdopodobieństwo wycieku gazu ziemnego lub przekroczenia stężenia tlenku węgla. Model został przetestowany w polskim laboratorium, jego działanie nie przyniosło żadnych wątpliwości co do skuteczności.

4. Honeywell R200C-2

wykrywacz tlenku węgla Honeywell R200C-2
Rodzaj wykrywanych zagrożeńTlenek węgla
Sygnalizacja optycznaTak
Sygnalizacja akustycznaTak (85 dB)
Aplikacja mobilnaNie
ZasilanieBateryjne (wbudowana)
KomunikacjaBrak
CenaHoneywell R200C-2 oferta w Ceneo

Detektor tlenku węglaHoneywell R200C-2 sprawdzi się w wielu obiektach, nie tylko w domu, ale również w pensjonatach czy przyczepach kempingowych. Oferuje prosty montaż na ścianie lub na suficie. Układ scalony o niskim poborze mocy sprawia, że czas pracy w trybie czuwania sięga nawet 10 lat. O konieczności wymiany na nowy powiadomi Cię sygnał końca okresu eksploatacji.

Inteligentny czujnik czadu nie zawodzi pod względem komunikatów optycznych i dźwiękowych. Wartość 85 dB jest słyszalna na odległość 3 m. Elektrochemiczny czujnik wykrywania tlenku węgla ma ultracienką budowę, klasę ochrony IP44, a także 48-godzinną funkcję pamięci alarmów. Istnieje możliwość wyciszenia alarmu na 10 minut. Producent ma do zaproponowania również funkcję automatycznego przyciemniania zielonej diody.

5. FireAngel CO-9X10

czujnik czadu FireAngel CO-9X10
Rodzaj wykrywanych zagrożeńTlenek węgla
Sygnalizacja optycznaTak
Sygnalizacja akustycznaTak (85 dB)
Aplikacja mobilnaNie
ZasilanieBateryjne (wbudowana)
KomunikacjaBrak
CenaFireAngel CO-9X10 oferta w Ceneo

Sensor tlenku węglaFireAngel CO-9X10 jest najtańszy w klasyfikacji. Zyskał zwolenników ze względu na wbudowaną baterię i brak konieczności jej wymiany czy ładowania (10 lat żywotności). Czujnik czadu nie dopuści do zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenia), bowiem zaawansowany sensor elektrochemiczny odpowiada za precyzyjne wykrywanie obecności CO przy nawet najniższym stężeniu.

Posiada oczywiście komplet certyfikatów zgodności z normą EN50291-1, a także EN50291-2. Został wyposażony w wskaźnik LED dla trybu zasilania i alarmu, funkcję automatycznego sprawdzania czujnika oraz funkcję testowania/resetowania czujnika. Certyfikowany czujnik czadu (tlenku węgla) zasygnalizuje słabą baterię, czyli koniec okresu funkcjonowania. Jest niewielkich rozmiarów. Znajdzie zastosowanie na stałe w budynkach mieszkalnych albo tymczasowo w domkach wakacyjnych lub przyczepach (przenośny czujnik czadu może stać na podstawie).

6. Setti+ SS526

czujnik czadu Setti+ SS526
Rodzaj wykrywanych zagrożeńTlenek węgla
Sygnalizacja optycznaTak
Sygnalizacja akustycznaTak (85 dB)
Aplikacja mobilnaTak
ZasilanieBateryjne (4 x AA)
KomunikacjaWiFi
CenaSetti+ SS526 oferta w Ceneo

Zestawienie zamyka czujnik czaduSetti+ SS526 charakteryzujący się łącznością WiFi, która daje dostęp do aplikacji mobilnej. W poziomu smartfona otrzymasz istotne powiadomienia, co jest ważne, zwłaszcza gdy nie ma Cię obecnie w domu. Moduł WiFi umożliwia także połączenie się z innymi inteligentnymi urządzeniami Smart Home. Niebezpieczny gaz potrafi wykryć już w 12 sekund. Reaguje poprzez uruchomienie głośnego alarmu dźwiękowego i świetlnego (czerwony wskaźnik LED).

Elektrochemiczny detektor do wykrywania tlenku węgla wykazuje zgodność z normą EN50291-1:2018, co dowodzi jego niezawodności. Sam montaż i instalacja nie powinny sprawić trudności, niemniej jednak lepiej, jak robi to ktoś doświadczony. Zielony wskaźnik LED informuje o prawidłowym działaniu. Warto wspomnieć o praktycznej sygnalizacji stanu baterii (żółta dioda) i przycisku Test/Hush do wyciszenia alarmu.

Zasilany bateryjnie czujnik tlenku węgla współpracuje z systemami Amazon Alexa i Google Assistant. To bardzo fajny model, natomiast miej na względzie, że po okresie około 2 lat należy wymienić go na nowy, bo wtedy minie okres eksploatacyjny.

Co trzeba wiedzieć na temat czujników czadu?

Za chwilę rozwieję wątpliwości na temat najczęściej zadawanych pytań przy zakupie czujnika tlenku węgla. Szybkie pytania i konkretne odpowiedzi przed Tobą :) Tymczasem zachęcam do regularnego odwiedzania działu ranking czujników czadu.

Gdzie montuje się czujnik czadu?

Wykrywacz tlenku węgla należy zamontować w pobliżu urządzenia, w którym jest spalany węgiel. Mowa o kotłowniach z piecami węglowymi, piecach kaflowych, kominkach, piecykach gazowych (junkersy). Przy czym, odległość nie może być bliższa niż 2 m.

Musisz również wiedzieć, aby nie umieszczać czujnika czadu w pobliżu wentylacji, drzwi lub okien, gdzie ruch powietrza jest zakłócony. Nie powinien znajdować się w miejscach zasłoniętych na przykład regałem lub tam, gdzie będzie za bardzo narażony na działanie wilgoci, kurzu, chemii domowej, brudu. Mieszkając w domu, warto postawić na montaż na każdej kondygnacji.

Jak działa czujnik czadu?

Czujnik czadu posiada w sobie ogniwo elektrochemiczne, dzięki któremu zachodzi reakcja chemiczna (utlenianie tlenku węgla) nawet przy śladowych ilościach CO w powietrzu. W tym momencie powstaje przepływ prądu. To on uruchomi sygnał dźwiękowy bądź sygnał świetlny.

Co należy zrobić, gdy czujnik czadu piszczy?

Przede wszystkim nie panikować. Czujniki uruchamiają się nie tylko w przypadku przekroczenia granicznej wartości tlenku węgla w powietrzu. Drugim możliwym przypadkiem jest konieczność wymiany baterii, gdyż jest niemal w pełni zużyta. W tej pierwszej sytuacji, jak najprędzej przejdź na świeże powietrze i wezwij służby ratownicze.

Jak jeszcze zwiększyć ochronę przed tlenkiem węgla?

Poza zakupem czujnika czadu, przestrzegaj kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, nie wolno zaklejać kratek wentylacyjnych. Po drugie pamiętaj o częstym wietrzeniu mieszkania (zwłaszcza w okresie grzewczym). Podczas korzystania z kuchenki gazowej, od razu uchyl okno.

Wybór systemu kominowego i urządzenia grzewczego powinien być bardzo dobrze przemyślany i dobrany. Urządzenia grzewcze muszą być regularnie sprawdzane pod względem technicznym i tym samym czyszczone. Nie przegap także kontroli przewodów kominowych dokonywanych przez kominiarzy. Bądź czujny, jeżeli poczujesz u siebie niepokojące objawy, jak na przykład ból głowy, osłabienie, duszności, nudności, przyspieszone bicie serca, niewyraźne widzenie.

Podsumowanie

Wymienione czujniki tlenku węgla na bieżąco będą monitorować stężenie gazu. O wszelkich niebezpieczeństwie poinformują Cię poprzez sygnały dźwiękowe i akustyczna, a w niektórych modelach nawet przez aplikację mobilną. Większość z nich oferuje zasilanie bateryjne, gdzie żywotność baterii litowej sięga 10 lat. Jeden model jest zasilany sieciowo, jeden ma baterie wystarczającą na 2 lata. Wszystkie pochodzą od cenionych producentów, firm Netatmo, Setti+, Kidde, Eura-Tech, FireAngel i Honeywell.

Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich, to nie zastanawiaj się i jak najszybciej kup dobry czujnik czadu. Tlenek węgla to podstępny i bardzo niebezpieczny, trujący gaz, zwłaszcza że jest bezbarwny i bezwonny, nie da się go wykryć samodzielnie. Nie warto ryzykować i codziennie się zamartwiać. Pamiętaj, że osoby mające problemy z układem naczyniowym lub sercowym, mają jeszcze silniejsze objawy zatrucia tym toksycznym gazem.

blog comments powered by Disqus
Czujnik czadu | Ranking TOP 6