PODPOWIEDZI:

HP DeskJet 2545 Test Urządzenia Wielofunkcyjnego

HP DeskJet 2545 to nowość HP na naszym rynku. Urządzenie przykuło naszą uwagę przede wszystkim białym kolorem obudowy, co HP nie zdarza się często. Czego możemy oczekiwać po urządzeniu, które kupimy już za kwotę poniżej 350zł?

HP DeskJet 2545

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Koszty wydruku
  • Jakość wydruku zdjęć
  • Niski pobór prądu
  • WiFi
  • Druk z urządzeń mobilnych
WADY
  • Mały i nie uchylny ekran
  • Brak jakichkolwiek dodatkowych wejść
  • Brak oficjalnego wsparcia dla Windows Phone
  • Sugerowana cena detaliczna

HP DeskJet 2545 to atramentowe urządzenie wielofunkcyjne. Produkt HP jest niewielki (jego wymiary to: 425,23x552,19x252,19mm) i lekki, bo waży zaledwie 3,6kg. Obudowa urządzenia wielofunkcyjnego wykonana jest z dobrej jakości plastiku, a całość jest biała. Jedynymi elementami czarnymi są: tacka podajnika papieru oraz jeden z elementów odbiornika papieru.

HP DeskJet 2545 fot1

Drukarka HP posiada bardzo klasyczny wygląd, z podajnikiem papieru ładowanym od góry oraz odbiornikiem na dole nie wyróżnia się na tle konkurencji. Wyposażenie w porty, jak i gniazda wejść/wyjść jest bardzo podstawowe. Z tyłu znajdziemy jedynie wejście zasilające oraz wejście USB, którym urządzenie wielofunkcyjne możemy podłączyć bezpośrednio do komputera. Na froncie próżno szukać chociażby czytnika kart pamięci, czy wejścia USB do pamięci masowych.

HP DeskJet 2545 fot5

HP DeskJet 2545 fot2

Panel obsługowy jest równie skromny, co wyposażenie w porty. Jest oczywiście włącznik, poniżej którego znajdziemy przycisk do anulowania aktualnie wykonywanych zadań, przycisk WiFi wraz z diodą sygnalizującą połączenie, przycisk funkcji ePrint. Poniżej producent umieścił dwa bardzo ważne przyciski, pozwalające na wybór opcji kopiowania czarnobiałego bądź kolorowego. Obok nich znalazł się bardzo mały, ale czytelny wyświetlacz LCD. Widoczne na nim informacje ograniczają się do opcji informowania użytkownika o połączeniu oraz zasięgu WiFi i ilości kopii do druku.

HP DeskJet 2545 fot4

Poniżej wyświetlacza są widoczne trzy diody informacyjne. Pierwsza w kształcie wykrzyknika informuje nas o problemach podczas druku (na przykład gdy zaklinuje się papier), dwie pozostałe to diody informacyjne poziomu tuszu.

Rankingi czołowych drukarek >>>

Klapa skanera płaskiego umieszczona jest również na górze urządzenia. Ten posiada możliwość skanowania dokumentów, czy zdjęć z maksymalną optyczną rozdzielczością do 1200DPI, a po skalowaniu 2400dpi. Kopie wykonamy w maksymalnej rozdzielczości 600DPI. Pokrywa skanera nie posiada żadnej regulacji wysokości.

HP DeskJet 2545 fot3

Samą drukarkę zasilają dwa pojemniki z tuszem: czarny oraz kolorowy. Drukarka wykorzystuje do pracy technologię druku termicznego HP. Wydajność wkładu czarnego szacowana jest na około 360 kopii. Jest to wartość realna przy normalnej jakości druku. W naszym teście tekst czarnobiały udało się wydrukować 386 razy - większa ilość kopii od deklarowanej przez producenta związana jest zapewne z mniejszym pokryciem tekstem kartki. Jeden pojemnik z tuszem kolorowym ma wystarczyć na 200 stron. W praktyce bardzo ciężko oszacować realną wydajność kartridża z uwagi na fakt, iż w jednym pojemniku mieszczą się wszystkie trzy kolory, a jak wiemy doskonale ich zużycie nie jest równomierne. W efekcie w zależności od drukowanego materiału rozrzut może być bardzo duży.

Maksymalna rozdzielczość druku wynosi 4800x1200DPI. HD DeskJet 2545 umożliwia drukowanie dwustronne, jednak nie jest to automatyczny duplex - strony trzeba przewrócić ręcznie.

Co do szybkości druku - tutaj również byliśmy mile zaskoczeni. Podczas naszych testów widocznych na filmie, w ciągu jednej minuty drukarka wydrukowała 9 stron tekstu, jest to więcej niż deklaruje producent (jakość normalna nie robocza). Czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony to 17,5s (drukarka w stanie gotowości nie czuwania). Wykonanie kopii mono zajęło testowanemu urządzeniu więcej czasu bo aż 19,8sekundy. Skan w jakości 600DPI strony A4 zajął HP 2545 1 minutę i ponad 9 sekund.

Podczas testów urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet 2545 było cały czas podłączone do watomierza LED Systems 6907C. Pomiary poboru prądu wykazały maksymalne zużycie na poziomie zaledwie około 16W. W stanie gotowości urządzenie pobiera poniżej 3W (próg pomiarowy watomierza), tak więc pomiarów w stanie czuwania nie byliśmy w stanie wykonać.

Jakość druku jest na dobrym poziomie. Moim zdaniem nie różni się praktycznie niczym od tego, który prezentują urządzenia wcześniej testowane, jak HP DeskJet 2515, czy nagrodzony DeskJet 3515. Jakość skanów nie zachwyca, jednak do domowych kopii wystarczy. Osoby bardziej cierpliwe, które chcą poczekać na skan w wysokiej jakości, będą mogły z powodzeniem pobawić się w retusz starych fotografii.

Porównywarka drukarek

Podsumowując - nowość HP DeskJet 2545 to kolejny produkt na rynku, który prezentuje bardzo przyzwoite koszty wydruku (mówimy oczywiście o oryginalnych wkładach) zarówno kolorowego, jak i mono. Czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony, jak i ilość wydrukowanych stron w ciągu minuty powinny spełnić oczekiwania większości użytkowników. Miłym dodatkiem jest możliwość prostego drukowania dokumentów, stron WEB oraz zdjęć z urządzeń mobilnych. Niestety ale tu pokrzywdzeni są posiadacze smartfonów z Windwos Phone - bo HP oficjalnie tej platformy nie wspiera. Moim zdaniem największą bolączką urządzenia HP jest skaner. Jakość mogła by być ciut lepsza. Skoda również, że w urządzeniu za około 340zł nie znalazł się większy uchylny ekran, jak w na przykład w 3515 (to jest blisko 100zł tańsze od sugerowanej ceny 2545).

blog comments powered by Disqus
HP DeskJet 2545 Test Urządzenia Wielofunkcyjnego