PODPOWIEDZI:

Sony VPL-DW126 test projektora

Projektor to obecnie podstawowe narzędzie ułatwiające prowadzenie prezentacji. Coraz częściej staje się również centrum kina domowego, zapewniając niesamowite wrażenia z oglądania filmów. Czy produkt Sony VPL-DW126 spełnia wszystkie te kryteria?

Sony VPL-DW126

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka jakość wykonania
 • Świetna jakość obrazu
 • Bardzo dobra ostrość z niemal każdej odległości od ekranu
 • Wystarczająca jasność nawet do projekcji w średnio zacienionych pomieszczeniach
 • Możliwość łączności bezprzewodowej
WADY
 • Brak szerokiego kąta ogranicza możliwości wykorzystania projektora
 • Zaledwie podstawowa ilość złączy
 • Niska prędkość transmisji danych bezprzewodowo

Wygląd i wykonanie

Projektor Sony należy do konstrukcji średnich wielkościowo. Jego obudowa jest biała i matowa.

Sony VPL-DW126 fot1

Front w większości gładki mieści w sobie obiektyw projekcyjny z możliwością regulacji ostrości i zoomu oraz czujnik podczerwieni.

Sony VPL-DW126 fot2

Góra projektora w części zajęta jest przez panel przycisków pozwalających na pełną kontrolę nad funkcjami projektora. Jego ważnym elementem jest joystick, który jednak moim zdaniem wymaga trochę dopracowania. Ten chodzi z wyraźnie za niskim oporem, przez co zdarza się i to wcale nie rzadko, że wybieramy nie tą opcję, którą byśmy chcieli.

Sony VPL-DW126 fot5

Tuż przy obiektywie również na górnym panelu mamy dwa pokrętła umożliwiające zoomowanie obrazu i oczywiście dostosowanie jego ostrości po zmianie parametrów.

Sony VPL-DW126 fot6

Otwory wentylacyjne są ulokowane przede wszystkim po bokach urządzenia, a jeden również na jego spodzie. Po prawej stronie projektora Sony mamy również jeden 1W głośnik.

Sony VPL-DW126 fot4

Sony VPL-DW126 fot3

Na dole projektora znajdziemy trzy nóżki z gumowymi zabezpieczeniami zapobiegającymi przesuwaniu się Sony VPL-DW126 po stole. Oczywiście konstrukcja Sony umożliwia również jego montaż na suficie.

Sony VPL-DW126 fot7

Wyposażenie w porty

Niestety jest ono zaledwie podstawowe. Wystarczy z pewnością większości użytkowników, jednak jak na produkt przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, to moim zdaniem za mało. Tylko jeden port HDMI, tylko jeden port USB...

Sony VPL-DW126 fot8

Specyfikacja techniczna

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że projektor Sony VPL-DW126 to konstrukcja wykonana w technologii 3LCD. Dla osób mniej zorientowanych - 3LCD to jedna ze starszych, ale i dopracowanych technologii projekcji obrazu w projektorach. Jest to alternatywa, dla coraz szerzej stosowanej technologii DLP. Głównymi zaletami projektorów wykonanych w 3LCD jest bardzo dobra jakość obrazu: żywe kolory, bardzo dobry kontrast nie tylko dynamiczny, płynne przejścia tonalne, głębsza czerń.

Sony VPL-DW126 fot3

Rozdzielczość testowanego projektora to WXGA czyli 1280x800 pikseli. Kontrast statyczny wynosi 2500:1, a maksymalna jasność projektora to 2600 ANSI Lumenów. Taka jasność pozwala na oglądanie wyświetlanego obrazu nie tylko w nocy, ale również przy średnim zacienieniu pomieszczenia (np. w pochmurne dni).

Zawartość opakowania

Wśród akcesoriów znajdziemy podstawowy zestaw dodatków + jeden miły prezent. :) Przede wszystkim po rozpakowaniu widzimy torbę (futerał) na projektor. Z przewodów jest standardowy D-SUB oraz kabel zasilający. Do sterowania urządzeniem możemy również użyć dołączonego niewielkiego pilota. Jego klawisze nie są podświetlane. Szkoda, bo z doświadczenia wiem, że się to przydaje.

Sony VPL-DW126 fot9

Tym miłym dodatkiem jest adapter WiFi Sony IFU-WLM3. Ten pozwala nam na bezprzewodową łączność z projektorem. Urządzenie wspiera standard 802.11 b/g/n N50. W efekcie komunikacja jest jak najbardziej możliwa, jednak prędkość transmisji danych ogranicza możliwość wykorzystania jej zaledwie do mniej wymagających zadań jak wyświetlanie prezentacji, czy odtwarzanie filmów w gorszej jakości jak 720p. Łatwo się o tym przekonać, bo wystarczy przesuwać kursor myszki, aby zobaczyć spore klatkowanie obrazu.

Sony VPL-DW126 fot10

Menu

Menu dostępne jest w języku polskim. To oferuje wszystkie niezbędne funkcje związane z wyświetlaniem obrazu, jak i korekcją jego położenia. Obsługę projektora ułatwia chociażby możliwość ustawienia automatycznej korekcji trapezowej. Niestety ale brakuje tutaj opcji zmiany koloru ekranu, na którym wyświetlany jest obraz. Ta może być szczególnie pomocna, jak jesteśmy zmuszeni prowadzić prezentacje nie tylko w jednym miejscu na białym ekranie.

Jakość obrazu

O tym czego można się spodziewać już kilka słów napisałem. Testy utwierdziły mnie w przekonaniu, że stara sprawdzona technologia 3LCD oferuje obraz bardzo dobrej jakości. Kolory są żywe, kontrastowe. Czerń jak na projektor jest głęboka, a biel czysta. Przyglądając się wyświetlanemu obrazowi z bliska nie widać na pierwszy rzut pojedynczych pikseli, mimo stosunkowo niewielkiej rozdzielczości. Kontury obiektów są również pozbawione wad, jakie mogą się wiązać chociażby z projekcją w technologii DLP.

Ważny jest również fakt, że Sony VPL-DW126 nie jest projektorem szerokokątnym. Aby wyświetlić obraz o przekątnej około 100" urządzenie musi być oddalone od ekranu o ciut ponad 3m.

Podsumowanie i wnioski

Projektor Sony VPL-DW126 to urządzenie dobrze wykonane i o niemal doskonałej jakości obrazu. Rozsądny apetyt na energię, jak i akceptowalna głośność pracy pozwalają na jego dość szerokie wykorzystanie. Ograniczeniem jest fakt, iż do wyświetlenia dużego obrazu potrzebujemy odpowiedniego pomieszczenia, a aby nie stracić na jakości wyświetlanego obrazu - dobrego ekranu (a te tanie nie są). Sony VPL-DW126 jest projektorem do zastosowań bardziej profesjonalnych i tu sprawdzi się znakomicie, jednak jeżeli myślicie o własnym kinie domowym, radzimy szukać czegoś innego.

blog comments powered by Disqus
Sony VPL-DW126 test projektora