Apple iPod Nano czwartej generacji to nowa odsłona bardzo znanego już produktu amerykańskiej firmy Apple.
Wygląd
Smukła, cienka obudowa w kształcie prostokąta, wykonana z wysokiej jakości materiałów, to pierwsza cecha rzucająca się w oczy. Wprowadzone w stosunku do poprzedniej generacji zmiany poszły jak najbardziej w dobrym kierunku, ponieważ dzięki temu urządzenie świetnie leży w dłoni i bardzo łatwo obsługuje się je jedną ręką. iPod jest bardzo lekki, waży zaledwie 36,8 g. Pomimo dobrego wyglądu aluminiowa obudowa wydaje się być podatna na zarysowania, przez co zalecam delikatne obchodzenie się z odtwarzaczem lub wręcz zalecam zakup futerału.
Na uwagę zasługuje fakt, że iPod Nano jest dostępny w niespotykanej dotąd ilości wersji kolorystycznych. Cała gama zwana „nanochromatyczną" składa się z następujących kolorów: srebrny, czarny, fioletowy, niebieski, pomarańczowy, zielony, różowy i na koniec żółty - każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Na pochwałę zasługuje również większy niż u poprzednika, pokryty szklaną powłoką, wysokiej jakości kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2" i rozdzielczości 320 na 240 pikseli. Niebiesko-białe podświetlanie diodowe sprawia, że nawet w bardzo słoneczny dzień nie ma problemu z odczytaniem wyświetlanych informacji.
Obsługa / Funkcje
Obsługa Apple iPod Nano 4G jest wyjątkowo prosta, czego przyczyną jest, znane każdemu użytkownikowi poprzedniej generacji, dotykowe kółko nawigacyjne. Dzięki niemu możemy korzystać z funkcji odtwarzacza za pomocą kciuka, co robi duże wrażenie na każdej osobie po raz pierwszy stykającej się z urządzeniem Apple'a.
iPod odtwarza najpopularniejsze formaty audio, wideo, a także formaty zdjęć, więc nie ma problemu z prezentacją swojej kolekcji multimedialnej przypadkowo poznanej uroczej pannie ;) choćby w tramwaju.
W moim odczuciu jakość dźwięku z dołączonych słuchawek nie budzi żadnych większych zastrzeżeń, ale jeśli miałbym się do czegoś doczepić, to słuchawki mogłyby zostać nieco lepiej wygłuszone. Oczywiście, jeśli słuchawki nam nie pasują, zawsze można wymienić je na inne lub też pomóc sobie korektorem dźwięków dostępnym w urządzeniu.
Przy tym należy też wspomnieć o dwóch ciekawych funkcjach, które ułatwiają i urozmaicają korzystanie z odtwarzacza:
- Cover Flow - animowany interfejs graficzny
- Geniusz - funkcja tworząca listę podobnych utworów ze znajdujących w odtwarzaczu do aktualnie słuchanego.
Tym razem nie zabrakło też możliwości nagrywania dźwięku, ale... jest to możliwe jedynie po zakupieniu specjalnych słuchawek z mikrofonem, które nie należą do zestawu.
iPod Nano został zaopatrzony również w akcelerometr, dzięki czemu ekran zmienia tryb portretowy na horyzontalny w zależności od sposobu trzymania urządzenia. Dzięki temu, po potrząśnięciu iPod przejdzie do losowo wybranego utworu ze swojej biblioteki („wstrząśnięty, nie mieszany" w wydaniu Apple ;) Niestety Nano mam czasem problemy z interpretacją naszych ruchów, przez co musimy go wtedy mocniej wstrząsnąć lub jeszcze raz obrócić, jeśli chcemy obrócić wyświetlany obraz.
Producent zapewnia, że bateria wystarcza na 24 godziny odtwarzania muzyki oraz do 4 godzin odtwarzania wideo. Są to wartości czysto teoretyczne i należy je traktować z lekką rezerwą. Przy normalnym używania iPoda, korzystaniu z Cover Flow, przewijania utworów itd., bateria powinna nam wystarczyć na około 12-14 godzin zabawy. Na pocieszenie dodam, że już po około 1,5 godziny udaje się naładować akumulator do 80%, a pełny cykl ładowania to już kwestia niecałych 3 godzin. Ładowanie odbywa się poprzez przewód USB podłączony do komputera, ale można też zakupić osobny zasilacz.
Aby przesłać dane do urządzenia, musimy niestety nadal używać oprogramowania iTunes. Aktualnie na rynku są jeszcze dostępne modele o pojemności 16GB.
Podsumowanie
Apple iPod Nano 4G wzbudza u różnych osób skrajne uczucia, ale nie zmienia to faktu, że jest to dopracowane i warte uwagi urządzenie, a z pewnością pożądane jako prezent pod choinkę czy też na pierwszą komunię.