PODPOWIEDZI:

Asus GTX 660 DCU II - recenzja

Dzisiaj testujemy kartę GTX 660 od Asusa w wersji DirectCU II OC, czyli jednej z najtańszych konstrukcji, które, przynajmniej w teorii posiadają wysoki współczynnik ceny do wydajności i jakości. Czy tak jest rzeczywiście? Sprawdźmy to!

Asus GTX660 DirectCU II OC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Stosunkowo niska cena
  • Wysoki współczynnik ceny do wydajności
  • Znośne temperatury pracy
  • Bardzo cicha praca
  • Kompaktowe wymiary
WADY
  • Ogólnie rzecz biorąc... brak!

Słowem wstępu

Kartę GTX660 DirectCU II OC od Asusa na tle konkurencji wyróżnia przede wszystkim niereferencyjne chłodzenie. Parametry tej konstrukcji są również inne niż w podstawowej wersji, gdyż zegary zostały podkręcone.

Asus GTX 660 DCU II

Specyfikacja techniczna

Taktowanie GPU wynosi 1020 MHz i 1085 w trybie Boost. Pamięci z kolei ustawiono na 6008 MHz. Niemniej jednak te wyniki są znacznie gorsze od innej 660tki Asusa – wersji TOP. Na PCB zintegrowano także 960 rdzeni CUDA i osiem kości pamięci, łącznie 2 GB typu GDRR5, które działają na 192-bitowej szynie. Asus zapewnia, że karta ma być 30% cichsza i 15% mniej prądożerna od referenta i trzeba przyznać, że rzeczywiście tak jest.

Asus GTX 660 DCU II

» Zobacz Genius Energy Mouse

Wygląd PCB i zasilanie

Ładnie prezentuje się samo czarne i matowe PCB. Na nim znajduje się złącze PCI-E x16 w wersji 3.0, złącze SLI, a także pojedyncze 6-pinowe złącze zasilania. Zalecany zasilacz to jednostka 550W, ale dobra konstrukcja w granicach 400-500W jak najbardziej wystarczy, oczywiście przy założeniu średniego zużycia energii przez procesor i inne komponenty. Płytka drukowana to zresztą autorskie rozwiązanie Asusa, zintegrowano na niej m.in. 6-fazowy układ zasilania DIGI+ VRM, kondensatory SAP, mosfety i dławiki Super Alloy Power. Sama sekcja zasilania natomiast nie jest w jakikolwiek sposób chłodzona.

Asus GTX 660 DCU II

Chłodzenie DirectCU II

Układ chłodzenia DirectCU II zawiera przede wszystkich duży, aluminiowy radiator, który dodatkowo wspierają dwie rurki cieplne o średnicy 6 mm, posiadają one bezpośredni kontakt z rdzeniem graficznym. Wymiana ciepła odbywa się także za pomocą dwóch nisko-profilowych wentylatorów osadzonych w plastikowej obudowie chłodzenia. Podobnie jak w droższych modelach, tak i tutaj cały system jest dobrze spasowany, wygląda solidnie i działa poprawnie. Nie cieszy jednak fakt, iż chłodzenie są jedynie dwie z ośmiu kości pamięci.

Asus GTX 660 DCU II

Wyposażenie w porty

Tylny śledź jest dosyć dobrze wyposażony. Na nim znalazły się dwa porty DVI oraz pełnowymiarowe gniazda HDMI i DisplayPort. Gdyby ktoś używał jeszcze starego monitora pod VGA, to odpowiednią przejściówkę można znaleźć w pudełku. Karta jest także niezwykle kompaktowa – jej całkowita długość to zaledwie 21 cm, a dzięki temu zmieści się ona nawet do ciasnych obudów, a to duża zaleta.

Asus GTX 660 DCU II

Możliwości O/C

GTX 660 od Asusa ma naprawdę spore możliwości o/c. Podstawowy zegar, który już fabrycznie podkręcony jest na 1020 MHz można podciągnąć nawet do 1150 MHz, a pamięci da się ruszyć z 6008 MHz do 6,6 GHz. Takie rezultaty robią wrażenie.

Asus GTX 660 DCU II

Platforma testowa

Procesor

Intel Core i5 4670K @ 4,2 GHz

Chłodzenie procesora

Thermalright HR-02 Macho 120

Pamięci

Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1866MHz CL9 NON-ECC

Płyta główna

MSI Z87-G43

Karta graficzna

Asus GeForce GTX 660 DirectCU II OC

Dysk twardy

Plextor M5S 128 GB

Zasilacz

Corsair CX Series 500W

Obudowa

BitFenix Shinobi Core

System operacyjny

Windows 7 Ultimate 64bit

Wyniki testów

Testy syntetyczne

W celu sprawdzenia orientacyjnej wydajności karty skorzystaliśmy z testu 3DMark Fire Strike. Ten syntetyczny benchmark bardzo dobrze obrazuje różnice pomiędzy rywalizującymi ze sobą kartami. W tymże teście grafika od Asusa uzyskała 5098 punktów na naszej platformie testowej.

Asus GTX 660 DCU II

Asus GTX 660 DCU II

Asus GTX 660 DCU II

Omówienie wyników

Jak na kartę za nieco ponad 600 zł oczekiwać możemy także niezłych osiągów w grach. Far Cry 3 odpalony na Ultra w 1080p, z dwukrotnym anty-aliasingiem multi sampling i szesnastokrotnym filtrowaniem anizotropowym oraz oświetleniem SSAO działał średnio w 41 klatkach na sekundę, osiągając maksymalnie 48 fpsów i minimalnie 35. Jest to wynik całkiem znośny, zważając na niemal najwyższe ustawienia graficzne. Dobrą informacją jest także to, że po podkręcaniu karta może wyciągnąć nawet 4-5 klatek więcej. Nieźle sprawa ma się także z multiplayerem w Battlefield 3. Tutaj na standardowych zegarach da się uzyskać nawet do 75 klatek na sekundę, przy średniej ilości 55 fpsów i minimalnej w granicach 44. To wszystko na czterokrotnym anty-aliasingu multi sampling, 16x filtrowaniu anizotropowym, oświetleniu HBAO i ustawieniach ultra.

Asus GTX 660 DCU II

Kultura pracy

Kultura pracy to kolejna duża zaleta GTX 660 od ASUSa. Wszystko to jest zasługą chłodzenia DirectCU II. Rdzeń graficzny w spoczynku osiągał około 28 stopni Celsjusza, natomiast w stresie maksymalnie 64 stopnie co jest rezultatem bardzo dobrym. Warto także zaznaczyć, że testowana konstrukcja jest rzeczywiście bardzo cicha, zarówno w spoczynku jak i w stresie. Jej kultura pracy jest więc bardzo wysoka.

Podsumowanie

Podsumowując konstrukcja Asus GTX 660 z chłodzeniem DirectCU II OC jest kartą udaną. W testowych grach komponent dawał radę. Podczas rozgrywki w Far Cry 3 na najwyższych detalach i 1080p zapewniał grywalną płynność, w Battlefield 3 natomiast gameplay był niemalże idealny, natomiast w takich grach jak Max Payne 3 czy Hitman: Absolution możecie liczyć na tak wysoką wydajność, że ze spokojem produkcja może być odpalona w rozdzielczości 2560 x 1200 pikseli. Generalnie rzecz biorąc wydajność GTXa 660 od Asusa można porównać np. do Radeona HD7870 w wersji GHz. Poza tym testowana dzisiaj karta posiada bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Stosunkowo niska cena, dobra wydajność, znośne temperatury, cicha praca oraz kompaktowe wymiary – w tych cechach można zamknąć wywód na temat karty graficznej Asus GTX 660 DirectCU II OC. Naszym zdaniem jest to najlepszy wybór w swojej klasie cenowej, który zapewni najlepsze doświadczenia zarówno dla gracza, jak i początkującego overclockera w świecie GTX 660 bez Ti.

Asus GTX 660 DCU II

blog comments powered by Disqus
Asus GTX 660 DCU II - recenzja