PODPOWIEDZI:

Fritz!Box 7272 - centrum inteligentnego domu

Szukasz uniwersalnego routera DSL/ADSL z obsługą DECT oraz ISDN? Budujesz 'inteligentny dom'? Fritz! BOX 7272 to może być propozycja właśnie dla Ciebie!

FRITZ!Box 7272

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wykonanie
 • Uniwersalność
 • Obsługa DECT, telefonii analogowej i internetowej
 • Dostęp do Fritz!OS i chmury
 • Obsługa ADSL/ADSL2+ oraz DSL
 • W pełni spolszczony panel administracyjny
 • Szerokie możliwości konfiguracji oraz monitoringu zarówno sieci jak i routera
 • Wsparcie dla urządzeń inteligentnego domu
 • Wielofunkcyjny port USB 2.0
 • Pięć lat gwarancji
WADY
 • Średnia wydajność
 • Tylko 2 porty gigabitowe LAN
 • Połączenie DSL WAN jest realizowane kosztem jednego portu gigabitowego
 • Wysoka cena
 • Tylko USB 2.0 zamiast 3.0

Wygląd, wykonanie i zawartość opakowania

Fritz Box 7272 fot1

Fritz! Box 7272 trafia do klienta w dość dużym opakowaniu. W jego wnętrzu, poza routerem, znajdziemy również bogaty komplet akcesoriów, w skład których wchodzą:

W pełni spolszczona instrukcja obsługi urządzenia, przewód umożliwiający łączenie Fritz! Box`a z wykorzystaniem technologii ADSL/ADSL2+, dwa filtry do telefonu oraz Internetu, przewód sieciowy UTP kategorii 5e oraz zewnętrzny zasilacz sieciowy.

Fritz Box 7272 fot2

W skład akcesoriów nie wchodzą anteny wzmacniające sygnał z urządzenia, bo te są zainstalowane na stałe.

Fritz! Box przykuwa uwagę dosyć niestandardowym wyglądem i kolorystyką. Obudowa wykonana jest z tworzywa dobrej jakości, w kolorze srebrnym oraz czerwonym. Na froncie producent umieścił 5 diod, z czego jedna - oznaczona jako INFO jest w pełni programowalna.

Fritz Box 7272 fot4

Fritz Box 7272 fot3

Dodatkowo na topie urządzenia Fritz! Box posiada dwa duże przyciski: DECT oraz WLAN WPS. Pierwszy umożliwia łączenie telefonów bezprzewodowych z wbudowaną w router centralką bazową DECT, drugi ułatwia połączenie urządzenia z komputerami, bez konieczności ręcznego wpisywania haseł zabezpieczających.

Fritz Box 7272 fot5

Spora część routera zajęta jest przez otwory wentylacyjne.

Fritz Box 7272 fot8

Pozostałe porty zostały ulokowane z tyłu urządzenia. Jest to (nie licząc anten), port DSL/Tel (wykorzystywany do połączenia Fritz! Box z gniazdkiem telefonicznym jako punktem dostępu do Internetu), dwa porty telefoniczne do telefonii analogowej oznaczone jako FON1 i FON2, trzecie gniazdko oznaczone jako FON Sn pozwala na podłączenie telefonów IP oraz ISDN. Obok portów telefonicznych producent umieścił wielofunkcyjny port USB 2.0. Ten pozwala nam na udostępnianie plików w sieci lokalnej, jak i tworzenie serwerów FTP z podłączonych do portów dysków czy pamięci Flash. Port ten możemy również wykorzystać do podłączenia drukarki.

Fritz Box 7272 fot7

Cztery żółte porty RJ45 pozwalają na podłączenie klientów LAN, ale nie tylko. Pierwsze dwa: LAN1 oraz LAN2 to porty gigabitowe, porty LAN3 oraz LAN4 obsługują prędkości do 100Mbps. Pierwszy z portów LAN: LAN1 będzie służył nam jako port WAN podczas połączenia do modemów kablowych.

Ostatnim ze złącz jest wejście do zewnętrznego zasilacza sieciowego.

Specyfikacja techniczna i funkcje

Typ routera:ADSL/ADSL2+, DSL WAN
Standard WLAN:IEEE 802..11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n do N450Mbps
Obsługa IPv6:TAK
Wyposarzenie w porty LAN:2x LAN 1Gbps, 2x LAN 100Mbps
Port USB:TAK (serwer druku, serwer multimediów, dysk sieciowy)
Częstotliwość pracy WLAN:2,4GHz
Telefonia:centralka DECT do 6 telefonów, obsługa ISDN, IP i telefonii analogowej
Zabezpieczenia:WPA/WPA2, WPA, WPA2, WPA-64, WPA-128

Ponadto router Fritz! Box 7272 obsługuje Fritz!OS z MyFritz! co pozwala nam na dostęp do chmury kontakt Cloud, obsługa Smart Home (współpraca na przykład z inteligentnymi gniazdkami). Dodatkowo Fritz! Box 7272 umożliwia skorzystanie z bardziej standardowych funkcji, takich jak osobisty HotSpot, czy kontrolę rodzicielską.

alt text

Ogromną zaletą Fritz!BOX 7272 jest w pełni spolszczony interfejs oraz instrukcja obsługi.

Panel administracyjny

Możliwości konfiguracji Fritz! Box 7272 zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Panel jest w pełni spolszczony, posiada wszystkie podstawowe opcje charakterystyczne dla tego typu urządzeń oraz liczne funkcje dodatkowe, związane z monitorowaniem sieci, jak i samego urządzenia. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, jakie miałem okazję testować, które dostarcza użytkownikowi informacje o zużyciu energii elektrycznej, czy temperaturze urządzenia, wykorzystanie procesora oraz pamięci routera.

alt text

alt text

alt text

alt text

alt text

alt text

alt text

Przez sam proces pierwszej konfiguracji przeprowadza nas kreator. Myślę, że nawet osoby nie doświadczone poradzą sobie z ustawieniem routera Fritz!Box do pracy w sieci.

Metodyka testów

Testy routera Fritz!Box 7272 były przeprowadzone według naszej standardowej procedury testowej. Dwa komputery były połączone bezpośrednio do routera portami gigabitowymi przewodowo podczas pierwszego testu. Podczas drugiego testu jeden z komputerów łączył się z routerem przewodowo, a PC bezprzewodowo z wykorzystaniem karty WiFi Tp-Link TL-WDN4800, pracującej na częstotliwości 2.4GHz w standardzie N450 (IEEE 802.11n).

Fritz Box 7272 fot6

Połączenie przewodowe było realizowane z wykorzystaniem skrętki UTP kategorii 5e.

Kopiowane przewodowo jak i bezprzewodowo były dwa pliki: film o pojemności 3,85GB w formacie mp4, oraz folder z plikami .jpg oraz .mo3 o wadze 264MB.

Z uwagi na fakt, że podczas połączenia przewodowego wykorzystywane były porty gigabitowe, w tym czasie komputer nie miał dostępu do Internetu. Testy prędkości sieci Internet na łączu Download do 100Mbps, Upload do 4Mbps realizowane były z użyciem jednego z portów LAN (LAN1) jako portu WAN. Taka metodyka testowa została wymuszona przez specyfikację testowanego routera Fritz! Box 7272.

Przedstawione wyniki prezentują wartości średnie. Warto o tym pamiętać, ponieważ wartości transmisji mogą i wahają się w bardzo szerokim zakresie. Pliki duże kopiowane są szybciej i z większą stabilnością prędkości transmisji, natomiast pliki małe kopiują się zazwyczaj wolniej, a prędkości bardziej skaczą. Ten fakt widać doskonale po prędkościach podczas kopiowania folderu, w którym zgromadzone są zarówno pliki MP3, jak i zdjęcia JPG (o zdecydowanie mniejszym rozmiarze).

Wyniki testów

Połączenie przewodowe

Fritz Box 7272 przewó film

Fritz Box 7272 przewód paczka

Połączenie bezprzewodowe WiFi

Fritz Box 7272 wifi status

Fritz Box 7272 wifi film

Fritz Box 7272 kopiowanie wifi film

Fritz Box 7272 wifi paczka jpg

Fritz Box 7272 wifi paczka

Test łącza

Fritz Box 7272 pobieranie

Fritz Box 7272 wysyłanie

Omówienie wyników i podsumowanie

Zacznijmy od zalet testowanego urządzenia. Przede wszystkim router Fritz! zaskoczył mnie bardzo dobrym zasięgiem. Testy odbywały się w standardowej odległości 5,5m z jedną przeszkodą w postaci ścianki działowej, a zasięg został oceniony jako Excellent z siłą sygnału 100%.

Wydajny router DSL Tp-Link TL-WR1043ND - test routera dla wymagających

Kolejną zaletą są bardzo dobre wyniki prędkości kopiowania plików w sieci lokalnej, ale z wykorzystaniem połączenia przewodowego i dwóch gigabitowych portów urządzenia.

Do zalet Fritz! Box 7272 bez wątpienia należy dodać intuicyjną obsługę, w pełni spolszczony interfejs, liczne narzędzia monitorowania zarówno sieci, jak i stanu samego urządzenia, szeroko pojętą obsługę telefonii, oraz możliwość pracy również w standardzie ADSL2+ z prędkością do 24Mbps.

Wielofunkcyjny pot USB, obsługa Fritz!OS, VOiP, DECT, IP oraz obsługa telefonii analogowej to kolejne zalety urządzenia od AVM.

Fritz! Box nie jest jednak urządzeniem idealnym. Połączenie Internetowe WAN mimo obsługi prędkości tylko do 24Mbps (również z wykorzystaniem modemu telewizji kablowej) realizowane jest kosztem jednego z portów gigabitowych LAN1. Wyniki jakie uzyskał 7272 po sieci WiFi są co najwyżej zadowalające. Szczerze to oczekiwałem lepszych rezultatów od urządzenia o deklarowanej prędkości połączenia do 450Mbps.

Jeżeli dysponujecie szybkim łączem, od na przykład telewizji kablowej, Fritz! Box 7272 też nie jest urządzeniem dla Was.

Reasumując: Fritz! Box 7272 to produkt kierowany dla wymagających uniwersalności i wszechstronności użytkowników, ale nie dysponujących szybkim łączem Internet, a najlepiej jak to jeszcze jest realizowane przez połączenie ADSL2+.

Wykorzystanie urządzenia w połączeniu z zewnętrznymi modemami i portem WAN będzie się wiązało ze stratą jednego portu LAN1 o gigabitowej przepustowości, a i tak nie wykorzystamy możliwości jakie obecnie daje nam większość operatorów kablowych.

Producent udziela aż 5 lat gwarancji na swój produkt.

blog comments powered by Disqus
Fritz!Box 7272 - centrum inteligentnego domu