PODPOWIEDZI:

Poczuj się bezpieczniej z kamerą IP Edimax IC-7001W

Wyjeżdżasz na wakacje i chcesz mieć ciągły podgląd na to co dzieje się w twoim domu czy biurze? Nie chcesz instalować drogiej sieci profesjonalnego monitoringu? Kamera IP Edimax IC-7001W to może być właśnie rozwiązanie dla Ciebie.

Edimax IC-3116W

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Kilka możliwości dostępu zdalnego
 • Dobry tryb nocny
 • Możliwość definiowania do 4 stref detekcji ruchu
 • Powiadomienia na e-mail lub FTP
 • Niski pobór mocy
 • W pełni spolszczone menu
 • Dwukierunkowa transmisja Audio
 • Zestaw do montażu na ścianie w komplecie
 • Obsługa WiFi w standardzie N oraz możliwość połączenia przewodowego
WADY
 • Brak oficjalnego wsparcia dla Windows Phone
 • Głowica sprawia wrażenie delikatnej
 • Brak możliwości wymiany anteny WiFi
 • Mikrofon łapie sporo zakłóceń

Dla kogo IC-7001W

Choć tego typu rozważania zazwyczaj znajdziecie na końcu naszych treści, jednak aby zrozumieć czym jest Edimax IC-7001W, należy najpierw zadać sobie pytanie: dla kogo jest to produkt?

Kamera IP od Edimax jest urządzeniem mogącym pracować jedynie wewnątrz budynków. To już na wstępie zawęża możliwości jej zastosowania. Nie jest to również produkt o szerokokątnym obiektywie, a zastosowana matryca 0,3Mpix CMOS nie da tak dobrego obrazu, jak urządzenia CCTV.

Edimax IC-7001W fot2

Edimax IC-7001W to kamera przeznaczona do monitoringu domu/mieszkania, biur, czy niewielkich powierzchniowo firm.

Wyposażenie

Kamera Edimaxa dociera do nas w dosyć dużym pudełku (zważywszy na niewielkie wymiary produktu), w którego wnętrzu znajdziemy, poza samą kamerą i kompletem instrukcji, również niezbyt długi przewód sieciowy kat.5e zakończony końcówkami RJ45, uchwyt montażowy, pozwalający na instalację kamery na ścianie oraz zestaw kołków i śrub przeznaczonych właśnie do tego celu.

 Edimax IC-7001W fot1

Wygląd i wykonanie

Obudowa kamery została wykonana z białego matowego tworzywa z perłowym połyskiem. Część zasadnicza składa się z ruchomego obiektywu oraz podstawy, której spodnia część wykonana jest ze stali.

Edimax IC-7001W fot3

Edimax IC-7001W fot4

Edimax IC-7001W fot5

Kamera opiera się na 4 piankowych nóżkach, a w centralnej części podstawy znajdziemy metalowy gwint 1/4", który ułatwi nam instalację IC-7001W na ścianie.

Edimax IC-7001W fot6

Głowica, w której umieszczony jest obiektyw jest ruchoma, a zakres ruchu pozwala na monitoring znacznie większego obszaru niż w przypadku tradycyjnych kamer. Całość napędzana jest automatycznym silnikiem. IC-7001W pozwala na obrót głowicy w poziomie aż o 355 stopni oraz w pionie o 120 stopni.

Wokół obiektywu producent umieścił aż 8 diod na podczerwień (które pracują w trybie nocnym) oraz na samej górze czujnik zmierzchu. Poniżej diod niewielki otwór informuje nas o obecności mikrofonu. Kamera Edimax IC-7001W umożliwia dwukierunkową transmisję Audio z tym, że emisja dźwięku w kamerze realizowana jest przez analogowe wyjście miniJack 3,5mm umieszczone z tyłu kamery.

Ranking kamer IP

Na tyle urządzenia znajdziemy również umieszczoną na stałe antenę WiFi (wydaje mi się, że jest to konstrukcja o zysku 3dBi) - dookólną, diodę informacyjną, gniazdo RJ-45 oraz przycisk WPS (poza wcześniej wspomnianym wyjściem Audio). Ostatnim portem jest wejście do zewnętrznego zasilacza sieciowego.

Edimax IC-7001W fot7

Niestety antena jest połączona na stałe. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie popularnego męskiego złącza RP-SMA, które umożliwiłoby łatwą wymianę anteny na taką o większym zysku.

Kamera jest niewielka, a jej wymiary to: 112x90x116mm. Konstrukcja waży tylko 265gram.

Specyfikaja techniczna

Model:IC-7001W
Matryca:0,3Mpix CMOS f=2.0
Interfejs:WiFi IEEE802.11b/g/n, IEEE802.2/u
Pamięć:4MB FLASH + 32MB SDRAM
Transmisja audio:TAK, dwukierunkowa
Dostęp zdalny:DDNS, myedimax.com, Android Viewer
Wymiary:112x90x116mm
Waga:265g

Dostęp zdalny

Oczywiście sensem instalacji kamery w mieszkaniu czy biurze jest możliwość uzyskania zdalnego obrazu, jak i możliwość zapisu zdarzeń rejestrowanych przez czujniki ruchu.

Edimax IC-7001W pozwala na dostęp zarówno do konfiguracji jak i podglądu na żywo na kilka sposobów. Podstawowym sposobem dla urządzeń mobilnych jest aplikacja Android/iPad Viewer, która dostępna jest całkowicie bezpłatnie zarówno w sklepie Google, jak i App Store. Dostęp alternatywny użytkownicy Windows Phone mogą uzyskać do urządzenia przez WWW i dedykowaną usługę chmury myedimax.com. Urządzenie pozwala również na dostęp zdalny z wykorzystaniem DDNSów.

Edimax IC-7001W fot8

Edimax IC-7001W fot9

Podstawowym źródłem dostępu oraz konfiguracji jest dostęp przez przeglądarkę Internet Explorer. Tutaj uwaga - o ile normalnie nie zalecamy do korzystania z rozwiązania MS, tak w tym przypadku tylko IE oferuje pełną obsługę możliwości, jakie daje panel IC-7001W. Między innymi tylko przez IE mamy możliwość transmisji dźwięku.

Edimax IC-7001W fot11

Oczywiście znajomość niezbędnego dopołączenia z kamerą adresu MAC (w przypadku myedimax.com) danych DDNS i portu jest niewystarczająca, żeby osoba postronna połączyła się z kamerą. Każda wizyta musi zostać uwierzytelniona hasłem (w przypadku myedimax.com) lub loginem i hasłem (www po IP, DDNS).

Edimax IC-7001W fot17

Monitoring

Najważniejszą funkcją każdej kamery jest oczywiście umożliwienie rejestracji transmitowanego obrazu, jak i również detekcja zdarzeń na podstawie informacji z czujników ruchu.

Edimax pozwala na konfigurację nawet 4 obszarów detekcji ruchu - oczywiście z możliwością ustawienia czułości na każdy z nich z osobna. W zależności od konfiguracji, jeżeli urządzenie wykryje w którejś ze stref ruch - IC-7001W, wyśle nam zdjęcie lub film na zdefiniowany wcześniej adres e-mail lub serwer FTP.

Edimax IC-7001W fot12

Edimax IC-7001W fot13

Edimax IC-7001W fot14

Dzięki zbudowanemu czujnikowi zmierzchu i aż 8 diodom na podczerwień, również w nocy możliwy jest ciągły podgląd, a diody w IC-7001W wystarczą w zupełności do oświetlenia przedmiotów znajdujących się w oddaleniu nawet o 8~10 metrów.

I w praktyce - podsumowanie

Konfiguracja Edimax IC-7001W nie obeszła się bez małego zgrzytu. W moim przypadku na domyślnym porcie 80 urządzenie nie chciało łączyć się z sieci zewnętrznej. Dodatkowo - w przypadku nadania stałego IP w bazie adresów DHCP routera nie działał DDNS - co wydało mi się co najmniej dziwne, bo w przypadku konfiguracji videorejestratorów CCTV zarezerwowanie IP rejestratora w DHCP i przekierowanie portów to podstawa, aby uzyskać dostęp zdalny do urządzeń (można użyć również DMZTów) przez właśnie DDNS. W tym przypadku, aby łączność przez DDNS była możliwa, IP kamery musiał być wolny.

Edimax IC-7001W fot18

I w zasadzie to były jedyne schody z jakimi przyszło mi się zmierzyć w czasie testów IC-7001W.

Urządzenie działało 24/7 bez najmniejszego problemu. Tryb nocny aktywował się zawsze w odpowiednim momencie tak, że nie było problemu z odczytem nagrań. Jakość obrazu, choć nie porywa, jest w pełni użyteczna i do domowych zastosowań (czy niewielkich biur) wystarczająca.

Dźwięk niestety nie jest pozbawiony zakłóceń (wyraźnie na przykład słychać ruchy głowicy), ale można go zaliczyć za wartość dodaną, bo da się z niego korzystać (dialogi pozostają wyraźnie nawet z oddalenia 4~5 metrów).

Powiadomienia jak i detekcja ruchu działały bez zarzutu (tu oczywiście należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu czułości) zarówno w przypadku powiadomień na e-mail jak i FTP. Jeżeli mamy router z obsługą USB i możliwością tworzenia własnego serwera FTP, nie jesteśmy dodatkowo skazani na usługi zewnętrzne.

Dostęp mobilny najbardziej komfortowy był na urządzeniach wyposażonych w system Android. Na WP też korzystać się dało - przez www, jednak oficjalne wsparcie aplikacji by się przydało, bo te dostępne odmawiały współpracy.

Ocena naszej redakcji dla kamery Edimax IC-7001W to mocna 5, jednak bez rekomendacji. Są pewne niedociągnięcia, które jeżeli producent poprawi, przy obecnej cenie urządzenia sprawią, że produkt ten będzie jeszcze atrakcyjniejszy dla potencjalnego nabywcy.

blog comments powered by Disqus
Poczuj się bezpieczniej z kamerą IP Edimax IC-7001W