PODPOWIEDZI:

SAMSUNG NC10

Netbook dzięki połączeniu odpowiedniej wydajności, możliwościom bezprzewodowej komunikacji i wyśmienitego czasu pracy na akumulatorze staje się przodującym produktem wśród konkurencji.

Samsung NC10 (KA04PL)

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • długa praca na akumulatorze
  • modem HSPA
  • dobra klawiatura
WADY
  • skrzypiąca obudowa
  • mały touchpad

Samsung NC10 to odpowiedź koreańskiego producenta na flagowe produkty Asusa, Acera i MSI dla gwałtownie rozwijającego się segmentu UMPC. Czy NC10 może stworzyć konkurencję dla swoich starszych kolegów? - Przekonajmy się.

SAMSUNG NC10

Co w zestawie?

Muszę przyznać, że poza samym netbookiem, zasilaczem oraz zestawem płytek i instrukcji producent nie uraczył nas żadnymi dodatkowymi akcesoriami. Jak na mój gust, brakuje chociażby etui na komputer.

SAMSUNG NC10

Wygląd

Samsung NC10 miał swoją premierę we wrześniu 2008 roku. Wyglądem oraz gabarytami nie odbiega szczególnie od swoich konkurentów. Czarna, plastikowa obudowa, na obudowie matrycy pokryta odblaskowym lakierem wygląda elegancko, ale nie jest tak dobrze spasowana, jak w produktach konkurencji. Całość projektu ożywia plastikowa imitacja aluminium ozdabiająca boki i osłonki zawiasów. Podczas przenoszenia lub opierania dłoni na obudowie słyszymy specyficzne skrzypienie, co niestety nie wzbudza zaufania, jeśli chodzi o solidność konstrukcji. Samsung w mojej ocenie może nie jest tak ładny jak MSI Wind czy też Asus EeePC, ale z drugiej strony - o gustach się nie dyskutuje.

SAMSUNG NC10

Parametry

Samsung, jak przystało na maszynę klasy UMPC, został wyposażony w procesor Intel Atom N270 1,6GHz i 1GB pamięci operacyjnej DDR2. Całość uzupełnia 160GB dysk SATA o prędkości 5200 obrotów na minutę. Na tym polu brak niespodzianek - zestaw znany i praktycznie identyczny jak u konkurencji, a więc zdecydowanie wystarczający do pracy biurowej i przeglądania internetu.

Samsung NC10 posiada znakomitej jakości 10,2 calową matrycę o rozdzielczości WSVGA 1024x600pikseli. Matowa powłoka i podświetlanie LED świetnie spełniają swoją rolę, dzięki czemu nawet w słoneczne dni nie będziemy mieli problemu z prowadzeniem rozmowy na GG czy przeglądaniem stron WWW. Osobiście, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością matryc w większości netbooków, ponieważ, poza rozmiarem, ciężko cokolwiek im zarzucić.

SAMSUNG NC10

A teraz coś, czym Samsung NC10 zdecydowanie wyróżnia się spośród konkurencji - dzięki pojemnej baterii 5200mAh, przy włączonej karcie WLAN, pracuje nawet około 7 godzin, co może być wynikiem porównywalnym jedynie do Asusa EeePC 1000H. Nie rozumiem producentów, którzy w netbookach stosują akumulatory pozwalające na 2-3 godziny pracy. Taki wynik jest charakterystyczny dla notebooków wykorzystywanych typowo w biurze, gdzie większy nacisk kładzie się na wydajność i uniwersalność, a nie na pełną mobilność. Dodatkową zaletą jest niska waga, wynosząca jedynie 1,33kg (dla porównania: Asus EeePC 1000H waży 1,45kg).

Wyposażenie

Do komunikacji ze światem nasz bohater używa karty WLAN w standardzie BG, Bluetootha 2.0 z EDR, a co najważniejsze - do dyspozycji otrzymujemy wbudowany modem HSPA teoretycznie pozwalający na pracę z prędkością 7,2MB. Dzięki temu otrzymujemy możliwość łączenia się z Internetem prawie w każdym miejscu, w którym się znajdujemy. Dostarczony do testów netbook jest sprzedawany w zestawie z iPlusem, jednak nie ma problemu z używaniem kart innych operatorów, ponieważ wbudowany modem Samsunga nie posiada blokady SIM-LOCK. Szybkość działania połączenia jest oczywiście zależna od jakości sygnału i dostępności odpowiedniej usługi transmisji na danym terenie, ale do odbierania maili i przeglądania stron WWW wystarczające są nawet mało sprzyjające warunki. Oczywiście najlepiej jest w miastach, gdzie mamy możliwość skorzystania z technologii szerokopasmowych, ale to już zależy od operatora. Najważniejsze, że nasz netbook daje nam taką możliwość. W NC10 nie zabrakło również m.in. 3 portów USB, czytnika kart pamięci i kamerki internetowej 1,3Mpix.

SAMSUNG NC10

Klawiatura i touchpad

Klawiatura ma klawisze wielkością zbliżone do standardowych notebookowych klawiatur, przez co pisze się na niej stosunkowo wygodnie - dopóki nie musimy używać polskich znaków. Niestety, gdy chcemy dodawać literki z kreskami i ogonkami, nierzadko przyjdzie nam się pomylić - tak było w moim przypadku, gdyż jestem przyzwyczajony do bardziej standardowych układów/odległości klawiszy. Na plus można zaliczyć sztywne osadzenie klawiatury bez tendencji do uginania się podczas pisania. Klawiatura wykonana jest w technologii Silver Nano zapewniającej (jak zapewnia producent) sterylność naszego środowiska pracy (tudzież klikania ;) Touchpad z pewnością nie należy do największych. Jest zbyt mały do wygodnej pracy, a podczas przeglądania stron internetowych łatwiej za jego pomocą powiększać strony (ruchem palca) niż nawigować po nich.

SAMSUNG NC10

Oprogramowanie

Samsung pracuje pod kontrolą preinstalowanego systemu Windows XP Home Edition w polskiej wersji językowej, a z ciekawszych rzeczy otrzymujemy oprogramowanie Kaspersky Internet Security, z którego zalecam korzystanie.

Praca

Samsung NC10 nie jest z pewnością netbookiem bezgłośnym. Od czasu do czasu słychać pracę wentylatora, szczególnie gdy korzystamy z trybu wydajnościowego, jednak hałas z pewnością nie będzie przeszkadzał w wieczornej pracy. Z wydzielaniem ciepła nie ma większego problemu, obudowa nie nagrzewa się nadmiernie tak, aby mogło to przeszkadzać podczas pracy - bez problemu można się pokusić o używanie Samsunga na kolanach, lub - w trybie oszczędnościowym - nawet w łóżku. Samsung NC10 Samsung NC10

Podsumowanie

Netbook towarzyszył mi przez dłuższy czas, zarówno podczas wieczornego przeglądania Internetu, jak i zimowego wypadu do Czech.. Za dwie rzeczy najbardziej przypadł mi do gustu - długa praca na akumulatorze i modem HSPA. Pomimo pewnych wad, na dzień dzisiejszy to właśnie Samsung NC10 wydaje mi się najlepszym przykładem tego, czym UMPC powinno być: mały, wystarczająco wydajny, z pełnymi możliwościami komunikacji ze światem, bez potrzeby zbytniego zamartwiania się o stan naładowania akumulatora.

blog comments powered by Disqus