PODPOWIEDZI:

Asus G50VT [TEST]

Asus G50VT - wydajność, bogate wyposażenie i rzucający się w oczy wygląd, czyli to, co gracze lubią najbardziej.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • wysoka wydajność
 • bogate wyposażenie
 • wyróżniający się wygląd
WADY
 • słaba matryca w stosunku do klasy sprzętu
 • rozmieszczenie portów

Od pewnego czasu sprzedaż notebooków zaczyna przewyższać sprzedaż PC-tów, nie dziwi więc fakt, że producenci przenośnych komputerów wchodzą w rejony rynku zastrzeżone dotychczas dla poczciwych „blaszaków".
Asus G50Vt-AS010C to jeden z nowszych notebooków z serii G50 adresowanej głównie do entuzjastów gier i osób wykorzystujących komputer jako domowe centrum rozrywki, o czym od razu po uruchomieniu informuje nas logo... Republic of Gamers.

Asus G50VT

Co w pudełku?

 • zasilacz
 • zestaw instrukcji
 • szmatka
 • plecak na notebooka
 • sterowniki, płytka do odzyskiwania systemu
 • gra Alone In the Dark
 • zestaw narzędzi Asus
 • mysz laserowa Razer

Asus, jak zwykle, nie sprawia zawodu w kwestii zaopatrzenia zestawu w szereg różnych dodatków. Z tych ciekawszych należy zwrócić uwagę na plecak do przenoszenia notebooka, który moim zdaniem jest lepszym rozwiązaniem niż torba, szczególnie przy wadze sprzętu grubo ponad 3kg. Nie można pominąć także laserowej myszki, znanej wśród graczy firmy Razer, która zdecydowanie lepiej się sprawuje niż zwykła mysz optyczna.

Wygląd

Dobrej jakości, czarno-czerwona obudowa G50VT, uzupełniona o iluminujące niebieskim światłem diody, od razu pozwala wyróżnić się z tłumu „zwyczajnych" notebooków. Smaczku dodaje dotykowy panel z wyświetlaczem umieszczony nad klawiaturą, dzięki któremu możemy obserwować obciążenie poszczególnych komponentów komputera oraz definiować wyświetlanie własnych komunikatów. Niebieskim światłem ozdobiony został także touchpad, dzięki podświetleniu otrzymujemy informację o jego włączeniu lub wyłączeniu. Producent oczywiście daje nam do dyspozycji możliwość definiowania trybów oświetlenia, aby nie były one zbyt rozpraszające podczas spokojnego, wieczornego oglądania filmów.

Asus G50VT

Cała powierzchnia wokół touchpada jest odpowiednio fakturowana, co pozytywnie wpływa na jej trwałość i sprawia, że dłonie nie powinny się nadmiernie pocić i ślizgać podczas pisania. Asus pomyślał także o odpowiednim oznaczeniu klawiszy używanych w grach.
Jak dla mnie, wygląd Asusa G50VT jest trochę szpanerski, ale dla wielu jest to plus - kwestia gustu. W każdym razie notebookiem z pewnością zainteresują się fani tuningu optycznego i cała rzesza młodych graczy lubiących pochwalić się przed kolegami czymś świecącym ;)

Asus G50VT niestety nie należy do małych notebooków i waży sporo, bo aż 3,3kg, co mocno ogranicza jego mobilność i sugeruje raczej stacjonarne wykorzystanie. Nie ma oczywiście problemu z małą wycieczką na LAN Party - pakujemy sprzęt do dołączonego plecaka - ale na zajęcia na uczelni lub do biblioteki stanowczo się on nie nadaje.

Baza i wyszukiwarka notebooków >>>

Parametry

Asus G50VT-AS010C nie byłby komputerem dla graczy bez odpowiedniej mocy i muszę w tym miejscu przyznać, że nasz bohater ma czym się pochwalić. Pod klawiaturą drzemie wydajny procesor Intel Core 2 Duo P8400 o częstotliwości 2,26Ghz, który w połączeniu z kartą graficzną NVIDIA GeForce 9800M GS dysponującą 512MB szybkiej pamięci GDDR3, stanowi solidną platformę do grania w najnowocześniejsze gry bez żadnych efektów ubocznych w postaci obniżania jakości grafiki.

Nie zapomniano o reszcie podzespołów: do wspomnianego duetu otrzymujemy 4GB pamięci operacyjnej DDR2 800MHz oraz jeden 2,5calowy 500GB dysk SATA. Przyznam, że ciężko w tym miejscu cokolwiek notebookowi zarzucić, ponieważ konfiguracja sprawia wrażenie idealnie do siebie dopasowanej i z pewnością sprawdzi się przy każdym zadaniu.
Tak wydajny zestaw musiał jednak wpłynąć negatywnie na długość pracy na akumulatorze, którego pojemność 4800mAh pozwala na pracę od 1,5 do maksymalnie 2,5 godziny. Są do wartości całkiem przyzwoite i nie należy od tego notebooka oczekiwać więcej - mobilność to nie jego przeznaczenie.

Asus G50VT

Lekki niedosyt pozastawia matryca o przekątnej 15,4 cala i rozdzielczości WXGA+ (1440x900), ponieważ kąty widzenia, jak na tą klasę cenową, mogłyby być lepsze. Szkoda, ponieważ wysokiej jakości wyświetlacz byłby idealnym uzupełnieniem graficznych możliwości Asusa G50VT.

Wyposażenie

Asus G50VT został wyposażony w szereg niezbędnych portów, a z ciekawostek mamy do dyspozycji wyjście HDMI oraz złącze E-SATA. Jeśli chodzi o możliwości połączeń bezprzewodowych, otrzymujemy kartę WiFi w standardzie AGN i Bluetooth 2.1 + EDR. Miłośnicy oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości docenią z pewnością napęd Blu-Ray i przyzwoitej jakości głośniki. Nie zabrakło również tak oczywistych dodatków, jak czytnik kart pamięci, w tym przypadku w wersji 8 in 1, oraz kamerki internetowej 2 Mpikseli. No cóż, dostajemy praktycznie wszystko, czego oczekujemy od domowego centrum rozrywki.

Jedyne zastrzeżenie mam do rozmieszczenia portów, ponieważ Asus mógł się postarać o przeniesienie większej ich ilości na tył obudowy (prawie wszystkie porty znajdują się z lewej i prawej strony notebooka, bliżej użytkownika). Najbardziej przeszkadza mi wyjście HDMI z lewej strony, które stanowczo powinno być umiejscowione na tylnej ściance komputera.

Asus G50VT

Oprogramowanie

Jak można było się spodziewać, Asus G50VT pracuje pod kontrolą systemu Windows Vista Home Premium, oczywiście w polskiej wersji językowej. Poza pakietem narzędzi Asusa znajdziemy również m.in. oprogramowanie Norton Internet Security 2008, a także grę Alone In The Dark. Nie zabrakło również rozwiązania Express Gate, które pozwala uzyskać dostęp np. do przeglądarki www, Skype czy poczty bez uruchamiana systemu operacyjnego.

Dopasuj przekątną notebooka do swoich preferencji >>>

Praca

Zacznę może od klawiatury, co do której mam tylko jedno zastrzeżenie - klawisze powinny być mniej śliskie. Poza tym mankamentem same plusy - najważniejsze klawisze są odpowiedniej wielkości, klawiatura jest dobrze osadzona w obudowie, a dodając do tego osobną sekcję numeryczną w 15 calowym notebooku - jest dobrze. Touchpad jest odpowiednio duży, zastrzeżeń co do jego powierzchni oraz przycisków również nie zgłaszam. Konfiguracja Asusa G50VT pozwala przypuszczać, iż komputer będzie głośny i gorący.

Asus G50VT

I tutaj czeka nas dosyć miła niespodzianka, ponieważ dzięki odpowiedniemu zarządzaniu energią mamy możliwość stosowania ustawień odpowiednich do aktualnego wykorzystania notebooka. Asus nie ma też tendencji do nagrzewania się poza okolicami wyjścia układu chłodzenia. Nie unikniemy jednak mocnego podmuchu ciepłego powietrza podczas grania - szkoda, że powietrze nie jest wyprowadzane z tyłu notebooka.

Asus G50VT

Podsumowanie

Asus G50VT to bardzo uniwersalna platforma przeznaczona głównie do użytku domowego, a z racji swojego wyglądu i wydajności 3D, staje się kuszącym wyborem nawet dla bardzo wymagających graczy.

blog comments powered by Disqus