PODPOWIEDZI:

Test Urządzenia Wielofunkcyjnego Canon PIXMA TS5050

„Najnowsze rozwiązanie do niedrogiego skanowania, kopiowania i drukowania w kolorze we własnym domu.” – Taki nagłówek przywita nasza raz po wejściu na stronę producenta. Poniżej znajdziemy też informacje o zastosowanym innowacyjnym podajniku do zdjęć, zmniejszonych gabarytach o 40% w stosunku do poprzednich modeli, wysokiej jakości wydruków, łatwej obsługi i bezproblemowego drukowania ze smartfona lub tabletu. My jak zwykle sprawdzimy, czy rzeczywiście tak jest. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przez przyszłych nabywców, czyli: Czy drukarka sprawdzi się w domu i biurze? Czy warto, czy się opłaca?

Canon PIXMA TS5050

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
 • łatwa instalacja i obsługa,
 • ciekawy wygląd i kompaktowe wymiary po złożeniu tac i podajnika,
 • dobrej jakościowo wydruki, kopie i skany.
 • łączność bezprzewodowa,
 • czytniki kart SD.
WADY
 • brak dolnej kasety na papier,
 • przeciętna ekonomia na oryginalnych wkładach.

Parametry techniczne

 • Rozdzielczość drukowania: do 4800×1200 dpi
 • druku: atramentowa – 5 oddzielnych zbiorników z atramentem (PGBK, BK, C, M, Y)
 • Szybkość drukowania w trybie monochromatycznym: około 12,6 obr./min
 • Szybkość drukowania w kolorze: około 9,0 obr./min4
 • Szybkość drukowania fotograficznego: Zdjęcie 10 x 15 cm bez marginesów: około 39 sekund
 • Drukowanie bez marginesów (A4, Letter, 20×25 cm, 13×18 cm, 10×15 cm, 13×13 cm)
 • Drukowanie dwustronne ręczne

Canon PIXMA TS5050

Pierwsze wrażenia

Zaczniemy od wygładu. Po wyjęciu z kartonu zobaczymy przed sobą rzeczywiście niewielkie urządzonko, matowego czarnego tworzywa, przypominające z wyglądu komputer w obudowie desktop typu slim. Naszym zdaniem prezentuje się bardzo fajnie, ale oczywiście o rzecz gustu. Jakość użytych materiałów nie budzi zastrzeżeń. Tace, pokrywy otwierają się łatwo, duży czytelny wyświetlacz ułatwia obsługę, ale o panelu i wyświetlaczu nieco później.

Czy TS5050 jest rzeczywiście o 40% mniejszy niż poprzednie modele. Pytanie, które poprzednie modele i czy pod uwagę bierzemy rzeczywiste wymiary po rozłożeniu wszystkich tac. Otóż aby móc coś wydrukować musimy rozsunąć górny, pionowy podajnik papieru (jest to jedyny podajnik, drukarka nie posiada kasety na papier, a szkoda), podnieść przedni panel sterownia, który jednoczenie robi za pokrywę wyjścia papieru i wysunąć tace odbiorczą. Tym sposobem TS5050 zajmuje już sporo miejsca na biurku i naszym zdaniem czar pryska. Ciężko wyobrazić sobie przecież, aby ktoś za każdym razem składał wszystkie kończyny Canona, co wiąże się z usunięcie również papieru z podajnika, chociaż jest to zawsze jakieś rozwiązanie, jeżeli ktoś drukuje bardzo rzadko.

Canon PIXMA TS5050

Wyświetlacz jest duży, kolorowy, czytelny i aż prosi się aby był dotykowy, a nie jest. Do nawigacji przeznaczono standardowe kursory w postaci klawiszy. Jak wspomnieliśmy wcześniej cały panel wraz z wyświetlaczem musi być podniesiony, aby móc drukować, psuje to nieco efekt wizualny całej bryły. Mechanizm podnoszenia panelu jest tak skontrowany, że w pozycji podniesionej ugina się pod naciskiem palców, gdy chcemy coś wybrać z menu lub potwierdzić np. rozmiar formatu papieru. Są to oczywiście detale, ale sprowokowani zapewnieniami o 40% mniejszych wymiarach musieliśmy się do czegoś przyczepić, a 40% mniej, może i tak… wizualnie bardziej, chyba.

Testy

Szybkie wydruki, tak to prawda. Strona testowa z Windowsa 10 w jakości standardowej to około 6 sekund, nie licząc czasu przetwarzania przez interfejs i komputer. Innowacyjny podajnik do zdjęć, owszem: po prostu wkładamy papier foto np. 10x15 do górnego podajnika jak zwykłe kartki i już drukujemy. Na prawdę fajna rzecz.

Drukowaliśmy po WiFi z komputera i ze smartfona be problemów. Do drukowania ze smartfona potrzebna jest specjalna aplikacja w naszym przypadku dla sytemu Android. Apka oczywiście działa, ale jej funkcjonalność pozostawia jeszcze do życzenia. Na plus zaliczyć należy dołączoną instrukcję w postaci książeczki, z możliwością skanowania kodów QR, które przekierują nas natychmiast do kreatorów i pomocy na stronie producenta, lub filmików instruktażowych „krok po kroku”

Canon PIXMA TS5050

Przykładowa fotografia wysłana ze smartfona 10x15 cm faktycznie wydrukuje się w czasie poniżej 1 minuty. Jej jakość jest przyzwoita.

Drukowanie dokumentów w wysokiej jakości nie jest dla Canona problemem, nie zależnie od zdefiniowanej przez nas jakości wydruków. Jedyne różnice to intensywność barwy, pokrycie, co uzależnione jest od ilości zużycia atramentu w danej opcji. Na obrazkach w jakości standardowej nie widać łączenia kolejno drukowanych przez głowice linii, jakość jest naprawdę ok.

Skaner oferuje przyzwoite rozdzielczości i zdecydowanie wystarczy w typowym zastosowaniu.

Szybkie kopiowanie dokumentów tak w czerni jak i kolorze jest również możliwe.

image-test jakość normalna

image-test

jakość normalna

res standard

res-standard

jakość normalna

Canon PIXMA TS5050

Cena, trwałość i koszty eksploatacji, praznaczenie

Na dzień dzisiejszy cena tego modelu waha się około 400 zł, co nie jest mało, ale też nie bardzo dużo jak za maszynę w tej klasie. Wkładów atramentowych mamy w sumie 5 szt. w dwóch wariantach: standardowej pojemności i powiększonej XL.

Cena zestawu 5 tuszy o standardowej pojemności, to koszt około 285zł, wersje XL w promocji kupimy za około 315zł.

Wydajność wg producenta:

Kolorowe dokumenty A4:

Czarny pigmentowy: 300 stron
Czarny pigmentowy XL: 500 stron
Czarny: 1795* stron
Czarny XL: 4000* stron
Błękitny: 345 stron
Błękitny XL: 715 stron
Purpurowy: 306 stron
Purpurowy XL: 645 stron
Żółty: 347 strony
Żółty XL: 715 stron
* Szacowana wydajność dodatkowa

Canon PIXMA TS5050

Można oczywiście w przyszłości stosować zamienniki, ale trzeba pamiętać, że może odbyć się to kosztem głowicy drukującej, która swoje kosztuje a także trudnościami w roszczeniu praw gwarancyjnych.

Konstrukcja urządzenia naszym zdaniem nie budzi zastrzeżeń. Zastosowanie stalowej szyny zamiast walcowatej prowadnicy do przesuwania karetki z głowicą, świadczy jednak o dość budżetowym rozwiązaniu technicznym. Ruch oporowy karetki po takiej zwykłej szynie powoduje dodatkowy hałas podczas drukowania.

TS5050 klasyfikujemy do użytku domowego i małego biura.


Materiał został opracowany przy współpracy z firmą DPI SERVICE, która zajmuje się naprawą i serwisem drukarek we Wrocławiu.

DPI SERVICE

blog comments powered by Disqus
Test Urządzenia Wielofunkcyjnego Canon PIXMA TS5050