PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Epson L3151 vs. HP Smart Tank 515 - Test drukarek atramentowych

Epson Stylus SX410

Typowe "tanie" urządzenie wielofunkcyjne do zastosowań wyłącznie domowych.

Epson Stylus SX410

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • dobre spasowanie obudowy
  • łatwa instalacja oraz użytkowanie
  • czytniki kart pamięci
WADY
  • bardzo przeciętna jakość drukowanych fotografii
  • długie czasy wydruku
  • wątpliwa wytrzymałość plastikowej obudowy

Firma Epson wprowadziła do sprzedaży nową drukarkę wielofunkcyjną o oznaczeniu Epson Stylus SX 410. Sprawdzimy na co stać urządzenie za 399zł (wg strony Epsona).

Wygląd

Drukarka posiada zwartą kompaktową obudowę w kolorze czarnym. Góra urządzenia jest błyszcząca, lecz pokryta delikatnie wyczuwalną pod palcami fakturą, przez co być może będzie mniej podatna na zabrudzenia od rąk użytkownika.

Epson Stylus SX410

Spasowanie obudowy nie budzi zastrzeżeń. Plastiki jednak są bardzo odchudzone, pewnie z racji obniżenia kosztów produkcji, przez co sprawiają wrażenie jakby miały się połamać. Sama budowa wewnętrzna drukarki przypomina modele sprzed kilku lat, w dodatku jest jeszcze bardziej uszczuplona. Niesie to za sobą większe ryzyko awarii w stosunkowo krótkim czasie, w porównaniu do droższych modeli.
Wyświetlacz zastosowany w testowanym urządzeniu ma przekątną 2,4 cala i nie jest oszałamiający. Jakością wyświetlanego obrazu przypomina wyświetlacz z pierwszych kolorowych telefonów komórkowych. Można regulować kąt jego odchylenia mniej więcej od 0 do mniej więcej 60 stopni.
Maksymalne wymiary testowanego urządzenia to (szer. x głęb. x wys.) 450 x 342 x 182 mm. Urządzenie wraz z tuszami waży około 5,8kg

Parametry

Producent deklaruje, że testowany model drukuje w czerni i kolorze z prędkością do 34 stron formatu A4 na minutę. Rozdzielczość zoptymalizowana druku wynosi maksymalnie 5760 x 1440 dpi.
Z naszych obserwacji wydruk pierwszej strony od momentu włączenia drukarki zajmuje 45 sekund. Czas wydruku pierwszej strony podczas gdy urządzenie znajduje się w trybie gotowości spada do 19 sekund. Dziesięć pierwszych stron, zapisanych jedynie tekstem, w formacie A4, Epson Stylus SX410 wydrukuje dopiero po niemal 3 minut!

Epson Stylus SX410

Urządzenie pozwala na wydruk fotograficzny. Przykładowo na zdjęcie w formacie 10x15cm w najlepszej jakości poczekamy aż 150 sekund, podczas gdy fotkę w formacie 13x18 cm Epson Stylus SX410 drukuje w czasie 195 sekund. Sama jakość w trybie fotograficznym nie powala na kolana, nie mówiąc już o czasie wydruku pojedynczego zdjęcia! Odwzorowanie kolorów pozostawia wiele do życzenia. Na testowanym modelu nie uzyskamy ładnie błyszczących zdjęć jak to ma miejsce choćby w przypadku Epson Stylus Photo PX810FW test, którego mieliśmy przyjemność już testować. Urządzenie posiada funkcję kopiowania oraz skanowania, która często przydaje się w domu czy biurze. Rozdzielczość skanera wynosi 1200dpi. Przykładowy czas skopiowania przeciętnej strony tekstu z elementami graficznymi w kolorze wynosi ok. 30 sekund. Kopiowanie tej samej strony w trybie czarnobiałym zajmuje 19 sekund.

Eksploatacja

W testowanym modelu zainstalowane są 4 pojemniki z tuszem w kolorach: czarny, cyjan, magenta oraz żółty. Ponieważ urządzenie korzysta z odrębnych pojemników na atrament, w wypadku wyczerpania jednego koloru nie trzeba kupować całego zestawu, wystarczy wymienić jeden konkretny zużyty pojemnik. Koszt jednego tuszu, którego pojemność wynosi 7,4ml, kształtuje się w okolicy 45-50zł. Za komplet przyjdzie nam zapłacić więc około 200zł. Jak w wielu obecnie modelach firmy Epson, istnieje możliwość zakupu tuszy w tzw. Multipack'u, zawierającym komplet pojemników z atramentem. Średni koszt takiego zestawu to 156zł.

Epson Stylus SX410

Wyposażenie

Epson Stylus SX410, należy do urządzeń z niższej półki cenowej, dlatego jeśli chodzi o komunikację to nie znajdziemy w nim nic więcej prócz portu USB. Urządzenie nie zachwyca nas mnogością funkcji i wyposażenia. Posiada opcje kopiarki, skanera oraz drukarki, o których była już mowa wcześniej.
Podajnik w tym modelu nie jest w żaden sposób osłonięty, przez co papier do niego włożony narażony jest na zakurzenie lub ubrudzenie. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie krytej szuflady. Ta jednak została zastąpiona mniej praktycznym podajnikiem ładowanym od góry z tyłu drukarki.

Testowany model został wyposażony w czytniki kart pamięci, m.in. xD/SD/MS Pro/CF oraz port PictBridge pozwalający na połączenie z aparatem fotograficznym i wydruk zdjęć bez konieczności pośrednictwa komputera.
Wyświetlacz o przekątnej nieco przekraczającej 6cm pozwala m.in. na zarządzanie opcjami drukowania zdjęć bezpośrednio z karty pamięci czy na zmianę ustawień kopiowania.

Epson Stylus SX410

Wbudowana opcja kopiowania zdjęć pozwala wybrać rodzaj papieru fotograficznego, jakość oraz format kopii. Dodatkowo dzięki funkcji Epson Easy Photo Fix możemy przywrócić kolor, usunąć kurz i skorygować światło podczas skanowania starych, wyblakłych zdjęć.

Oprogramowanie

Razem z urządzeniem otrzymujemy płytę ze sterownikami oraz dodatkowym oprogramowaniem. Nie jest ono specjalnie bogate, gdyż z bardziej przydatnych programów znajdziemy tylko:

  • ABBYY Fine Reader pozwalający zeskanować dokument a następni przekształcić tekst na dane możliwe do edycji.
  • Epson Easy Photo Print, umożliwiający rozplanowanie oraz wydruk fotografii na różnych formatach papieru.
  • Epson Web-To-Page, dzięki temu programowi wydrukujemy całą stronę www, która zostanie zmniejszona i dopasowana do strony.

Praca

Epson Stylus SX410 pracuje dosyć głośno, aczkolwiek typowo dla drukarek atramentowych. Wyraźnie da się słyszeć odgłos pracującego mechanizmu oraz nieco strzelającego podajnika, który podczas pobierania papieru, potrafi wystraszyć :)
Obsługa podajników, klapek, wyświetlacza jest intuicyjna i nie sprawia problemów, lecz należy być ostrożnym w obchodzeniu się z wystającymi tacami odbiornika. Z racji zastosowanego cienkiego i kruchego plastiku, mogą być wrażliwe na uszkodzenia.

Instalacja sterowników oraz oprogramowania nie nastręcza żadnych kłopotów i każdy powinien sobie z tym poradzić. O ile instalator urządzenia jest w języku polskim, tak próżno szukać naszego ojczystego języka w samej drukarce. Wszystkie komunikaty wyświetlane na panelu są domyślnie w języku angielskim, choć można wybrać pomiędzy 14 innymi językami. Polskiego jednak nie uświadczymy. Jest to niewątpliwy minus. Można się ratować polską legendą wyjaśniającą znaczenie poszczególnych ikon na panelu drukarki. Legenda jest w postaci naklejki, którą znajdziemy w kartonie z urządzeniem.

Podsumowanie

Podsumowując, Epson Stylus SX410 to bardzo proste urządzenie wielofunkcyjne, nie grzeszące jakością druku, kopiowania oraz czasem wykonywania wspomnianych czynności. Cena tego modelu oscyluje w granicach 350zł, co może tłumaczyć jego niedociągnięcia. Po przeprowadzonych testach można sądzić, że znajdzie zastosowanie jedynie w warunkach domowych i to przy małych obciążeniach.

blog comments powered by Disqus