PODPOWIEDZI:

Słuchawki Uniwersalne? Testujemy Roccat Cross

Lekkie, niewielkie, estetyczne i dobrze grające - takich oczekiwań można spodziewać się po osobie, która w słuchawkach nausznych wychodzi na miasto. Tego samego oczekują prawdopodobnie również gracze, jednak tutaj wypada dołożyć jeszcze optymalny do komunikacji mikrofon. Czy Roccat spełnił wszystkie te potrzeby obu grup tworząc model słuchawek Cross Stereo? Zapraszam do materiału!

Roccat Cross

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Równe brzmienie
  • Lekka konstrukcja
  • Elastyczne
  • Wymienny kabel
WADY
  • Czasze są niewielkie
  • Kable wzbudzają mieszane uczucia
  • Do wszystkiego czyli... nigdzie nie zaskakują

CO znajdziemy W PUDEŁKU?

Roccat Cross nie są z pewnością słuchawkami przeznaczonymi dla każdego i za chwilę przekonacie się, jakie są powody takiej a nie innej opinii. Najpierw jednak kilka uwag o opakowaniu wykonanym w zauważalnie gamingowym stylu. Mamy na nim wyraźnie zaznaczone funkcje mikrofonu, kilka fotek poglądowych i opis funkcji. Nie zaskakuje natomiast samo wnętrze, w którym poza słuchawkami znajdziemy wyłącznie papierki oraz dwa kable, które różnią się od siebie wykończeniem oraz budową. Jeden jest krótki, gumowy i zawiera malutki mikrofonik na kablu wraz z pilotem; drugi jest dłuższy i w oplocie. Na końcówce podpinanej do słuchawek doczepiony jest mikrofon na elastycznym pałączku. Po środku mamy pilot do wyłączania mikrofonu, a na przeciwnym końcu rzecz jasna dwa jacki 3,5 mm pod złącza komputerowe. Definitywnie brakuje chociażby materiałowego woreczka do transportu; skoro mówimy o słuchawkach dla różnych odbiorców, to wypadałoby coś takiego dorzucić.

Roccat Cross opakowanie

LEKKIE JAK PIÓRKO

Kiedy się bierze pod lupę te słuchawki, to pierwsze co rzuca się w oczy to ich rozmiar i waga. Słuchawki są naprawdę lekkie, do czego przyczyniają się materiały, z których je wykonano. Mówimy o plastiku z domieszką aluminium w wypadku prowadnic i ekoskórze przy elementach stykających się bezpośrednio z naszą głową. Całość wykończono matowym pokryciem, które radzi sobie świetnie z odciskami palców.

Akcentami w kierunku graczy są natomiast błyszczące grafiki na czaszach: po jednej stronie zauważycie kociaka, po drugiej stronie nazwę marki, której uświadczycie również na zewnętrznej stronie pałąka w postaci tłoczenia. To, co z jednej strony wygląda estetycznie i nadaje słuchawkom lekkości, z drugiej strony przemawia za mieszanymi odczuciami w kwestii ich solidności.

Mimo iż słuchawkiwyginają się jak szalone - bo owszem są elastyczne - to sprawiają wrażenie takich, które przy nawet niewielkiej dozie pecha odejdą na wieki wieków. Jako pierwszą wadę sprzętu, której mogą się spodziewać jego potencjalni użytkownicy, uznaję możliwość przerwania kabla prowadzącego z kapsuł do pałąka. Wzbudza on spore wątpliwości. Podobnie jest z pokrętełkiem głośności znajdującym się nie na kablu, a na słuchawce, które działa bardzo lekko. Raz, że nie trudno jest o przypadkowe zwiększenie głośności, a dwa, że nie sprawia wrażenia najtrwalszego. Właśnie w tych miejscach mogłoby być lepiej.

Roccat Cross bok

WYGODNE, ALE MAŁE!

Set nadrabia wygodą. Całość na głowie leży bardzo lekko, punkty oparcia w żaden sposób nie są uciążliwe, a pałąk dobrze niweluje nacisk od góry. Z racji, iż czasze są ruchome w każdym kierunku, to dobrze dopasowują się do układu głowy i nie ma większych niedogodności pod tym względem... no chyba, że macie większe uszy. Wówczas, mimo iż nauszniki są miękkie i wykonane z ekoskóry, zaczynają naciskać na małżowiny i powodować ból po dłuższym używaniu. Osoby mające mniejsze małżowiny nie doświadczą takich kłopotów, jednak warto owe słuchawki przed zakupem przymierzyć, bo można się rozczarować. Niestety nie każdemu w tym aspekcie się dogodzi i - jak mówiłem - nie dla każdego te słuchawki będą wyborem idealnym.

Sprawdź również nasz ranking najlepszych słuchawek >>> 

Roccat Cross bok

BRZMIENIE UNIWERSALNE

Za brzmienie odpowiadają dwa przetworniki o średnicy 50 milimetrów, impedancji 32 omów i paśmie przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz - są to standardowe wartości, które pozwalają uzyskać całkiem przyjemne brzmienie w grach jak i trasie, gdzie sięgamy po muzykę. Zauważalny będzie zdecydowanie bass, który nie jest natarczywy i elastyczność, która w połączeniu z equalizerem nie będzie skutkowała przesterami. Dźwięk jest stosunkowo dobry, mamy niezłe tony średnie i wysokie, abass - jak mówiłem - nie narzuca się w każdym miejscu.

Prywatnie jestem fanem mocniejszego uderzenia, ale od tego mam pokrętła i regulację we wcześniej wspomnianych equalizerach, które sprawdzą się dla osób szukających w miarę równomiernego uderzenia muzyki czy efektów, chociaż nie ma co się nastawiać na audiofilskie doznania. To słuchawki dla graczy, którzy chcą czasami wyjść na dwór - stąd ich bardziej stonowane brzmienie. Nie zaskakuje mikrofon. Jego dźwięk jest zrozumiały, wyraźny i całkiem pełny, jednak obarczony sporą dawką szumów, które zabierają większość przyjemności z odsłuchu. Generowany hałas nie jest może bardzo uciążliwy, jednak szum słychać i w przypadku jakichkolwiek nagrań na te słuchawki nie ma co liczyć, bo ewentualna redukcja hałasów zabierze ze sobą również część barwy głosu.


Ekspresy do Kawy

Roccat Cross przód

DO WSZYSTKIEGO CZYLI... ŚREDNIE WSZĘDZIE

Podsumowując Roccat Cross są - jak mówi stare dobre przysłowie - „do wszystkiego i do niczego jednocześnie”. Z jednej strony dźwięk jest przyjemny i muzyka brzmi na owym secie stosunkowo nieźle. Dodatkowo pogadacie przez telefon z założonymi słuchawkami lub po zmianie kabla w czasie rozgrywek. Niemniej jednak audiofilskie doznania to nie są. Co do gier - równomierne rozłożenie częstotliwości utrudniło wychwycenie charakterystycznego układu dźwięku „V” z wycofanym środkiem, co delikatnie może utrudnić lokalizowanie. Jest to po prostu dobre stereo z kilkoma udogodnieniami, takimi jak odpinane kable, lekka waga i elastyczna konstrukcja - wszystko w cenie około 230 zł w momencie pisania tej recenzji. Jeśli ktoś chce mieć słuchawki i na rower i do komputera, to są one dobrym rozwiązaniem; jednak wiązanie owych słuchawek z priorytetem grania lub odsłuchu ulubionej muzyki może być nie do końca dobrym wyjściem. To wszystko, na razie, cześć!

Roccat Cross góra

MobilnośćOcenaDesign
blog comments powered by Disqus
Słuchawki Uniwersalne? Testujemy Roccat Cross