PODPOWIEDZI:

Recenzja Kiano Elegance 13.3 - Tani Laptop za 1299 zł

Coraz częściej do testów dostaję sprzęt z wysokiej półki i laptopy za 5-cio cyfrowe kwoty nie są mi obce, jednak dzisiaj pokażę Wam coś innego. W dzisiejszej recenzji zobaczycie Kiano Elegance 13.3, czyli laptop firmy Kiano, który ma pięknie wyglądać, a zarazem być budżetowy, gdyż jego cena to ledwo 1299zł. Pytanie tylko co za taką cenę otrzymujemy i czy ma to sens?

Kiano Elegance 13.3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Ekran
  • Slot na dysk M2
WADY
  • Cena
  • Wolny dysk eMMC, z którego zostaje nam ledwo 9GB wolnego miejsca

Wygląd Kiano Elegance 13.3

Samo pudełko niczym nas nie zaskakuje, w środku znajdziemy tytułowy laptop, zasilacz oraz parę papierowych instrukcji. Sam sprzęt zapakowany jest ciekawie i posiada specjalną “otulinę” z pianki, dzięki której podczas transportu nasz laptop się nie rusza.

Pierwsze wrażenia po wyjęciu laptopa z pudełka są bardzo pozytywne. Czuć solidność aluminiowej obudowy, chociaż laptop trochę waży - 1,4kg. Model ten to 13.3-calowa jednostka na matrycy IPS o rozdzielczości 1080p, posiadająca procesor Intel N3350, 4GB RAM’u, slot na dysk M.2 2242 oraz baterię 10 000 mAh.

Kiano Elegance Przód (ekran i klawiatura)

Sam sprzęt prezentuje się wyśmienicie. Widać szlifowane ranty, dopasowane krawędzie oraz czarny touchpad, również ze szlifowaną ramką. Sprzęt jest elegancki, chociaż wystająca kamerka na górnej krawędzi bardzo irytuje. Dookoła ekranu mamy gumową uszczelkę oraz specjalne wypustki, które służą po to, aby laptop poprawnie się zamykał i nigdzie nie rysował. Rozwiązanie takie ma sens, jednak przez uszczelkę trochę trudniej otworzyć laptop i musimy sobie zawsze pomagać drugą dłonią. Od góry obudowy zobaczymy symboliczne logo “Kiano”, a od dołu możemy zauważyć dwa małe głośniki po bokach, cztery przydatne gumowe stopki oraz specjalne miejsce, dzięki któremu po wykręceniu dwóch śrubek możemy dostać się do naszego slotu na dysk.

Po otworzeniu laptopa ukazuje się naszym oczom klawiatura osadzona w specjalnym wgłębieniu oraz wspomniany wcześniej czarny touchpad w szlifowanej ramce. Ekran ku mojemu zaskoczeniu ma tylko grubą dolną ramkę, pozostałe są jak najbardziej “chude” jak na dzisiejsze standardy budżetowych laptopów.

Ekran Kiano Elegance 13.3

Czas przejść do jednego z największych plusów Kiano Elegance 13.3. Laptop posiada matrycę IPS o rozdzielczości 1080p i przekątnej 13.3 cala. Matryca jak na ten budżet jest bardzo dobra. IPS charakteryzuje się dobrymi kolorami i żywym odwzorowaniem wszelkich barw. Czarny jest czarny, kolory są żywe - myślę, że nic więcej nie potrzeba. Tego typu ekran możemy bez problemu używać nawet do amatorskich zabaw z grafiką. Oglądanie filmów na tym ekranie to czysta przyjemność, chociaż muszę zaznaczyć, że ekran jest dosyć ciemny i przy pełnym słońcu może być zbyt ciemny.

Klawiatura i touchpad Kiano Elegance 13.3

Zaraz pod ekranem widzimy klawiaturę oraz touchpad, które zbytnio się nie wyróżniają. Klawiatura wygląda trochę “tanio” w porównaniu do reszty laptopa, który aż kipi elegancją i leciutko przesytem szlifów. Jednak walory estetyczne to jedno, a użytkowe to drugie. Klawiatura nie jest gąbczasta i ma przyjemny klik. Bez żadnego problemu można na tej klawiaturze pisać teksty, chociażby takie jak właśnie czytacie. Touchpad jest strasznie chropowaty. Nie wiem czy to sprawa “farby”, która go pokrywa, czy też jest to po prostu taka faktura materiału. Touchpad działa poprawnie, a kliki bardzo dobrze. Touchpad ugina się tylko w punktach klików w dolnej części, więc wszystko jest poprawnie osadzone.

KLAWIATURA I TOUCHPAD KIANO ELEGANCE 13.3

Wnętrze i możliwy upgrade Kiano Elegance 13.3

Dostanie się do środka jest banalnie proste. Wystarczy mieć śrubokręt i jakąś rzecz do podważenia obudowy - np. jakąkolwiek kartę (nieużywaną bankową lub podobne). Po odkręceniu kilkunastu śrubek zdejmujemy obudowę i niestety nic szczególnego nie widzimy. Aby dostać się głębiej trzeba dalej odkręcać baterię oraz poszczególne komponenty oraz ich montaże.

Kiano Elegance Slot na dysk M2

W skrócie - po zdjęciu samej obudowy nic w tym laptopie nie zmienimy. Miłym dodatkiem jest specjalna klapka na obudowie, która po odkręceniu jednej śrubki daje nam dostęp do montażu dysku na M2. Jest to bardzo ciekawe i nietypowe rozwiązanie, które moim zdaniem powinno być wykorzystywane przez użytkowników, gdyż możemy uzyskać lepszy i szybszy dysk niż wstępnie zamontowany 32GB eMMC.

WNĘTRZE I MOŻLIWY UPGRADE KIANO ELEGANCE 13.3

Skoro już mówimy o wnętrzu to trzeba co nieco powiedzieć o portach. Od lewej strony posiadamy wejście USB 3.0, audio na słuchawki oraz czytnik kart MicroSD do 128GB. Po drugiej stronie znajdziemy złącze do zasilania, następne USB 3.0 oraz port mini HDMI do podłączenia zewnętrznego monitora.

Działanie Kiano Elegance 13.3

W środku mamy 4 GB RAM’u DDR3, co jest minimalną ilością w dzisiejszych czasach nawet do podstawowych czynności. Dzięki takim podzespołom nasz sprzęt działa bardzo przyzwoicie w takich rzeczach jak przeglądanie internetu, praca na Wordzie, excelu lub gimpie. Jesteśmy na nim w stanie obejrzeć nawet filmy w 4K na Microsoft Edge’u, co może być przydatne, gdyż laptop posiada port mini HDMI, dzięki któremu możemy do niego podłączyć jakiś zewnętrzny monitor lub telewizor.

Kiano Elegance Touchpad

Bateria o pojemności 10 000 mAh wystarcza na około 5-6 godzin przeglądania internetu, oglądania filmów na Youtube czy pracy w gimpie. Aby naładować baterię od 0 do 100 potrzebujemy ponad 3 godzin.

Pamiętam, że w ostatnim teście laptopa od Kiano pochwaliłem głośniki. Tutaj muszę zrobić to samo - Kiano się poprawiło i wreszcie zaczęło do swojego sprzętu wsadzać cokolwiek co ma sens i jako tako działa. Na wbudowanych głośnikach bez problemu usłyszymy wszystko co chcemy, chociaż wysokie tony kuleją.

Wydajność w grach Kiano Elegance 13.3

Laptop ten nie powstał z myślą o grach, jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto w wolnych chwilach chciałby poklikać w ulubioną produkcję. Z intelem 3350 i 4GB pamięci RAM jesteśmy w stanie pograć w stałych 60 klatkach w Terrarię na 720p. Windowsowy Minecraft na niskich ustawieniach chodzi równie dobrze. Na sprzęcie zainstalowałem również Skyrima, którego następnie bardzo mocno stweakowałem, co pozwoliło mi grać w rozdzielczości 800x600 w dosyć płynnych 40 klatkach lub stałych powyżej 50 w wielu wewnętrznych lokacjach takich jak jaskinie i podobne.

WYDAJNOŚĆ W GRACH KIANO ELEGANCE 13.3

Podsumowanie - czy warto kupić Kiano Elegance 13.3?

Kiano Elegance 13.3 to dosyć intrygujący laptop, który ma swoje plusy i minusy. Można go śmiało opisać, że jest to swego rodzaju maluch w obudowie ferrari. Być może to wyolbrzymiam, ale chciałem podkreślić pewną zależność. Mamy dobre wykonanie, dobrze dobrane materiały oraz zaskakujący ekran IPS w takiej cenie, jednak w środku to nadal zwykły Intel Celeron z wolnym dyskiem o pojemności 32GB.

Ten sprzęt nadaje się do podstawowych czynności i praktycznie tylko do tego. Slot na dysk M2 jest dobrym dodatkiem i warto go dobrze wykorzystać i tam wgrać system. Dzięki temu cały sprzęt będzie działał po prostu szybciej. Gdyby producent sam od siebie zrezygnował z wolnego dysku eMMC i włożył dysk na M2 o dobrych prędkościach nawet podnosząc cenę o trochę to myślę, że sprzęt dostałby wyższą notę.

Ocena 3 gwiazdki

blog comments powered by Disqus
Recenzja Kiano Elegance 13.3 - Tani Laptop za 1299 zł