PODPOWIEDZI:

Test D-Link DCS‑2802KT‑EU - Monitoring dla wymagających

Kamery monitoringu przeszły daleką drogę i dziś dostępne są w wersjach bezprzewodowych, których instalacja nie wymaga wiercenia w ścianach i prowadzenia kabli. W tym materiale przyjrzymy się modelowi DCS‑2802KT‑EU od D-Link.

D-Link DCS‑2802KT‑EU

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobra jakość obrazu z kamer nawet przy zaciemnieniu
  • Łatwość w instalacji i użytkowaniu
  • Szerokie możliwości integracji w popularne systemy Smart Home
WADY
  • Bez prądu system przestaje działać

Zacznijmy może od tego, że monitoring zewnętrzny zaczyna zyskiwać na popularności głównie ze względu na fakt, że przeszedł w format bezprzewodowy, który znacznie ułatwia instalację. W dawnych czasach dość częstym procederem były atrapy, które trafiały w dobre miejsca na budynkach, by potencjalnie chronić własność, jednak nie dawały sygnału, bo przeprowadzenie okablowania łączyło się ze zbyt dużym nakładem pracy. Dzisiaj mamy do czynienia z zupełnie nowym sposobem implementacji monitoringu, który pozwala nawet przesyłać dwustronnie głos, co wcześniej było raczej domeną instalacji należących do służb porządkowych.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - monitoruje i w chmurę zapisuje

Najważniejszą funkcją D-Link DCS‑2802KT‑EU jest moim zdaniem przesyłanie nagrań bezpośrednio w chmurę, do której mamy dostęp przez aplikacje w telefonie. Dlaczego? Bo bezpieczeństwo całego systemu jest tak silne jak jego najsłabsze ogniwo, więc w przypadku zapisów lokalnych czy to na samej karcie pamięci w kamerze, czy w dysku podpiętym pod centralkę, wciąż ryzykujemy tym, że włamywacz ją znajdzie i zniszczy materiał dowodowy. Zapis w chmurze jest więc znacznie bezpieczniejszą opcją, bo uniemożliwia ingerencję osobom postronnym, nieposiadającym loginu i hasła do portalu. Tutaj więc pojawia się pierwsza mocna strona tego systemu monitoringu, bowiem w zestawie otrzymujemy roczną subskrypcję Premium do chmury mydlink, która przechowa nielimitowaną ilość nagrań przez 14 dni od ich utworzenia. Oczywiście przekazywaniem materiału wideo zajmuje się centralka, którą połączyć należy z siecią lokalną w domu.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - aplikacja mobilna

A jak już przy niej jesteśmy, to ta jest w stanie obsłużyć do czterech kamer jednocześnie, więc do zestawu bazowego możemy śmiało dokupić jeszcze dwie. Oprócz tego mamy także port USB, do którego możemy podpiąć dysk zewnętrzny i slot na karty SD, by nagrywać także lokalnie. Centralka potrafi także na nasze żądanie z aplikacji uruchomić alarm, by odstraszyć niechcianych gości. Jego głośność sięga 100 dBa, więc hałas jest niebagatelny.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - kontrolka

Największym minusem tego systemu jest fakt, że bez prądu ten praktycznie przestaje działać, bowiem kamery nie są wyposażone w pamięć lokalną, a centralka ani nie posiada własnej baterii, ani nie ma możliwości połączenia z sieciom komórkową, bowiem nie zintegrowano weń slotu na kartę SIM i stosownego modułu komunikacji. Możecie powiedzieć, że się czepiam, bo w Polsce rzadko spotykamy się z długimi przerwami w dostawach prądu, i macie 100% racji, jednak chcę, abyście zdawali sobie z tego sprawę przy podejmowaniu decyzji w sklepie.

Jakość kamer w D-Link DCS‑2802KT‑EU

Po centralce czas na kamery, które znalazły się w zestawie monitoringu D-Link DCS‑2802KT‑EU. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest ich słuszny rozmiar i waga. To jednak kompletnie zrozumiałe, jako że w środku każdej z nich znajduje się bateria oznaczona 23,5 Wh, co przy napięciu 3,6 V daje nam pojemność około 6528 mAh. W specyfikacji można przeczytać, że jedno pełne ładowanie pozwala na pół roku działania przy średnio trzech minutach aktywnej pracy dziennie bez podglądów na żywo. Wynik niezły, niemniej trudny do weryfikacji przy zaledwie dwutygodniowym teście.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - wodoodporna kamera IP65

Jeżeli chodzi o jakość nagrań, to ta jest bardzo dobra, jako że otrzymujemy je w rozdzielczości 1080p przy 24 klatkach na sekundę, a do tego mamy także czterokrotny zoom cyfrowy. D-Link zastosował w swych kamerach diodę LED IR, która świetnie radzi sobie w pełnym zaciemnieniu, oferując zasięg na 7,5 m.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - night mode

Na pokładzie znalazły się dwa czujniki: światła i ruchu, z czego ten drugi pochwalić można za niezłą kalibrację, która zmniejszy ilość fałszywych alarmów, a tym samym oszczędzi baterię. Miłym dodatkiem jest mikrofon i głośnik, które w tandemie pozwalają na dwukierunkową komunikację dzięki aplikacji mydlink. Możecie więc powiedzieć kurierowi gdzie zostawić przesyłkę pod Waszą nieobecność, bądź pogadać ze swoim psem, możliwości jest bezliku. 

D-Link DCS‑2802KT‑EU - montaż

Najważniejszym elementem specyfikacji kamer jest jednak ich odporność na warunki atmosferyczne, która zgodna jest z certyfikatem IP65. Nie możemy więc korzystać z niej pod wodą, ale wątpię, by ktoś wpadł na taki pomysł.

Montaż kamer

Jeżeli chodzi o montaż, to producent przewidział dwie opcje, do których mamy stosowne zestawy. Pierwszą z nich jest prosta plastikowa baza, którą przykręca się na dwóch dołączonych śrubach z kołkami rozporowymi. Ta działa magnetycznie, więc demontaż samej kamery jest prosty, ale jednak wymaga odpowiedniej siły, więc nie musicie się martwić o to, że kamerę zwieje Wam mocniejszy powiew wiatru. Regulacja pozycji także nie pozostawia wiele do życzenia, więc taki system sprawdzi się w wielu przypadkach.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - magnetyczny montaż

Drugą opcją jest stalowy wysięgnik zakończony gwintem, w który wkręca się kamerę. Tutaj także mamy sporą dowolność w regulacji, a rozwiązanie jest znacznie wytrzymalsze i spisze się przy rogach budynków, gdzie dystans od ściany powiększy użyteczne pole widzenia cyfrowego oka.

Oczywiście, kamerę można także postawić na półce, czy regale, bo posiada płaską podstawę.

Aplikacja mydlink - wiele możliwości integracji w systemy inteligentnego domu

Dużym atutem zestawu D-Link DCS‑2802KT‑EU jest aplikacja moblina mydlink, dostępna na Android i iOS, posiadająca wiele sensownych funkcji. Najważniejszymi z nich są dla mnie możliwość podglądu obrazu z kamer na żywo i system powiadomień o detekcji ruchu. Istnieje także opcja zapisania nagrania w chmurze i wspomnianej już wcześniej komunikacji dwukierunkowej, która działa bardzo przyzwoicie. 

Samo rozplanowanie aplikacji także przypadło mi do gustu, bo ta po zalogowaniu powita Was pełnym podglądem na wszystkie kamery. Parowanie urządzeń także działa bardzo intuicyjnie, jako że wystarczy użyć przycisku "Sync" na kamerze i po prostu ją dodać w aplikacji. 

D-Link DCS‑2802KT‑EU - kontrolka i kamera

Przyjemnie przegląda się też same nagrania zdarzeń, gdyż te są sortowane, więc nie ma problemu z mozolnym przeglądaniem nazw plików w poszukiwaniu informacji czasowych, czy weryfikacji różnych lokalizacji, wszystko jest dostępne w filtrach.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - złącze kart SD

Oprogramowanie mydlink jest zgodne z Google Assistant, Amazon Alexa i IFTTT. Ten ostatni może być mniej popularny, jednak to bardzo ciekawy kombajn, który pozwala na wiele automatyzacji. Ogólnie biorąc, mamy sporo opcji integracji, np. włączania świateł, czy opuszczania rolet antywłamaniowych przy detekcji ruchu na posesji, gdy zapomnimy tego zrobić.

Podsumowanie

Jeżeli byliście kiedykolwiek ofiarami włamania do domu, to zapewne wiecie z jakim dyskomfortem się ono wiąże, zarówno od razu po, jak i po dłuższym upływie czasu. Chcąc uniknąć takiego obrotu spraw, możecie więc skusić się na system monitoringu taki jak D-Link DCS‑2802KT‑EU i znacznie powiększyć swoje szanse na uniknięcie nieprzyjemności, bo już sama obecność kamer potrafi odstraszyć intruzów, a w połączeniu z głośnym alarmem z kontrolki daje wręcz murowany sukces. Są to niemniej opcje, z których trzeba potrafić korzystać, więc polecam podczas długich wyjazdów tak zautomatyzować system, aby alarm uruchamiał się w sprzężeniu z detekcją ruchu, bo możecie nie mieć możliwości odpowiednio wczesnej reakcji na powiadomienie przez brak Internetu.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - zesatw monitoringu

Co do samej użyteczności i jakości sprzętu oferowanego przez D-Link'a, to na prawdę nie mam mu nic do zarzucenia, może oprócz faktu kompletnej bezużyteczności wobec braku prądu, ale nie wszystko da się przeskoczyć, z resztą, długie przerwy w zasilaniu nie występują u nas często, a reboot całego systemu trwa bardzo krótko. W związku z tym jestem Wam w stanie w 100% polecić zestaw D-Link DCS‑2802KT‑EU, jeżeli poszukujecie łatwego w obsłudze monitoringu bezprzewodowego z szerokimi możliwościami integracji w Wasz inteligentny dom.

D-Link DCS‑2802KT‑EU - ocena 4,5/5

blog comments powered by Disqus
Test D-Link DCS‑2802KT‑EU - Monitoring dla wymagających
Autor: Paweł Rudy