PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaki laptop dla gracza w 2019?

Acer Aspire 5738PG [TEST]

Acer ASpire 5738PG, to ciekawa propozycja dla szukających notebooka zarówno do gier jak i multimediów. Oczywiście, nie jest to notebook dla zawodowych graczy, ale też nie na takiego Acer 5738PG aspiruje. Dodatkowym magnesem do zakupu może być dotykowy ekran. Czy jednak jest on niezbędny?

Acer Aspire 5738PG

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • niska cena
  • dotykowy ekran
  • dobra wydajność
  • dobrej jakości głośniki
WADY
  • krótki czas pracy na baterii

Acera ASPIRE 5738PG, to pierwszy w naszej redakcji komputer z dotykowym ekranem.

Wygląd

Notebook prezentuje się prosto, ale i elegancko. Uwagę zwraca obudowa matrycy pokryta niebieskim, błyszczącym lakierem, a i także szara, miła w dotyku obudowa wokół klawiatury. Nie mamy zastrzeżeń, co do spasowania plastików, nic nie skrzypi i nie budzi wątpliwości odnośnie jakości wykonania. Acer nie należy do najmniejszych notebooków, ale jego waga 2,8 kg jest standardem dla tego segmentu.

Ranking notebooków >>>

Acer Aspire 5738PG

Moduł matrycy niestety posiada zatrzask, co nie ułatwia otwierania matrycy. Ograniczony kąt otwarcia wyświetlacza na szczęście jest na tyle duży, że nie powinniśmy mieć problemu z jego odpowiednim ustawieniem. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy trzymać komputer na kolanach, czego jednak na dłuższą metę nie zalecam. Przyczynia się do gorszego odprowadzania ciepła i przegrzewania się elektroniki.

Parametry

Przedstawiana przez nas wersja notebooka została wyposażona w procesor P8700 ( częstotliwość 2.53 Ghz) z rodziny Core 2 Duo i kartę graficzną Ati Mobility Radeon HD4570 z własną pamięcią 512MB DDR3. Całość uzupełniają 500GB dysk twardy, oraz 4GB pamięci operacyjnej DDR2 z możliwością rozbudowy do 8GB. Taka ilość pamięci operacyjnej nabiera sensu dzięki wykorzystaniu systemu 64-bitowego, który potrafi ją obsłużyć.

Acer Aspire 5738PG

Mając na uwadze kartę graficzną trzeba przyznać, że konfiguracja nie należy do najmocniejszych, ale zadowoli zarówno mniej wymagających graczy, jak i miłośników multimediów.

Notebook dobrze sobie radzi z pracą na baterii, bo możemy sobie pozwolić na około 3 godziny swobodnego przeglądania Internetu poprzez sieć WLAN. Biorąc pod uwagę możliwości notebooka, jest to jak najbardziej zadowalający wynik.

Porównywarka notebooków >>>

Wyposażenie

Acera ASPIRE 5738PGto notebook przeznaczony do domowej rozrywki i przyznaję, że ma wszystko, co do dobrej zabawy potrzeba. Otrzymujemy więc m.in. 4 porty USB, wyjście SPDIF, czytnik kart pamięci, wyjście HDMI, no i oczywiście kamerę internetową. Rozmieszczenie portów nie jest idealne, ale osoby praworęczne nie powinny mieć większych problemów.

W kwestii komunikacji ze światem zaskoczeń nie ma – karta LAN (LAN 1Gbit), bezprzewodowa karta w standardzie a/b/g/n oraz Bluetooth 2.1 z EDR. Na dzień dzisiejszy to już standard w tej klasie notebooków.

Acer Aspire 5738PG

Zastosowana przez Acera matryca o rozdzielczości HD (1366 x 768) na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia. Przekątna 15,6”, dobre kąty widzenia i odwzorowanie barw jak na tą klasę notebooków. Ale jej największą (teoretycznie) zaletę odkrywamy po dotknięciu palcem na jej powierzchni – ekran jest dotykowy. Przyznaję jednak, że wykorzystanie dotyku na co dzień jest raczej mało praktyczne. Po dłuższych chwilach zachwytu zaczną nas irytować choćby ślady palców na odblaskowej powłoce.

Klawiatura z sekcją numeryczną to już standard w tej klasie notebooków. Ogólne wrażenia z pracy mamy pozytywne, chociaż irytują zbyt małe klawisze strzałek. Nie można mieć natomiast zastrzeżeń do touchpada z funkcjami multi-gesture.

Dopasuj przekątną notebooka do swoich preferencji >>>

Oprogramowanie

Prezentowany model pracuje pod kontrolą 64-bitowego systemy Windows 7, co jest jak najbardziej dobrym wyborem ze względu na ilość pamięci operacyjnej i niekoniecznie dobre doświadczenia z Windowsem Vista. Oprócz zwykle zainstalowanych mniej lub bardziej przydatnych aplikacji, (np. MS Office w wersji 60-dniowej), znajdziemy również aplikację Touch Portal. Służy ona m.in. do obsługi multimediów wykorzystując ekran dotykowy.

Podsumowanie

Acer Aspire 5738PG, to ciekawa propozycja dla szukających notebooka zarówno do gier jak i multimediów. Oczywiście, nie jest to notebook dla zawodowych graczy, ale też nie na takiego Acer 5738PG aspiruje. Dodatkowym magnesem do zakupu może być dotykowy ekran. Czy jednak jest on niezbędny? Raczej nie.

blog comments powered by Disqus
Acer Aspire 5738PG [TEST]