PODPOWIEDZI:

CM Storm Sirus 5.1 test słuchawek dla graczy

Słuchawki CM Storm Sirus adresowane są dla graczy. Już ich niebagatelny wygląd przykuwa uwagę potencjalnego nabywcy. Słuchawki sprawiają wrażenie solidnych, a parametry techniczne dodatkowo zwiększają zaciekawienie tym produktem. Nasza redakcja przetestowała produkt CM Storm w grach, ale także sprawdziła, jak sprawdzają się w muzyce i filmach.

Cooler Master CM Storm Sirus

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Nadają się zarówno do gier, jak i do muzyki oraz filmów
  • Możliwość wyboru pomiędzy materiałowymi, a wykonanymi z Eko-skóry osłonami membran
  • Wygodny w obsłudze pilot
  • Dobra jakość wykonania (z wyjątkiem mocowania mikrofonu)
  • Kabel w estetycznym materiałowym oplocie
  • Możliwość podpięcia słuchawek za pomocą złącza USB, jaki i mini-Jack
WADY
  • Słabe mocowanie mikrofonu, który opada nawet przy niewielkich ruchach głową
  • Przeciętne pozycjonowanie w grach
  • Dość wysoka cena

1

Wygląd i wykonanie

Sirus możemy podłączyć do naszego komputera na dwa sposoby – tylko kablami USB, lub standardowymi złączami mini-Jack. Oczywiście jak korzystamy tylko z podłączenia USB wykorzystujemy wbudowaną kartę dźwiękową.

Wszystkie kable są w estetycznych materiałowych oplotach, dość sztywne, ale to jedyne do czego można się tak naprawdę przyczepić w kwestii ich wykonania. Dostarczone przewody są dostatecznie długie (w sumie 3,5m), a zintegrowany na kablu pilot umieszczony jest w dobrej odległości.

Pilot – bo o nim teraz słów kilka – spełnia rolę zarówno regulatora głośności na wszystkie kanały, jak i karty dźwiękowej w opcji podłączenia słuchawek przez port USB. Jego waga jest wyczuwalna (waży ponad 200 gram), dzięki czemu na blacie biurka leży stabilnie i się nie zsuwa (pomagają mu w tym gumowe stopki na dole pilota). Jego wykonanie nie budzi zastrzeżeń. Do regulacji głośności oraz zmiany parametrów służy duże pokrętło na górze. Lepszą orientacje w wyborze ustawień zapewnia nam czerwone podświetlanie skali oraz aktywnych funkcji. Warto tu dodać, że zastosowane diody nie świecą zbyt intensywnie, dzięki czemu nie przeszkadzają nawet po zmierzchu.

5

Sirusy wykonane są z bardzo wysokiej jakości plastiku. Na bokach słuchawek znajduje się podświetlane logo CM Storm. Pałąk jest słusznych rozmiarów i dość sztywny. Dla większej wygody podbity wygodnym materiałem z gąbką zwiększającą wygodę użytkowania.

Muszle kryjące po cztery głośniki z każdej strony, wyprofilowane są w taki sposób, iż ich osłony zakrywają całe uszy. Do wyboru mamy otuliny materiałowe (dla mnie osobiście wygodniejsze) oraz wykonane z Eko-skóry.

Na lewej słuchawce producent umieścił na stałe mikrofon (kierunkowy). Ten nie jest odczepiany i podczas testu okazał się najsłabszym punktem słuchawek. Jego czułość jest zaledwie średnia, jak na sprzęt aspirujący do wyższej klasy, dodatkowo niewielki ruch głową powodował jego spadanie z pionowej pozycji, co było dość uciążliwe.

4

Parametry techniczne

  • Czułość - >105dB
  • Pasmo przenoszenia – 10Hz-20kHz
  • Zniekształcenie – poniżej 1%
  • Oporność – 32 omy (głośnik niskotonowy 16 omów)
  • Czułość mikrofonu - -46dB +/- 3dB

Wrażenia z użytkowania

3

2

Testy słuchawek CM Storm Sirus rozpocząłem nietypowo od odsłuchu muzyki. I tu miłe zaskoczenie. Jak na słuchawki kierowane dla graczy – w muzyce (i to w każdym niemalże gatunku) Sirus sprawdził się wyśmienicie. Scena muzyczna była szeroka, poszczególne instrumenty wyraźnie słyszalne, a wokal czysty. Bas schodził nisko i był sprężysty, nie dudniący. Tony średnie i wysokie ładnie ze sobą współgrały, nie było słychać żadnych uciętych końcówek.

W filmach Sirus pod względem muzycznym sprawdził się równie dobrze. Jednak tu mała uwaga – na karcie dźwiękowej Sirusów pozycjonowanie było gorsze, jak w przypadku skorzystania z karty dźwiękowej komputera (do testów używana była karta SB Xtreme Audio firmy Creative). Z dużą przyjemnością oglądało się zwłaszcza horrory, gdzie dobre wyciszenie konstrukcji słuchawek potrafiło wprowadzić widza w samo centrum akcji.

Jako że produkt CM Storm adresowany jest głównie dla graczy – najważniejszym elementem oceny końcowej jest oczywiście test słuchawek w grach.

CM Storm Sirus testowane były na takich grach jak:

  • Battlefield 3
  • Crysis 1 i 2
  • Mafia II
  • Medal Of Honor

Słuchawki podczas rozgrywek sieciowych, jak i jednoosobowych sprawdzały się dobrze, ale i bez rewelacji. Pozycjonowanie jest na dobrym poziomie, sporo lepsze jak w słuchawkach stereo ale na podobnym poziomie, jak w innych konstrukcjach 5.1 (na przykład Easy Touch Dendroid). Dodatkowo kłania się ten sam problem, co podczas odsłuchu muzyki i filmów – dźwięk z karty dźwiękowej komputera był na nieco lepszym poziomie, niż z wykorzystaniem karty dźwiękowej Sirusów.

Dźwięki wystrzałów są dobrej jakości, jednak mogły by być lepiej pozycjonowane, a broń z której strzelamy wydaje się bardziej oddalona od nas jak powinna być. Dźwięki otoczenia są wyraźnie słyszalne. Momentami miałem problem z lokalizacją zbliżającego się przeciwnika, zwłaszcza w zamkniętych lokacjach, gdzie wypozycjonowanie wraz z dźwiękami środowiskowymi jest nieco trudniejsze niż na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma echa.

Podsumowanie

Słuchawki CM Storm Sirus zrobiły na mnie dobre wrażenie. Ich wykonanie nie budzi większych zastrzeżeń i śmiało można zaliczyć to na ich plus – z małym wyjątkiem – mocowanie mikrofonu powinno zostać poprawione. Pilot jest wygodny w obsłudze i stanowi nie tylko dodatkowy element słuchawek, ale i miły dla oka dodatek. Dźwięk zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie w muzyce i filmach – w grach zwłaszcza w starciu z innymi konstrukcjami 5.1 nie jest już tak różowo. Słuchawki sprawdzają się dobrze, ale jak za produkt kosztujący około 500zł spodziewał bym się czegoś więcej.

blog comments powered by Disqus
CM Storm Sirus 5.1 test słuchawek dla graczy