PODPOWIEDZI:

Cabletech Smart TV Android Dongle [TEST]

Smart TV Android Dongle jest niewielkim urządzeniem, które pozwoli zmienić nawet starszy telewizor w prawdziwy Smart TV. Wyposażona w Android 4.0 przystawka oferuje nam pełną funkcjonalność systemu. Nasza redakcja wnikliwie przyjrzała się temu urządzeniu, aby w tej recenzji streścić czytelnikom nasze wrażenia w poniższym tekście.

Cabletech Smart TV Android Dongle URZ0193

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niewielkie rozmiary
  • Bezproblemowa konfiguracja i podłączenie
  • Możliwość rozszerzenia pamięci dzięki możliwości instalacji karty microSD
  • Wersja Android 4.0.4
  • Bez problemu radzi sobie z materiałami Video nawet w jakości HD
WADY
  • Dość wolne działanie
  • Mogące pojawić się błędy certyfikatów na stronach internetowych
  • Problem z aktualizacją Androida

Smart TV Android Dongle dociera do nas w bardzo niewielkim opakowaniu.

pudełko

W jego wnętrzu znajdziemy kartę gwarancyjną oraz wielojęzyczną instrukcję obsługi. W bąbelkowej folii znajduje się samo urządzenie oraz dodatkowe akcesoria, w skład których wchodzą:
  • Kabel microUSB-USB pozwalającym na zasilanie urządzenia
  • Przedłużka HDMI

akcesoria

Android Dongle wykonany jest z wysokiej jakości matowego plastiku. Jego faktura przypomina gumowaną powierzchnię – osobiście taki rodzaj materiału jest dla mnie dużym plusem z uwagi na dużą użyteczność (nie brudzi się tak szybko). Głównym portem urządzenia jest gniazdo HDMI, a właściwie wtyczka HDMI. Po przeciwnej stronie znajduje się gniazdo USB, do którego możemy podpiąć myszkę, klawiaturę, a po zastosowaniu HUB`a USB oba te urządzenia jednocześnie.

w1

w2 antena

Na bokach urządzenia umieszczone zostały jeszcze dwa porty. Jeden – microUSB służy do zasilania Android Dongle, natomiast po przeciwnej stronie producent zlokalizował slot na karty pamięci microSD.

g2

g1

Góra urządzenia to schowana antena WiFi. Ta tylko nieznacznie zwiększa gabaryty urządzenia.

antena

spec

Rozruch urządzenia do najszybszych nie należy. Po uruchomieniu urządzenia naszym oczom ukazuje się schludny pulpit z czterema ikonami. Do naszej dyspozycji jest również opcja „wyszukaj” korzystająca oczywiście z wyszukiwarki Google. W prawym górnym rogu mamy niewielką ikonę z dostępem do wszystkich aplikacji.

Na początek warto skonfigurować połączenie WiFi.

hdmi

Niestety ale tutaj jedna bardzo ważna uwaga: Android Dongle nie da się obsłużyć zwykłym pilotem telewizyjnym, no chyba że ten pracuje na częstotliwości 2,4GHz. Do obsługi niezbędne minimum to przynajmniej zgodna myszka (również pracująca w tym zakresie). W zestawie nie znalazło się żadne urządzenie, mogące służyć do nawigacji Android Dongle.

W kolejnym kroku możemy już praktycznie skorzystać z ogromu funkcji jakie niesie ze sobą urządzenie. Mimo iż zainstalowanych aplikacji jest niewiele, to jednak wystarczą do obsługi produktu Cabletech`a. Już po połączeniu z siecią odbierzemy pocztę, skorzystamy z Internetu, czy zaplanujemy spotkanie. Oczywiście dodatkowo możliwości urządzenia możemy poszerzyć, instalując dodatkowe oprogramowanie z Google Play (dawniej Android Market).

usb

Podczas korzystania z urządzenia, musimy uzbroić się w cierpliwość. Urządzenie działa bez problemów, jednak na reakcję musimy chwilę poczekać.

W trakcie testów wyszły jeszcze tylko dwa niedociągnięcia. Pierwsze – menu urządzenia Android Dongle jest niedostępne w języku polskim, a podczas korzystania z urządzenia w j. angielskim ustawiona musi być domyślna data i godzina, inaczej będzie namiętnie wyskakiwał błąd ważności certyfikatów.

Drugim problemem jest aktualizacja systemu. Podczas próby update`u urządzenia kończy się zawieszeniem.

Mimo niewielkich rozmiarów warto podkreślić, że urządzenie nie ma najmniejszych problemów z odtwarzaniem (płynnym) materiałów nawet w jakości HD. Materiał zapisany na karcie pamięci, czy pobrany z sieci wyświetlany jest poprawnie.

Do płynnej obsługi tak naprawdę wystarczy tylko myszka. Zgodne urządzenie możemy kupić już za kilkadziesiąt zł (dobrej jakości), a przy jego pomocy bez problemu obsłużymy wygodną klawiaturę QWERT`Y.

Mimo, iż trzeba dać chwilę Android Dongle „pomyśleć” podczas działania, korzystanie można uznać za wygodne, nie w pełni komfortowe, ale wygodne jak najbardziej.

Smart TV Android Dongle jest ciekawym urządzeniem. Nie obawiał bym się nawet stwierdzenia, że jest to ciekawostka. Za stosunkowo nie wygórowaną cenę otrzymujemy niewielkie urządzenie dające pełny dostęp do zasobów Internetu oraz wszystkich funkcji, jakie oferuje najnowsza odsłona Android 4.0.

Cabletech Smart TV Android Dongle [TEST]