PODPOWIEDZI:

Linksys WRT54G2-V1 - TEST

Linksys WRT54G2-V1 to proste, a zarazem eleganckie urządzenie, które po pierwszej konfiguracji odstawiamy w kąt mieszkania i zapominamy o jego istnieniu, korzystając już z Internetu. Dzięki temu trafia w oczekiwania typowego polskiego internauty.

Linksys WRT54G2-V1

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
  • oryginalny i atrakcyjny wygląd
  • stabilna praca
WADY
  • brak możliwości wymiany anteny

Co w pudełku?

  • router
  • zasilacz
  • 2m kabel Ethernet
  • płyta CD

Wyposażenie jest standardowe – zawiera wszystko, czego potrzeba i nie różni się niczym od produktów konkurencji.

WRT54G2

Wygląd

Kształt routera jest dość futurystyczny – nie jest to typowy prostopadłościan, jak w produktach konkurencji. WRT54G2-V1 wyglądem przypomina owal, spłaszczony z przodu i nieco grubszy z tyłu obudowy. Czarna obudowa sprawia wrażenie bardzo eleganckiej – być może ozdobi komuś pokój? Jakość plastiku, z którego wykonany jest router jest bardzo dobra i wygląda na wytrzymałą konstrukcję. Spasowanie i montaż – wzorowy. WRT54G2-V1 waży nieco ponad ¼ kg, a jego wymiary to: 203 mm x 35 mm x 160 mm.

WRT54G2

Parametry

Jak na typowy router do domu, Linksys obsługuje najpowszechniejsze standardy sieci bezprzewodowej – B i G. Do dyspozycji mamy też 4-portowy switch 100MB oraz port WAN do podłączenia sieci Ethernet. W zakresie zabezpieczenia sieci otrzymujemy standardowo pakiet możliwości szyfrowania włączając w to WEP, WPA, WPA2, a także filtrowanie po adresach MAC dla klientów bezprzewodowych. Podsumowując – otrzymujemy wszystkie podstawowe funkcje, jakich możemy oczekiwać od domowego routera.

Konfiguracja

Konfiguracja routera odbywa się standardowo za pomocą przeglądarki internetowej – jeśli należymy do trochę bardziej zaawansowanej grupy użytkowników. Jeżeli jednak nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie sprzętu sieciowego, to możemy skorzystać z aplikacji LELA dostarczanej przez Linksysa, która krok po kroku poprowadzi nas przez proces konfiguracji.
Pomocna okazuje się również funkcja WPS (WiFi Protected Setup). Jeśli więc inne urządzenie sieciowe wspiera tą funkcję, to urządzenia po jej aktywacji (np. poprzez przyciski na obudowach „dogadują się” między sobą i automatycznie nawiązują połączenie). Nie należy się więc bać, że nie poradzimy sobie z konfiguracją sprzętu po zakupie. Wszystkie podstawowe funkcje jesteśmy w stanie skonfigurować z pomocą dołączonego oprogramowania.

WRT54G2-V1

Praca

Po poprawnym skonfigurowaniu urządzenia w zasadzie możemy zapomnieć o istnieniu routera – pracuje on bardzo stabilnie, nie zawiesza się, a osiągane transfery na łączu bezprzewodowym są naprawdę niezłe (nawet w dalszej odległości komputerów od urządzenia). Minusem może okazać się wbudowana antena – co prawda jest ona dobra, lecz router nie daje możliwości jej wymiany np. na zewnętrzną do okólną, która na pewno poprawiłaby zasięg sieci bezprzewodowej. Biorąc jednak pod uwagę przeznaczenie routera, czyli proste zastosowania domowe, możliwość zmiany anten wydaje się być zbędna

WRT54G2-V1

Podsumowanie

Linksys WRT54G2-V1 to proste, a zarazem eleganckie urządzenie, które po pierwszej konfiguracji odstawiamy w kąt mieszkania i zapominamy o jego istnieniu, korzystając już z Internetu. Dzięki temu trafia w oczekiwania typowego polskiego internauty.

blog comments powered by Disqus
Linksys WRT54G2-V1 - TEST