PODPOWIEDZI:

Nawigacja Tradycyjna vs Google Maps - Co Lepsze? GOŚĆ: KicksterTV

Nawigacja Tradycyjna vs Google Maps - Co Lepsze? GOŚĆ: KicksterTV

Od momentu, w którym rozszerzyła się popularność nielimitowanego internetu oraz aplikacji smartfonowych, nawigacje tradycyjne zyskały ogromnego konkurenta. Wiele firm przeniosło swoje usługi na rynek mobilny. Czy klient powinien również przeskoczyć na stałe, czy jednak warto pozostać przy standardowych nawigacjach?

Dylemat ten jest prawie tak dramatyczny jak wybór naszych ojców i matek. Nawigacja samochodowa vs mapa. Dziś dowiecie się co różni google maps od nawigacji i pomożemy wam w wyborze. Niech walka się rozpocznie!

CENA

Google maps to aplikacja darmowa i dostępna jest również na tanich smartfonach nawet do 400 zł. Za te same pieniądze jesteście w stanie kupić tanią nawigację. Co wybrał by nasz gość specjalny? W filmie możecie sprawdzić jego wybór oraz argumenty.

AKTUALIZACJE

Mapy w google aktualizowane są na bieżąco przez internet. Za każdym razem, gdy połączysz się z siecią, dostajesz aktualną bazę danych. W przypadku tańszych nawigacji, otrzymujesz dożywotnią aktualizację, lecz pojawia się ona tak jak np: w Navitel MS400, którą testowaliśmy, kilka razy w roku. W tym przypadku wygrywa gigant z doliny krzemowej.

KORKI I ZATŁOCZENIE DROGI

W przypadku google maps informacje na temat dróg dostarczane są przez internet oraz nie wszystkie nasze "tory przejazdu" są monitorowane. Co za tym idzie możemy dostać aktualne informacje na temat korków, czy robót drogowych w większych miastach. W mniejszych miejscowościach również dostępna jest ta opcja, lecz monitoring jest rzadszy np: remont drogi, który zakończył się dwa miesiące temu w mojej rodzinnej miejscowości, nadal jest wyświetlany.

NAWIGACJA TRADYCYJNA

Informacje na temat zatłoczenia dróg oraz remontów są dokładniejsze na najlepszych nawigacjach tradycyjnych. Jednak nie każda posiada taką opcję. Potrzebne do tego jest odbieranie komunikatów TMC lub połączenie z internetem.

WYJAZDY ZA GRANICĘ

Google maps aktualizowany jest na bieżąco przez internet, lecz w momencie, w którym wyjedziemy za granicę, korzystamy z roamingu, przez co naliczane są przez operatora dodatkowe opłaty. Co za tym idzie, by mieć aktualną bazę danych, musisz płacić. Istnieje jednak alternatywa, dzięki której szanse są wyrównane. Mapy google możesz pobrać na swoje urządzenie i korzystać z nich offline. Tak samo istnieje możliwość wydrukowania wskazówek co do twojego toru jazdy.
NAWIGACJA TRADYCYJNA:
Za mapy posiadające zagraniczne trasy, trzeba zapłacić średnio 100 zł więcej. Tak było w przypadku testowanej nawigacji navitela MS400 oraz MS600. Działają one również w trybie offline.

FUNKCJONALNOŚĆ

Biorąc pod uwagę fakt, że smartfon jest narzędziem multimedialnym, a nawigacja to bardziej sprecyzowane akcesorium, będziemy porównywać je z dwóch perspektyw.

FUNKCJE SPRECYZOWANE

Dodatkową funkcją jaką posiada google jest ASYSTENT PASA RUCHU. Sam wiele razy z niego korzystałem i jest bardzo precyzyjny. Przydaje się na autostradzie, gdy nie wiemy, gdzie dokładnie zjechać. W przypadku nawigacji, wszystko zależy od modelu, który posiadacie.

Większość jednak posiada tą opcję wbudowaną, lecz przed zakupem warto sprawdzić jak działa np: oglądając nasze testy. W przypadku navitela MS400 ta funkcja wypadała fatalnie, a sprzęt informował mnie, że jadę drogą dwupasmową na drodze jednopasmowej, na dodatek jednokierunkowej...

W podanej u góry nawigacji, wbudowana jest baza fotoradarów, czym mapy od google nie mogą się pochwalić.
Dodatkową zaletą Google Maps jest street view. Funkcji tej raczej nie muszę tłumaczyć, lecz przydaje się, gdy nie wiemy jak dokładnie wygląda otoczenie, które mamy odwiedzić.

Podsumowanie

Podsumowując nawigacja jest lepszym sprzętem, szczególnie jeżeli posiadacie budżet do 700 zł. Google maps sprawuje się idealnie jako tańszy zamiennik, jeżeli nie posiadacie odpowiednich pieniędzy, by przeznaczyć je na podróż. Jeżeli jesteście jednak zawodowymi kierowcami, lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w precyzyjny sprzęt.

blog comments powered by Disqus
Nawigacja Tradycyjna vs Google Maps - Co Lepsze? GOŚĆ: KicksterTV