PODPOWIEDZI:

Myszki do Gier - Na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Myszki do CS-a?

Myszki do Gier - Na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Myszki do CS-a?

Każdy zapalony gracz bez chwili zastanowienia stwierdzi, że myszka jest niesamowicie istotnym urządzeniem, wręcz kluczowym. Zaprosiliśmy profesjonalnego trenera CS-a, Kubika, a także profesjonalną zawodniczkę CS-a, Pasię, by wypytać ich o najważniejsze cechy myszek pod kątem gry Counter-Strike: Global Offensive.

Który sprzęt jest najważniejszy w CS:GO?

Na początek proste pytanie - który sprzęt jest najważniejszy w CS-ie?Pasia wskazała myszkę i słuchawki, Kubik zdecydowanie myszkę, prowadzący Jacek same słuchawki, a ja... będę oscylował za myszką. Co ciekawe, nikt nie wspomniał o klawiaturze. Wygląda więc na to, że kluczowa jest myszka, a na drugim miejscu dźwięk wydobywający się ze słuchawek.

Można też patrzeć na to przez pryzmat doświadczenia danego gracza. Według Kubika, jeżeli dopiero zaczynamy w CS-ie, to myszka ma zdecydowanie największe znaczenie. Dopiero później można bardziej zadbać o jak najlepsze słuchawki gamingowe, gdyż na niższym poziomie nie mają tak dużego znaczenia.

zowie fk1+

Pasia zwraca z kolei uwagę na samą charakterystykę CS-a. Jest to gra drużynowa, w której zawsze sporo się dzieje, a odpowiednia reakcja zależy również od tego, co usłyszmy.

Myszki dla Graczy - Testuje KubiK

Czym kierować się przy wyborze myszki?

Tego typu cech jest całkiem sporo. Mysz musi przede wszystkim być wygodna w użytkowaniu, bardzo ergonomiczna. Musi pasować do naszej dłoni. Warto więc sprawdzić rozmiar gryzonia przed jego zakupem. Osoby z dużymi dłońmi będą niemiłosiernie męczyć się przy zbyt małej myszce. Z perspektywy Pasi, największe uznanie zyskały takie modele, jak np. Zowie FK1, SteelSeries Rival 100 czy Roccat Lua.

Roccat Lua

Kubik przykłada dużą uwagę do samej specyfikacji technicznej. Za precyzją każdej myszki stoi przecież dany sensor. Istotny jest także parametr LOD. A co z DPI? O tym w następnym akapicie.

DPI - Hit czy Kit?

Slogany reklamowe dotyczące myszek często zawierają ogromne wartości, jeżeli chodzi o maksymalne DPI gryzonia. Czy jest to jednak aż tak istotne? Okazuje się, że nie. Pasia osobiście korzysta z rozdzielczości na poziomie 450 DPI, a Kubik 800 DPI. Również ja należę do grupy "low-sens", gdyż korzystam z zaledwie 400 DPI. Tego typu wartości zapewniają bowiem komfortową rozgrywkę i wysoką precyzję w grze. Nie wyobrażam sobie gry na 2000-3000 DPI, a co dopiero na 8000 czy nawet 16000 DPI - takie liczby często pojawiają się przy reklamowaniu danego modelu. Mówiąc krótko, do CS-a wystarczy bardzo niskie DPI.

Myszka z marketu vs myszka gamingowa

Mysz marketowa, a może gamingowa? Jakie są w zasadzie różnicie w takim sprzęcie oprócz samej ceny, która często jest bardzo wysoka, jeżeli mówimy o urządzeniu typowo gamingowym?

Kubik ponownie wspomina o parametrze LOD i o tym, że w myszkach marketowych nasz sensor może nienaturalnie uciekać podczas wirtualnej rozgrywki - szczególnie przy szybkich i gwałtownych ruchach.

Ja od siebie dodam, że w tanich myszkach często sporo do życzenia pozostawia jakość wykonania, użytych komponentów czy kwestia spasowania wszystkich elementów. Może to skutkować szybszym zepsuciem się gryzonia czy mniejszym komfortem użytkowania.

Kształt myszki - Symetryczne vs Profilowane

Myszki można podzielić ze względu na kształt - na profilowane i symetryczne. Które są lepsze? Pasia twierdzi, że zdecydowanie symetryczne - przynajmniej dla kobiet. Mają bowiem większą uniwersalność oraz praktyczność i łatwiej dopasować je pod naszą dłoń.

Kubik przyznał natomiast, że dłuższy czas używał symetrycznej myszki Zowie FK1, ale po teście profilowanej myszkiZowie EC1-A, szybko przekonał się do drugiego typu. Zaznaczył też, że dobór kształtu mychy jest sprawą mocno indywidualną.

Zowie EC1-A

Przyciski dodatkowe

Pod kątem CS-a, Pasia przyznała, że zupełnie nie potrzebuje dodatkowych przycisków na myszce. Kubik używa natomiast dwóch bocznych przycisków - jednego do komunikacji w grze, a drugiego do rzucania granatów dymnych z wyskoku. Ja dodam, że również używam tylko dwóch przycisków dodatkowych - do komunikacji głosowej w grze i do rzucana granatów błyskowych. Jak widać, czasem mogą się więc przydać, ale na pewno nie ma co przesadzać z ich liczbą, przynajmniej jeżeli mowa o CS-ie.

mysz mmo

Design

Zdecydowanie sprawą drugorzędną jest sam design myszki. Ma ona przecież służyć, a nie wyglądać - byleby była solidnie wykonana i odpowiednio trwała.

Jacek zadał również dość ciekawe pytanie Pasi - czy można pod względem designu znaleźć myszkę dedykowaną płci żeńskiej? Niestety panie nie mają tu łatwo, gdyż bardzo ciężko aktualnie znaleźć taki model. Na pocieszenie zostają więc tylko słuchawki - model HyperX Cloud II jest bowiem dostępny w biało-różowej wersji dla pań.

Podkładka

Idealnym dopełnieniem dobrej myszki powinna być odpowiednia podkładka. Kubik używa Roccat Taito, ale wspomniał historię, w której zapomniał kiedyś swojej podkładki i musiał radzić sobie na budżetowym modelu za 20 zł, który o dziwo dał radę. Trzeba jednak pamiętać, że żywotność tak taniej podkładki określa się nie w latach, a w miesiącach, a czasem nawet w tygodniach. Warto więc zakupić solidny model, który będzie nam bezproblemowo służył przez dłuższy okres czasu.

Roccat Taito

Nie ma co też kombinować z wymyślnymi kolorami podkładki czy wzorów na niej. Kubik powiedział bowiem, że gryzoń Zowie FK2 często "gubił się" na kolorowym mousepadzie.

Ja ze swojej strony dodam, że do CS-a najlepsze są zdecydowanie podkładki materiałowe i dość wolne - zapewniają precyzyjne ruchy w grze.

Zowie PS-R

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom i zaproszonym gościom ze sceny CS-a, będziecie już wiedzieć, na co zwrócić największą uwagę przy wyborze najlepszej myszki do gier. Pamiętajcie, by śledzić dalej nasz portal i kanał YT i być na bieżąco z najnowszymi testami, poradami czy artykułami.

blog comments powered by Disqus
Myszki do Gier - Na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Myszki do CS-a?