PODPOWIEDZI:

VideoTestujemy #1: Pierwsza w Polsce wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Lime

VideoTestujemy #1: Pierwsza w Polsce wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Lime

Witajcie w nowej serii VideoTestujemy. Będziemy wam pokazywać innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pojawiają się w całej Polsce. Na pierwszy ogień - wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Lime!

Na targach Made in Wrocław dowiedzieliśmy się, że do Polski wkracza start-up wyceniany na miliard dolarów - Lime. Stworzyli oni wypożyczalnię hulajnóg elektrycznych. Polska jest szóstym krajem w Europie, do którego dotarli producenci. Z kolei pierwszym miejscem w Polsce, gdzie hulajnogę można wypożyczyć, jest Wrocław.

Lime S jest modelem, który potrafi rozpędzić się do 27 kilometrów na godzinę, choć najczęściej jedzie 23. Pytanie zatem, gdzie i czy w ogóle można się poruszać takim pojazdem. 

Czy hulajnoga elektryczna Lime jest pojazdem?

Pytanie brzmi niedorzecznie głupio, ale i odpowiedź na nie nie należy do najmądrzejszych. Jak się bowiem okazuje, według Prawa o Ruchu Drogowym, osoba, która porusza się hulajnogą elektryczną jest rozpoznawana jako... pieszy. O taki stan rzeczy zapytaliśmy naczelnika ze straży miejskiej Wrocławia, Piotra Szeredę: 

Te elektryczne hulajnogi to właściwie nie jest pojazd. Osoba, która porusza się taką hulajnogą w ruchu drogowym jest traktowana jako pieszy. [...] To tak naprawdę nowość na rynku - zarówno monocykle elektryczne jak i hulajnogi elektryczne czy deskorolki elektryczne to nie są pojazdy. Są to urządzenia służące pieszym do przyspieszenia przemieszczania się po mieście. Trwają dopiero prace zmierzające do tego, by zaklasyfikować te urządzenia do jakiejś kategorii, co pociągałoby jakieś obostrzenia. 

Tak czy inaczej na ten moment obostrzeń nie ma. Choć aplikacja Lime informuje o tym na początku, nie musicie posiadać kasku, by jeździć hulajnogą. A skoro jesteśmy traktowani jako piesi, to za przemieszczanie się po jezdni albo ścieżce rowerowej czekają na nas mandaty.

Jakim pojazdem jest hulajnoga elektryczna Lime?

Lime S jest hulajnogą o podstawowej specyfikacji. Nasz ranking hulajnóg elektrycznych widział mocniejsze modele. Dwa kółka i szeroki deck, na którym stajemy nie zdradzają technologii zastosowanej w urządzeniu. Z przodu znajdziemy odczepiany akumulator. Na kierownicy jest też złącze do ładowania pojazdu. 

U góry od lewej strony mamy przycisk hamowania. Służy on do zwykłego użytkowania - w przypadku nagłego zatrzymania możemy nacisnąć hamulec mechaniczny nad tylnym kołem. Po środku mamy ekran, który wskazuje prędkość i naładowanie pojazdu. Z prawej strony przycisk odpowiedzialny za przyspieszanie. 

Promień skrętu jest zadowalający, samo przyspieszenie zaś dość dobre. Powiedziałbym, że typowe dla hulajnóg elektrycznych, na pewno nie wyprowadza z równowagi. Jeśli chodzi o amortyzację - jest, ale niewielka. W przypadku nierówności terenu ręce po odłożeniu pojazdu mogą dygotać. Samo urządzenie może rozpędzić się do około 27 kilometrów na godzinę, a przejedzie około 32 kilometry na jednym ładowaniu.

Jak skorzystać z Lime?

Podobnie jak z innymi rzeczami we współczesnych czasach, niezbędna jest aplikacja mobilna Lime dostępna na iOS lub Android. Aby założyć konto, niezbędny będzie aktualny numer telefonu. To na niego otrzymacie kod autoryzacyjny, który pozwoli wam założyć konto. Dane można wpisać samodzielnie, lub zaciągnąć z Facebooka.

Lima mapa hulajnogi

Po uzyskaniu dostępu naszym oczom ukazuje się mapa Google z miastem. Na niej znaczniki, które informują o hulajnogach w pobliżu. Na znacznikach otrzymamy także informacje o tym, jak bardzo naładowany jest akumulator hulajnogi. Jej zasięg to około 32 kilometry, więc gdy widzimy jedną kreskę z trzech, nadal możemy wybrać się w nie za długą trasę. 

Lime precyzyjna mapa

Aby uzyskać dostęp do hulajnogi, należy kliknąć na opcję Zeskanuj, aby jechać. Następnie musimy zeskanować kod QR, który znajduje się na kierownicy. Jeśli mamy z tym problem, możemy włączyć lampę błyskową albo przepisać kod znajdujący się pod QR. Sygnał dźwiękowy daje nam znać, że możemy z pojazdu skorzystać. 

Portfel i podsumowanie przejazdu

Opłata aktywacyjna za Lime S wynosi 2 złote. Nie poniesiemy jej przy bardzo krótkich przejazdach (do minuty). Minuta przejazdu kosztuje 50 groszy. Nie oznacza to, że hulajnoga musi być cały czas włączona. Możemy wyciągnąć nasz telefon, spauzować przejazd i wrócić do pojazdu, gdy będziemy chcieli ruszyć w dalszą trasę. Na koniec trasy otrzymujemy podsumowanie, które mówi nam o pokonanej trasie, czasie spędzonym na przejeździe i ilości dwutlenku węgla, którego nie wyemitowaliśmy, bo wybraliśmy Lime zamiast samochodu. 

Lime podsumowanie przejazdu

Aplikacja śledzi naszą trasę, by w podsumowaniu ją pokazać. Nie robi tego jednak z odwzorowaniem dokładnej ścieżki, a jedynie rejestruje na mapie najoptymalniejszą drogę. Po kliknięciu w prawym rogu na podsumowaniu uzyskujemy dostęp do rachunku. Następnie możemy odnaleźć go w sekcji Historia Przejazdów

Lime portfel

Tuż nad nią znajdziemy portfel. Tutaj dodamy kartę płatniczą. Aby móc skorzystać z hulajnóg, trzeba doładować konto. Nie mamy pełnej swobody wykonania tej czynności. Konto doładujemy za 50, 100 lub 250 złotych. Możemy też włączyć automatyczne zasilanie, które będzie automatycznie uzupełniać konto, gdy zabraknie środków.

DLa kogo i po co?

Cena przejazdów jest dość wysoka. Biorąc pod uwagę, że we Wrocławiu dostępny jest rower miejski, za który przez 20 minut przejazdu się nie płaci, nie wydaje się to być opłacalna opcja. Jeśli jednak nie chcielibyśmy się zmęczyć, możemy skorzystać ze skuterów miejskich. We Wrocławiu cena za minutę przejazdu nimi wynosi 50 groszy oraz 9 groszy za minutę postoju i dotyczy to urządzeń dwóch firm działających w mieście.

Dla kogo więc będzie to dobra opcja? Przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby trasę do pokonania pieszo przebyć szybciej. Sprawdziliśmy, dla kogo najlepiej nada się hulajnoga elektryczna. Krótkie przejazdy nie będą jednak zbyt opłacalne przez opłatę aktywacyjną. Dlatego funkcję docenią ci, którzy nie mogą się przemieścić w dane miejsce komunikacją miejską i muszą przebić się przez miasto. 

Poza tym, to dobra zabawa i wzbudza duże zainteresowanie wśród wrocławian. Jeśli ktoś jeździ bezpiecznie i po dobrze wykonanych chodnikach, nie będzie miał problemu z hulajnogami. A jeżeli nie chcecie stopniowo opróżniać swojego portfela, możecie kupić sobie hulajnogę elektryczną w przystępnej cenie!

blog comments powered by Disqus
VideoTestujemy #1: Pierwsza w Polsce wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Lime