PODPOWIEDZI:

Termosy – Zawsze Ciepła Kawa, Czyli Wybieramy Najlepszy Termos

Termosy – Zawsze Ciepła Kawa, Czyli Wybieramy Najlepszy Termos

Termos kojarzy Ci się z babciną herbatą, którą dostawałeś na szkolne wycieczki? To bardzo dobre i miłe wspomnienia. W dzisiejszych czasach termosy przeżywają swój renesans. Wszystko za sprawą kubków termicznych, które pozwalają nam się cieszyć gorącym napojem zawsze i wszędzie. Widok osoby z gorącą kawą w kubku termicznym już chyba nikogo na mieście nie dziwi.

Pojemność

Zanim jednak wybierzemy termos, zastanówmy się nad tym, do czego będzie nam potrzebny. Jeśli zamierzamy jedynie wypić kawę w drodze do pracy, bez obaw wystarczy nam poręczny termos o pojemności 300 ml. Będzie wygodny w noszeniu i spokojnie wpakujemy go do torby lub plecaka. Jeśli jednak planujemy dłuższą wycieczkę, np. w góry, zaopatrzmy się w większy termos, np. 750-1000 ml. Nie dość, że pozwoli nam zabrać więcej rozgrzewającego płynu (chodzi rzecz jasna o herbatę lub kawę!), to na dodatek dłużej utrzyma ona swoje ciepło. Czym większa ilość płynu w termosie, tym dłużej utrzymuje ciepło – to ogólna zasada. To właśnie dlatego końcówka kawy staje się lodowata w mgnieniu oka.

Wymiary

Przed zakupem termosu warto wziąć pod uwagę wymiary. Smukły termos będzie wygodniejszy w noszeniu, jednak większa powierzchnia ścianek bocznych sprawi, że płyn szybciej się wychłodzi. Jeśli jednak termos nie zmieści nam się do plecaka, w ogóle go ze sobą nie weźmiemy. Kierowcy muszą także zwrócić uwagę na to, czy termos zmieści się do samochodowego uchwytu na kubek. Wiele kubków jest zbyt grubych, co sprawia, że nici z pysznej herbatki tuż pod ręką. Najczęściej ląduje ona w nogach pasażera. A po co się schylać?

jak kupić dobry termos

Utrzymywanie temperatury

Na wstępie musimy zaznaczyć – olejcie tanie kubki termiczne. Nie dość, że śmierdzą tanim plastikiem, to na dodatek nie utrzymują temperatury prawie wcale. Dobry kubek termiczny jest w stanie utrzymać ciepło powyżej 50 stopni nawet przez kilkanaście godzin. Zrobisz kawę wieczorem, a do śniadania będzie idealna. Na utrzymywanie temperatury wpływa także sposób otwierania termosu lub kubka. Najlepiej sprawdza się otwieranie one click, które skraca do minimum czas otwarcia kubka.  Znaczenie ma także pojemność kubka, ale o tym przecież już pisaliśmy, nie?

Szczelność

Nie ma nic bardziej irytującego niż przeciekający termos. Notatki, dokumenty i portfel całe w kawie – któż tego nie zna? Jeśli chcesz uniknąć przeciekania, musisz wybrać produkt firmy, która się w tym specjalizuje. Żadne tam kolorowe kubki z kawiarnianych sieciówek, sklepów „po cztery złote” i innych niesprawdzonych przybytków. Dobry kubek termiczny musi mieć wytrzymałą uszczelkę, która nie puści ani kropli nawet po dłuższym używaniu. Co jakiś czas warto robić test szczelności. Nawet najlepszy kubek po pewnym czasie może puścić.

jak kupić dobry termos

Materiał

Najtańsze termosy wykonane są z plastiku i posiadają szklany wkład. To dość dobre rozwiązanie, jednak sprawdzi się jedynie, gdy chcesz używać termosu w domu lub podróży autem. Termosy ze szklanym wkładem są ciężkie i nieodporne na uszkodzenia. Utrzymują też krócej temperaturę. Obecnie najpopularniejsze są termosy i kubki stalowe. Są lekkie i wytrzymałe. Z powodzeniem weźmiesz je do pracy lub na wycieczkę. Wspominaliśmy już o tym, że są też modne?

Sposób zamknięcia

Sukces kubków termicznych tkwi w ich otwieraniu. Naciskasz jeden przycisk, pijesz, znów naciskasz i gotowe. Możesz wziąć łyk herbaty w każdej chwili. To bardzo dobre rozwiązanie. Podobnie wygodne są kubki z odrzucanym do tyłu „kapturkiem”. Najważniejsze, by posiadały blokadę spustu. Jeśli jednak wybierasz duży termos, np. litrowy lub większy, picie z niego byłoby niewygodne. W takim przypadku lepiej wybrać model z tradycyjnym zakręcanym czubkiem, służącym jednocześnie jako kubeczek. Odkręcasz, klikasz przycisk, nalewasz i pijesz. Trochę bardziej skomplikowane, jednak w tym przypadku wygodniejsze. Dodatkowy plus – termos dłużej utrzymuje temperaturę. A, jest też szczelniejszy. Może to nie takie złe, jak się wydaje?

jak kupić dobry termos

Dodatkowe zabezpieczenie

Wybierasz się w góry, a na zewnątrz temperatura dochodzi do minus kilkunastu stopni. Zwykły termos się tutaj nie sprawdzi. Już po dwóch, trzech godzinach napój będzie smętnie zimny i niesmaczny. W takich wypadkach idealny będzie termos z piankowym pokrowcem, który dodatkowo ociepli cenną zawartość. Możesz dokupić go osobno, ale najlepiej będzie, jeśli kupisz go od razu w zestawie. Będzie pasował idealnie.

Możliwość napicia się rozgrzewającej kawy to dla wielu bezcenne. Jeśli dla Ciebie również, nie wahaj się wydać na dobry termos lub kubek termiczny kilkudziesięciu złotych, a nawet – szarpnijmy się – ponad stówki. Zyskasz dzięki temu pewność, że nic nie wyziębnie, nic się nie rozleje i nic nie pęknie. To inwestycja na lata, za to służyć Ci będzie codziennie. Wiadomo przecież, że dzień bez dobrej kawy to bardzo często dzień stracony. Gdzie znaleźć dobre kubki termiczne i termosy? Chociażby w naszym rankingu termosów. Przejrzeliśmy dla Ciebie dziesięć najpopularniejszych modeli. Sprawdź je.

blog comments powered by Disqus
Termosy – Zawsze Ciepła Kawa, Czyli Wybieramy Najlepszy Termos