PODPOWIEDZI:

Czym Kierować Się Przy Zakupie Lustrzanki?

Czym Kierować Się Przy Zakupie Lustrzanki?

Część z nas nierzadko staje przed wyborem swojej pierwszej lustrzanki, która tak na prawdę może być pierwszym profesjonalnym aparatem fotograficznym. Dzisiaj postaram się Wam doradzić w tym, na co warto zwracać szczególną uwagę przy zakupie. Serdecznie zapraszam do lektury!

Po pierwszych przygodach z fotografią jaką doświadczyliśmy przy okazji korzystania z cyfrowych "kompaktów", czas nadszedł wreszcie by zainteresować się nieco bardziej zaawansowanym sprzętem. W dzisiejszym materiale postaram się pokrótce przedstawić najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej "lustrzanki". Zaczynajmy!

Ranking lustrzanek cyfrowych

Matryca - najważniejszy element?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest matryca – czyli najważniejszy podzespół odpowiedzialny za to, jak wyglądają nasze zdjęcia. Mamy 3 najpopularniejsze typy matryc:

Matryce na systemie Mikro 4/3 – crop factor = 2

Matryce APS-C – crop factor = 1.5 - 1.7

Matryce pełnoklatkowe (Full Frame) – crop factor = 1

Crop factor jest to liczba, przez którą trzeba przemnożyć ogniskową obiektywu, aby otrzymać ekwiwalent tej ogniskowej dla matrycy pełnoklatkowej (służy ona za punkt odniesienia). Czyli jeżeli mamy ogniskową  10 mm na matrycy o crop factorze = 2, to nasz kąt widzenia będzie odpowiadał ogniskowej 20 mm założonej na pełną klatkę.

jak kupić dobrą lustrzankę

Z matrycą wiąże się mocowanie, na jakim będziemy musieli kupować obiektywy do lustrzanki. Przykładowo, dla matrycy Mikro 4/3 możemy kupić tylko obiektywy na systemie Mikro 4/3 i na innych matrycach te obiektywy prawidłowo działać nie będą. Dlatego też, już przy wyborze lustrzanki musimy mieć na względzie, na jakim mocowaniu dany aparat działa, ponieważ od tego zależeć może ilość pieniędzy, jaką będzie trzeba wydać na obiektywy (te na pełną klatkę są stosunkowo najdroższe). Jeżeli posiadasz już w domu obiektyw na jakimś systemie, to może warto rozważyć taką, a nie inną lustrzankę, aby ograniczyć wydatki na szkło.

jaką matrycę wybrać

Generalnie, im większą matrycę posiada aparat, tym lepiej. Możemy uzyskać mniejszą głębię ostrości, oraz aparat lepiej będzie sobie radził w słabych warunkach oświetleniowych (większa matryca = większa ilość światła, a więc możemy zejść w dół z czułością). Należy zauważyć, że matryce pełnoklatkowe są najdroższe ze wszystkich. Jeżeli chodzi o aparaty Canona, to najtańszą pełną klatkę kupić możemy dopiero w cenie około 6-7 tys. zł., a aparat na matrycy APS-C można już dostać w cenie ok. 2000 zł.

Megapiksele nie są najważniejsze...

Należałoby również obalić mit na temat Megapikseli. Wielu z nas sugeruje się przy zakupie aparatu liczbą jego MP. To jasne, że liczby 50 MP, 100 MP brzmią kusząco, natomiast nie mają one większego wpływu na nasze zdjęcia. Przykładowo, zdjęcie 50 MP będzie od zdjęcia 24 MP (taką rozdzielczość uważam za standard, dopóki nie zamierzamy drukować naszego zdjęcia na bilbordy) będzie 2-krotnie większe, ale mówimy tu o polu zdjęcia. Oznacza to, że jego krawędzie będą większe dokładnie 1,414 razy dłuższe (2). Rezultat jest taki, że różnica ta nie będzie przy wydrukach rzędu A3 (nawet A2) bardzo widoczna (prawdopodobnie nie będzie widoczna wcale).

czy megapiksele są ważne

Musimy mieć na względzie, że "cyferki" - podawane przez producentów przy sprzęcie - są ważne, ale nie najważniejsze. Możemy porównać dwa aparaty o dwóch takich samych specyfikacjach, a z jednego z nich wyjdą i tak lepsze zdjęcia. O rzeczywistej jakości zdjęć możemy przekonać się dopiero z testów konsumenckich, które prowadzić będziemy również tutaj, na kanale.

Jaki mechanizm odpowiedzialny za ostrość wybrać?

Kolejną ważną sprawą jest mechanizm ostrości. Obecnie lansowane są mechanizmy Dual Pixel AF, które są bardzo szybkie. Jeżeli wiecie, że nie będziecie robić zdjęć sportu, lub w innych warunkach, gdzie aparat musi ostrzyć błyskawicznie – to nie radziłbym inwestować w aparat z bardzo dobrym autofokusem, gdyż zwyczajnie nie będziemy wykorzystywać jego możliwości. Do zdjęć portretowych, krajobrazowych itp. wystarczy nam autofokus już w tych najtańszych lustrzankach.

jaki autofokus wybrać

Kolejną lansowaną rzeczą, jest ilość zdjęć na sekundę, jaką rejestrować może aparat w trybie seryjnym. Znowu – nie sugerowałbym się tym, jeżeli nie chcemy robić zdjęć sportom, zwyczajnie nie jest nam taka prędkość robienia zdjęć potrzebna.

Wygoda przede wszystkim!

Osobiście uważam, że najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę są – nie kwestie techniczne – lecz to, czy aparat jest wygodny w obsłudze. Czy dobrze leży w dłoni, i czy wszystkie przyciski są w łatwo dostępnych miejscach. Na nic nam się zda błyskawiczny autofokus, jeżeli - z powodu złego rozmieszczenia przycisków – ustawianie ekspozycji będzie trwać zbyt długo. Dlatego też doradzam pójście przez kupnem aparatu do sklepu i sprawdzenie jak nam leży w dłoni i czy wygodnie będzie nam się go użytkowało. Dopiero jeżeli te warunki są spełnione, jest sens brnąć dalej w specyfikacje techniczne.

jak prawidłowo trzymać aparat

Polecałbym się również dowiedzieć, czy do danego aparatu można kupić gripa (obecnie do znakomitej większości modeli znaleźć można gripy oryginalne, lub no-name’y). Grip to pojemnik na akumulatory, lub baterie, który możemy doczepić  z dołu aparatu. Mamy dzięki temu łatwiejszy dostęp do baterii, oraz naraz mogą znajdować się w aparacie dwa akumulatory. Jeżeli grip ma dodatkowy spust migawki, to ułatwia on również robienie zdjęć w pionie – nie musimy wykręcać przy tym ręki.

Jak zwracać uwagę na balans bieli?

Radziłbym również sprawdzić jak wygląda sytuacja z balansem bieli. Jest to parametr, który zazwyczaj jest w trybie "Auto", dlatego warto się zorientować, czy działa on dobrze. Źle ustawiony balans bieli to dodatkowa praca w postprodukcji (korekta balansu to przesunięcie jednego suwaka, ale wystarczy sobie to pomnożyć przez kilkaset zdjęć i już sprawa nabiera większej powagi), więc lepiej się tym zainteresować zawczasu. Bardzo fajną (i niestety nie zawsze spotykaną w tanich aparatach) funkcją jest manualne ustawianie balansu bieli (mowa o ustawieniu z dokładnością do 100 stopni Kelvina - gotowe "presety" balansu na światło żarówek itd. dostępne są w każdym aparacie, ale nie sprawdzają się, kiedy pracujemy w niestandardowych temperaturach światła).

co to jest balans bieli

Koniec zdjęć... czas na filmowanie!

To było na tyle, jeżeli chodzi o robienie zdjęć. Jest jeszcze kwestia filmowania, gdyż coraz więcej aparatów produkowanych jest właśnie w tym celu. Jeżeli z takim zamiarem zamierzamy zakupić aparat, to na podobne rzeczy należy zwrócić uwagę, co w przypadku fotografii; np. jakość wideo, szumy (na to koniecznie trzeba zwrócić uwagę, gdyż wiele tanich lustrzanek już przy małych czułościach może dawać nam w cieniach bardzo brzydki szum, nie mówiąc już o czułościach wyższych).

warto mieć 4K w aparacie

Kolejną fajną sprawą jest odchylany ekranik LCD – szczególnie, jeżeli chcemy używać aparatu do vlogowania, ale użyteczności tego rozwiązania chyba tłumaczyć nie muszę. Bardzo przyjemną rzeczą jest również tryb ciągłego autofokusa przy nagrywaniu. Jeżeli będziemy posiadali odpowiedni obiektyw (przykładowo szkło z mechanizmem STM dla Canonów), to aparat będzie automatycznie ostrzył obraz – albo na naszą twarz, albo na punkt który sobie wybierzemy. W wielu przypadkach ułatwia to znacznie obsługę aparatu, ale nawet najlepsze systemy autofokus nie sprawdzą się w każdych warunkach i prędzej czy później sami też musimy wziąć sprawy w swoje ręce.

jakiej wielkości ekran powinien być w aparacie

Zalecałbym również kupno aparatu, który może nagrywać filmy w 4K. O ile dziś jest to lekka fanaberia, o tyle za parę lat stanie się to standardem, jakim teraz jest Full HD. Jeżeli zamierzacie zająć się filmowaniem trochę bardziej na poważnie, to zalecam sprawdzić, czy na dany aparat dostępne są płaskie profile kolorystyczne (np. na Canony będzie to Cinestyle, a dla Sony – Slog). Dają nam one mały kontrast obrazu, dzięki czemu zwiększajązasięg dynamiczny, a do tego dają nowe możliwości w gradingu.

Słowem końcowym...

Ostatnią rzeczą, jest wejście słuchawkowe i mikrofonowe (to pierwsze nie jest aż tak potrzebne – w większości aparatów możemy monitorować dźwięk graficznie). Mikrofony w aparatach nie dadzą nam raczej dobrego audio, a nagrywanie dźwięku zewnętrznie wymaga dodatkowej inwestycji, dlatego wejście mikrofonowe jest raczej obowiązkowe.

wejście słuchawkowe w aparacie

Z mojej strony to by było na tyle. Jestem otwarty na wszelkie pytania i uwagi. Zapraszam Was do komentowania poniżej tekstu i na naszym forum. Może jest jeszcze coś, o czym byście chcieli wiedzieć?

blog comments powered by Disqus
Czym Kierować Się Przy Zakupie Lustrzanki?