PODPOWIEDZI:

Samsung ma Własną Armię! Jak Jest Potężny?

Samsung ma Własną Armię! Jak Jest Potężny?

W czasie świąt wielkanocnych rozmawiałem z moim bratem o obecnej sytuacji politycznej. Przez głowę przeszła mi myśl, że Korea Północna może zaatakować Koreę Południową. On mi na to odpowiedział, że jest to niemożliwe, ponieważ na granicy stoi armia Samsunga. Możecie wyobrazić sobie moje zdziwienie (biorąc pod uwagę to, jaką branżą się zajmuję)? Postanowiłem jednak to sprawdzić.

Armia samsunga

Największy smartfonowy konkurent Apple'a produkuje również czołgi, tarcze anty-rakietowe oraz silniki odrzutowe. Samsung Techwin to oddział, który został założony w 1983 roku. Ma zajmować się szerzeniem pokoju na świecie i obroną. Tworzy głównie broń oraz pojazdy wojenne, a jego pracownicy działają również w sferze aeronautyki. Tutaj niespodzianka. W portfolio tego technologicznego giganta znajduje się czołg K9, używany przez wojska południowokoreańskie, tureckie, ale również polskie!

k9 thunder

Wojsko to nie wszystko...celują wyżej

Techwin to jedna z ponad 80 odnóg branżowych tej firmy. Burdż Chalifa jest obecnie największym budynkiem na świecie (znajduje się w Dubaju). Odpowiedzialnym za stworzenie tego cuda architektury jest nie kto inny jak Samsung. Dlaczego Samsunga nie znamy z tych niesamowitych osiągnięć, a tylko z technologii, używanej przez nas na co dzień? Pierwsza z odpowiedzi pada już w pytaniu. Ponieważ jesteśmy blisko tej marki. Druga natomiast jest bardziej skomplikowana  i trzeba przyjrzeć się historii kolosa.


Ekspresy do Kawy

Firma została założona w 1938 roku przez Lee Byung-chula. Pierwotnie Samsung zajmował się handlem i transportem prostych towarów, głównie związanych z przemysłem i żywnością. Na początku pracowało tam tylko 40 osób. W przemysł elektroniczny koreański gigant wszedł dopiero w latach 60 XX wieku, tworząc pierwsze telewizory. Po śmierci założyciela, firma podzieliła się na kilka grup biznesowych, takich jak Samsung, Shinseage, CJ Group oraz Hansel. Grupa Samsung natomiast rozdzieliła się na kolejne poddziały. Jednym z nich jest Samsung Electronics, którego wszyscy dobrze znamy. Reszta natomiast zajmuje się innymi zadaniami, na przykład handlem, ubezpieczeniami, bankowością, przemysłem spożywczym, lotnictwem, a nawet przemysłem samochodowym. Tak, w niektórych miejscach możecie spotkać samochody Samsunga.

dubai samsung

Jeździsz samochodem renault czy samsung?

W większości działania tej grupy skupiają się na współpracy z innymi markami i tworzeniem dla nich konkretnych podzespołów. Było tak aż do 1994 roku, kiedy to francuski gigant Renault wszedł w współpracę z bohaterem naszego artykułu. Myśleliście, że auta elektryczne to wynalazek XXI wieku? Już w 1996 roku Samsung Motors zbudowało około 40 pojazdów elektrycznych. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu i w 1998 roku rozpoczęła się seryjna produkcja sedana Samsung SM5 na podzespołach Nissana, który również należy do francuskiej grupy Renault. Sytuacja z autami od Samsunga jest podobna do tej, która spotkała nas w Polsce. Na naszych ulicach spotkać możemy modele aut tworzone na bazie licencji włoskich, lecz z polskim logo FSO.

samsung sm5

Marka odzieżowa samsunga

Gdy w  wyszukiwarce google wpiszemy Fubu, otworzą nam się dwie główne propozycje: albo polski youtuber oraz metinowiec, albo marka odzieżowa, w którą Samsung zainwestował 2 miliony dolarów. W Polsce jest ona raczej mało znana, lecz na zachodzie cały czas się utrzymuje. Reklamowali ją znani raperzy i aktorzy, tacy jak Will Smith. Czym się charakteryzują te ciuchy? Przede wszystkim prostotą i luzem. Można je porównać do polskiego PROSTO. Przychody Samsunga z tej inwestycji to około sześć miliardów dolarów.

fubu will smith

Jak potężny jest samsung w liczbach?

W wynikach finansowych prześciga Google, Apple czy nawet Microsoft. Łączna liczba zatrudnionych pracowników na świecie jest również większa od sumy przedstawionych powyżej firm. Wynosi ponad 400 tysięcy osób pracujących dla koreańskiego Giganta. W kraju, w którym został założony, jego obrót stanowi 70% lokalnego PKB. To robi niesamowite wrażenie!  Podsumowując:

Jak robisz wszystko to robisz nic... chyba, że jesteś Samsungiem!

wyniki finansowe samsunga

blog comments powered by Disqus
Samsung ma Własną Armię! Jak Jest Potężny?