PODPOWIEDZI:

Podsumowanie E3 2017 - Dlaczego Sony Zgniotło Xboxa?

Podsumowanie E3 2017 - Dlaczego Sony Zgniotło Xboxa?

Mamo, nie musisz sprzątać, bo Sony pozamiatało! Ewentualnie możesz wyrzucić tego Xboxa!

CO DO ZAOFEROWANIA MA MICROSOFT?

Na tegorocznych konferencjach zaprezentowano wiele ciekawych gier, ale... tylko spod szyldu Sony. Na drodze do sukcesu, Microsoft obrał zły kierunek. Amerykański gigant skupił się przede wszystkim na udoskonaleniu nowej odsłony Xboxa, czyli modelu X. Jego podzespoły parametrami przypominają takie z peceta ze średniej półki, mianowicie:

  • Procesor: Osiem  rdzeni x86 w 2,3 GHz
  • Karta graficzna: 40 zmodyfikowanych jednostek obliczeniowych w 1172 MHz
  • RAM: 12 GB GDDR5
  • Pamięć: 1 TB 2,5 cala
  • Napęd: 4K Blu-Ray

Przewidywana cena konsoli jest niestety równie pecetowa - w okolicach premiery, czyli przypuszczalnie w listopadzie, ma on wynosić około 2300 - 2500 zł. Większość czasu konferencyjnego przeznaczono na prezentację nowego produktu, który ma być najmniejszym, ale i najwydatniejszym Xboxem do tej pory wypuszczonym na rynek. Natomiast jeśli chodzi o gry, to pokazano głównie multiplatformówki i tutaj mamy problem...

JAKIE GRY zaprezentowano na XBOXa?

Ważna informacja - większość z zaprezentowanych tytułów pojawi się również na komputery osobiste z systemem Windows 10. Wśród perełek możemy wymienić Forza Motorsport 7 oraz premierowe Porsche GT2 RS. Oprócz tego przedstawiono gry Śródziemie: Cień Wojny, Assassin's Creed: Origins, State of Decay 2 oraz Life is Strange 2. Jak można zauważyć największe tytuły są multiplatformowe, czym właśnie przegrał Xbox. Sama konsola pozwoli nam na granie w rozdzielczości 4K oraz 60 klatkach na sekundę, z czym przy PlayStation 4 Pro zdarza się mieć problemy.

Forza Motorsport 7

CZYM WYGRYWA SONY?

Gry ekskluzywne, gry ekskluzywne, gry ekskluzywne, gry ekskluzywne, gry ekskluzywne no i jeszcze VR. Z głównego pokazu zapamiętałem tylko... tytuły multiplatformowe, czyli: Call Of Duty: WWII, Marvel vs. Capcom: Infinite, Destiny 2, i to tyle jeśli chodzi o gry wysokobudżetowe.

PLAYSTATION VR

Co spowodowało, że opadła mi szczęka? Zdecydowanie Skyrim na VR. W ten tytuł możemy zagrać już na wszystkich platformach, nawet tabletach za 300 zł. Ze względu na fakt, że magia piątej części z serii TES jest najbardziej odczuwalna podczas rozgrywki w perspektywie pierwszoosobowej, to jej połączenie z technologią wirtualnej rzeczywistości dla mnie osobiście było marzeniem. Jak widać marzenia się spełniają, nawet częściej niżbyśmy się spodziewali - co pokazują plany stworzenia serialu o Wiedźminie przez Netflix. Wracając do tematu sprzętów - różnica między Sony a Microsoftem jest taka, że ci pierwsi udoskonalają sprzęt tak, by umożliwiał immersję na znacznie wyższym poziomie i to nie tylko pod względem graficznym czy płynności działania gier. Podkreślała to również osoba prowadząca konferencję Playstation, od której nieraz można było usłyszeć słowa ,,immersion" czy ,,storytelling".

Skyrim VR

EKSKLUZYWNE GRY NA PS4

Zdecydowanie na konferencji nie przedstawiono gier, o których byśmy nie słyszeli, ale tak zwany hype był bardzo duży. Sony postanowiło przedstawić gry będące już w fazie rozwoju, o których każda pojawiająca się informacja jest powodem ekscytacji fanów. Przykładami takich gier są Detroit: Become Human (tworzone przez autorów Heavy Rain, Fahrenheit, Beyond Two Souls) opowiadające o buncie androidów do bólu przypominających ludzi oraz nowy God of War, pokazujący głównego bohatera Kratosa nie tylko jako zabójcę bogów, ale również jako opiekuńczego ojca.  Zaprezentowano również nowe, pełnoprawne dodatki do Uncharted 4 i Horizon Zero Dawn. Nareszcie twórcy gier wracają do słusznego podejścia do dodatków jakie znamy chociażby z Nocy Kruka do Gothica 2. Nie są to już krótkie DLC do ukończenia w godzinę lub dwie; przechodzenie wspomnianych wcześniej gier dodatki wydłużą o kilka godzin. Światło dzienne ujrzał również nowy gameplay z gry Days Gone osadzonej w postapokaliptycznym świecie, w którym władzę sprawują zombie. Widać tu ogromną inspirację chociażby grą The Last of Us; na samym początku myślałem, że to właśnie tej gry dotyczy pokaz.

Wisienką na torcie okazał się być nowy Spider-Man. Może nareszcie jakaś postać z uniwersum Marvela doczeka się dobrej gry nieprzeznaczonej na platformy mobilne. Widać tu ogromną inspirację serią Batman: Arkham, jednakże świat przedstawiony w grze o Spider-Manie jest znacznie bardziej kolorowy. Z pokazu możemy wywnioskować, że misje będą wykonywane w zamkniętych i oskryptowanych lokacjach. Z końcowego fragmentu tej części pokazu, w której widzimy Milesa Moralesa (czarny Spider-Man) wywnioskować możemy, że tytułowy bohater będzie już doświadczony i nie przeżyjemy ponownej śmierci wujka Bena.

Spider-Man

Podsumowanie

Dlaczego Sony wygrało? Dlatego, że postawiło na tytuły z dobrym gameplayem i dobrze znane graczom, którzy oczekują od gry świetnej fabuły. Wszyscy już wiemy, że prawdopodobnie nigdy konsole nie dosięgną poziomem podzespołów pecetów, a Microsoft z Xboxa próbuje stworzyć mini jednostkę centralną.

blog comments powered by Disqus
Podsumowanie E3 2017 - Dlaczego Sony Zgniotło Xboxa?