PODPOWIEDZI:
Zapraszamy do świata Götze & Jensen / Setti+ wraz z Małgorzatą Rozenek-Majdan

Giganci Technologii: Bill Gates - Najbogatszy Sprzedawca Okien

Giganci Technologii: Bill Gates - Najbogatszy Sprzedawca Okien

Dziś w Gigantach Technologii najbogatszy z najbogatszych – Bill Gates! Chcecie wiedzieć w jaki sposób doszedł do swojego majątku? Jak postanowił przysłużyć się dzisiejszemu światu? Zapraszam do lektury!

Człowiek-Instytucja

Bill Gates? Trzeba przyznać, że jest to niesamowity facet! Żywa legenda branży komputerowej, wyjątkowo inteligentny człowiek, o świetnym zmyśle przedsiębiorczości. Znany praktycznie na całym świecie. No, może poza jakimiś plemionami afrykańskimi żyjącymi bez zdobyczy technologii ostatnich stuleci... Poza nimi, Gatesa kojarzy prawie każdy: niemal każde dziecko, niemal każdy staruszek. I nie ma w tym nic dziwnego - w końcu to osoba, która wielokrotnie uzyskiwała tytuł najbogatszego człowieka na ziemskim globie. Facet po prostu śmierdzi forsą, w znacznie szerszym stopniu niż wszyscy inni Giganci Technologii, których opisuje w tej serii artykułów. Firma Microsoft przyniosła mu prawdziwe krocie, a system Windows to absolutny dominator systemów operacyjnych na komputery osobiste i nie zanosi się na to, żeby ta pozycja miałaby się zmienić. Dziś przybliżę wam sylwetkę Billa, przytoczę najciekawsze fakty z jego życia, dowiecie się w jaki sposób zbudował on swoją fortunę, jak kształtowała się jego pozycja w rankingach najbogatszych ludzi na świecie, a także, poznacie najjaśniejszą stronę najgroźniejszego rekina przedsiębiorczości, jaki do tej pory chadzał ulicami Stanów Zjednoczonych.

Bill Gates

Żywot Człowieka Przedsiębiorczego

Bill urodził się 28 października 1955 roku w Stanach Zjednoczonych (Seattle). Od początku trafiło mu się naprawdę nieźle: ojciec był szanowanym prawnikiem, a matka pełniła funkcje zarządcze w First Interstate Bank, a poza tym była członkinią Rady Zarządzającej Uniwersytetu Waszyngtońskiego, dodatkowy czas poświęcając na działalność charytatywną w fundacji United Ways of America. Fortuna była więc dla niego łaskawa i swoje pomysły mógł on inicjować bez obawy o bycie pod kreską. Chodzą plotki, wprawdzie wielokrotnie dementowane przez rodzinę Gatesów, że matka Billa, założyła dla niego fundusz inwestycyjny na kwotę miliona zielonych, amerykańskich, pachnących banknotów! Czy tak było? Tego się już pewnie nie dowiemy.

Młody Bill był mocarnym uczniem jeżeli chodzi o nauki ścisłe. Rozpoczął edukację w prywatnym liceum Lakeside Scholl, kiedy miał 13 lat. W tamtym okresie zainteresował się programowaniem w języku BASIC, a nawet został zwolniony z zajęć matematyki, żeby szybciej pogłębiać swoją wiedzę w tym temacie. Bystry gość.

Bill Gates młody

Jako, że dostęp do komputerów nie był wówczas czymś szczególnie powszechnym, Bill wraz z kilkoma innymi uczniami Lakeside, zwrócili się do firmy Computer Center Corporation, o darmowe udostępnienie im komputera, w zamian za wyszukiwanie błędów w ich oprogramowaniu. Firma się zgodziła, a Bill robił to nie tylko bazując na BASICu, ale również wertując kod źródłowy w innych językach programowania (np. Fortran czy LISP). W międzyczasie Bill pracował przy takich projektach jak program do zarządzania listami płac, czy inicjatywie Traf-O-Data (opracowanie urządzenia do pomiaru wielkości ruchu ulicznego), dzięki której Bill zarobił swoje pierwsze, duże pieniądze (20 tysięcy dolarów w wieku 14 lat!).

W 1973 roku postanowił rzucić się na głęboką wodę i rozpocząć studia prawnicze na Harvardzie, a dwa lata później wyszedł z propozycją współpracy do firmy MITS – twórców komputera Altair 8800. Zasugerował im (a właściwie to zablefował), że pracuje nad interpreterem języka BASIC na platformę Altair. Firma okazała się zainteresowana tym pomysłem, więc Bill wraz Paulem Allenem, zaledwie w ciągu kilku tygodni stworzył emulator platformy Altair (nie dysponowali wówczas oryginałem tego komputera) i dopiero wtedy byli w stanie napisać interpreter BASICa. MITS zdecydowało się nawiązać współpracę z Billem i Paulem. Ten pierwszy rzucił więc Harvard i wspólnie założyli spółkę Micro-soft, która została oficjalnie zarejestrowana pod koniec 1976 roku pod nazwą Microsoft.

Prawdziwy boom miała przynieść jednak współpraca z firmą IBM, dla której komputerów, Microsoft stworzył system MS-DOS (bazując na zakupionym za 50 tysięcy dolarów systemie 86-DOS), jednocześnie zachowując do niego prawa majątkowe. A potem to już jakoś poszło. O Windowsie chyba pisać nie muszę?

Tak oto powstała jedna z najbardziej dochodowych firm w dziejach. Jak bardzo dochodowa?

windows xp gates

Kasa, kasa, kasa!

Rzućmy wzrokiem na rankingi, jak Bill prezentował się na przestrzeni lat?

Po raz pierwszy, Gates został najbogatszym człowiekiem na planecie już w 1995 roku – jego majątek wyceniano wówczas na prawie 13 miliardów dolarów (co, po uwzględnieniu inflacji, można uznać za dzisiejsze ok. 20 miliardów). W 1999 roku majątek Billa był już wart 90 miliardów dolarów (dzisiejsze 128 miliardów). Aż przez 13 lat zasiadał on na tronie i dzierżył berło najbogatszego. Dopiero w 2008 roku spadł on na 3 miejsce w rankingu, a jego miejsce zajął słynny Warren Buffet. Co ciekawe, wydarzyło się to, mimo zostania przez Billa bogatszym o 2 miliardy dolarów w stosunku do roku poprzedniego.

Ale też nie trwało to długo. Bill wkroczył na terytorium Warrena w kolejnym, 2009 roku i odzyskał swoje królestwo. Tym razem tylko na rok – w 2010 pokonał go obywatel Meksyku – Carlos Slim Helu (przedsiębiorca inwestujący przede wszystkim w rynek telekomunikacyjny).

Ale twórca Microsoftu nie poddawał się tak łatwo. Zaledwie 4 lata później ponownie został najbogatszym człowiekiem na Ziemi i jak do tej pory tej fuchy nie oddał. W 2016 roku jego majątek oszacowano na 86 miliardów dolarów. Nieźle, naprawdę nieźle!

Serce Rośnie!

Jak każdy dobroduszny człowiek, który ma kilka niepotrzebnych miliardów, Bill Gates postanowił poświęcić się działalności filantropijnej. W 2000 roku, wraz ze swoją żoną, utworzył własną fundację – Fundacja Billa i Melindy Gatesów. Fundacja angażuje się m.in. w fundowanie stypendiów dla studentów, walkę z AIDS i innymi chorobami pustoszącymi kraje Afryki. Podzieliła swoje działanie na 4 następujące segmenty:

  1. Rozwoju (pomoc dla najbiedniejszych, mająca na celu zmniejszenie poziomu głodu i biedy)
  2. Zdrowia (inwestowanie w badania i technologię, które w przyszłości mogą pomóc w leczeniu różnorakich chorób)
  3. „Stanów Zjednoczonych" (poprawienie jakości kształcenia w amerykańskich szkołach, a także wsparcie uczniów i ich rodzin)
  4. Globalnej Polityki i Ochrony (budowanie relacji i promowanie działalności, która może poprawić skuteczność fundacji).

Od 2006 roku Bill postanowił porzucić typowe stanowisko w Microsofcie i poświęcić się działalności charytatywnej właśnie. Ponoć Warren Buffet namówił go do tego, jednocześnie deklarując się, że co roku będzie przelewał 1,5 miliarda dolarów rocznie, na cele jego fundacji.

Finał

Tak oto, w ogromnym skrócie, żyje, zarabia i wydaje, najbogatszy obecnie człowiek na Ziemi. Jego życie to jednak temat na całe tomy, więc co bardziej zainteresowanych odsyłam do Internetu. Bill to człowiek zdecydowanie ponadprzeciętny, dlatego warto przyjrzeć się jego życiu, motywacją i myślom.

blog comments powered by Disqus
Giganci Technologii: Bill Gates - Najbogatszy Sprzedawca Okien