PODPOWIEDZI:

Konsola Czy PC? Odwieczny Dylemat Graczy

Konsola Czy PC? Odwieczny Dylemat Graczy

Konsola czy PC? Pytanie, które zadają sobie gracze od wielu lat. Każda z opcji ma swoich zwolenników i przeciwników. My postanowiliśmy sprawdzić, jakie mocne strony ma komputer, a w czym lepsze są konsole do gier.

Spór pecetowców z wielbicielami konsoli trwa w najlepsze. Każda strona ma swoje argumenty, a podanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „co lepsze?”, jest raczej niemożliwe. Prawdą jest, że zarówno komputery stacjonarne czy laptopy, tak samo jak konsole do gier, mają swoje ogromne zalety. Mają także i minusy, dlatego trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co przyda nam się bardziej. Po raz kolejny włóżmy zatem kij w mrowisko i zapytajmy – Konsola czy PC?

Koszty

Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Sprawdźmy zatem co opłaca się bardziej. Kupno konsoli to koszt około 1500zł. Nieco droższe będzie PlayStation 4 Pro, a trochę mniej zapłacimy za Xboxa One S, czyli najpopularniejsze i najnowsze konsole dostępne na rynku. Dużo? Na pewno mniej niż w przypadku komputera stacjonarnego, który miałby być potężną maszyną do gier. Tu więcej możemy zapłacić za samą kartę graficzną. I tak np. karta MSI GeForce GTX 1080 to koszt nawet 3000 złotych! Fakt, karta jest prawdziwym majstersztykiem. Jest wydajna i cicha, ponadto ma wsparcie VR Ready, czyli najnowszej technologii wirtualnej rzeczywistości. Teraz jednak trzeba dokupić procesor, pamięć RAM i kilka innych elementów, by cieszyć się z peceta. Za tą kwotę moglibyśmy więc kupić kilka konsoli PlayStation 4 Pro, która również wspiera technologię VR. Konsola to z pewnością tańsze wyjście, jeśli chodzi o kupno kompletnego urządzenia. Nieco inaczej wygląda sprawa z zakupem gier. W przypadku popularnej FIFY 17cena na PC to około 140zł. Ten sam tytuł na Xbox One lub PlayStation 4, to już 230 zł. Są pozycje, gdzie różnica jest jeszcze większa. To nadal daleko, by kompletowanie dobrego PC było bardziej opłacalne, ale warto mieć ten aspekt na uwadze.

Wygoda czy indywidualność?

Konsola to w gruncie rzeczy prosta sprawa. Kupujemy PlayStation 3 – i cieszymy się tym, co nam oferuje. Chcemy czegoś więcej? Musimy kupić PlayStation 4. Xbox 360 to dla nas zbyt mało? Produkt Microsoft będzie lepszy, gdy kupimy Xbox One. Nie ma tu wielkiej filozofii, a każda kolejna generacja konsoli po prostu daje nam nowe urządzenie wymyślone i stworzone od początku do końca, w pełni przez producenta. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem nie musimy martwić się o to „czy ta gra pójdzie” na naszym sprzęcie. Jeśli jest dedykowana danej konsoli – zagramy. Inaczej wygląda sprawa w przypadku PC. Tu sami możemy zdecydować na czym nam zależy. Urządzenie budujemy niejako od podstaw. Możemy wybrać, czy lepszy będzie procesor Intel Core i7-6700K czy może 4770K. Nikt nie będzie kazał płacić, za wspomnianą już MSI GeForce GTX 1080 jeśli uznamy, że nie jest nam potrzebna aż tak wyposażona karta. Od naszych potrzeb i oczekiwań zależy całe wyposażenie. Od płyty głównej i procesora, przez pamięć RAM i kartę graficzną, aż po obudowę. Jeśli więc lubimy indywidualne podejście do sprawy, a to co oferują konsole niekoniecznie nam odpowiada, to warto przemyśleć nad skompletowaniem dedykowanego peceta.

PC - opcja tych, którzy lubią dedykowany im sprzęt

Przed kupnem, sprawdź datę ważności

Tak, sprzęt elektroniczny może stać się „przeterminowany”. Producenci podzespołów komputerowych nie śpią, a na rynku nowości pojawiają się w mgnieniu oka. To z jednej strony dobrze, bo w każdej chwili możemy udoskonalić swojego peceta. Jednak z drugiej strony, taki wyścig zbrojeń może dać mocno po kieszeni. Twórcy gier, oczywiście mogąc wykorzystać nowsze technologie, chętnie udoskonalają swoje dzieła. I wówczas szybko może się okazać, że wymarzony komputer, po kilku miesiącach będzie już jedynie zwykłym urządzeniem na przeciętnym poziomie. Wcale nie tak dawno cieszyły karty graficzne obsługujące HD, dziś 4K staje się pewnym standardem. Pytanie tylko – co stanie się za chwilę? Konsole zdają się być wyborem długodystansowym, chociaż i tu zdarzają się przecież innowacje. Xbox One doczekał się następcy w postaci Xbox One S, a jeszcze na 2017 rok planowana jest premiera nowej wersji tej konsoli. Mimo wszystko można stwierdzić, że to konsole są mniej narażone na szybkie „przeterminowanie”.

Co poza graniem?

Zarówno PC jak i konsole, to coś więcej niż tylko urządzenia do gier. Komputery stacjonarne to najczęściej narzędzia pracy, źródło rozrywki i dodatkowo sprzęt przeznaczony do gier komputerowych. W tym przypadku istotna jest przede wszystkim ta pierwsza sprawa. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w którym naszym narzędziem pracy staje się Xbox bądź PlayStation. Z tego względu można uznać komputery za bardziej uniwersalne niż konsole do gier. Jednak rola tych drugich, wcale nie sprowadza się jedynie do godzin spędzonych z padem w ręce. Coraz częściej to źródła domowej rozrywki – jak w przypadku Xbox One S, które sprawdzi się jako odtwarzacz Blu-Ray, centrum sterowania dekoderem czy telewizorem, a do tego oczywiście konsola do grania. Pozostaje również kwestia wygody z użytkowania. Komputer stacjonarny kojarzy się bardziej z biurkiem i monitorem, zaś konsola to wygodny fotel i duży telewizor. Pytanie – czy lepiej będzie nam się grało w środowisku pracy czy w strefie odpoczynku? Z tego punktu widzenia, plus dla konsoli. Jednak jeszcze raz warto podkreślić – wielofunkcyjność to bezapelacyjna domena pecetów.

Konsola to centrum domowej rozrywki

Powiedz mi w co grasz, powiem Ci co wybrać

Prawda jest taka, że w pewne tytuły lepiej będzie nam się grało na komputerze, a w inne na konsoli. Seria gier od EA Sports np. FIFA, UFC czy NHL – to domena PlayStation i Xboxa. Podobnie ze wszystkimi seriami wyścigów samochodowych, czy bijatyk w stylu Tekkena lub Mortal Kombat. Natomiast pecetowym skarbem będą strategie lub różnego rodzaju gry MMORPG. Najzwyczajniej w świecie, chodzi tu o komfort rozgrywki, wynikający choćby z możliwości sterowania. Dla konsoli podstawowym kontrolerem będzie pad, zaś dla PC – klawiatura i mysz. Kto widział kiedyś w akcji profesjonalnych graczy, ten mógł dostrzec, że w Counter Strike’a czy League of Legends – grają na komputerach. Z kolei FIFA to już rozgrywka konsolowa. Warto także pamiętać, że nie wszystkie tytuły dostępne są na każdej platformie – jeśli mamy więc ulubioną „ekskluzywną” grę, to trudno będzie nam zrezygnować z niej, na poczet innej konsoli czy PC.

Podsumowanie

Mimo wielu przykładów i rozmyślań, nadal nie możemy stwierdzić czy lepsze są konsole czy PC. Odpowiedź prawidłowa brzmi bowiem zupełnie inaczej – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Warto przekalkulować koszty. Pomyśleć, czy wolimy mieć wygodną konsolę czy napracować się, by złożyć spersonalizowanego peceta, odpowiadającego nam w 100%. Do tego istotne są dodatkowe walory każdego sprzętu. Czy szukamy domowego centrum rozrywki, czy może komputer jako multiurządzenie do pracy i zabawy, będzie lepszym wyjściem? Być może jedynym wyjściem z sytuacji będzie zakup zarówno konsoli, jak i dobrego komputera. To zależy również od tego, w jakie gry lubimy grać. Co by nie mówić, zwolennicy jednej i drugiej strony medalu zawsze będą bronić swoich racji.

blog comments powered by Disqus
Konsola Czy PC? Odwieczny Dylemat Graczy