Jak Kupić Dobry Dysk SSD - Przedstawiamy Polecane Modele!

Jak Kupić Dobry Dysk SSD - Przedstawiamy Polecane Modele!

Witam! Przedstawiam Wam sprawdzone przez użytkowników i najlepsze moim zdaniem dyski SSD pod względem stosunku jakości ich wykonania, wydajności oraz żywotności do ceny. Ceny dysków SSD jak i wszystkich pozostałych podzespołów komputerowych oczywiście podlegają ciągłej zmianie, więc podawane przeze mnie są orientacyjnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając dysk SSD?

Prędkość odczytu i zapisu

Ważne jest, by dysk SSD nie miał za dużej różnicy między prędkością zapisu i odczytu, czyli miał na przykład odczyt 500Mb/s, a zapis 250Mb/s. To ważne zwłaszcza ze względu na to, że w podobnej cenie mamy dyski o lepszych prędkościach. 

Żywotność 

Każdy dysk SSD ma określoną żywotność podawaną przez producenta, czyli ilość GB danych, które można zapisać na dysku w okresie, gdy uwzględnia się na niego gwarancję. Sprawdzić ilość danych dotychczas zapisanych na dysku SSD można chociażby za pomocą programu SSD Life lub takiego, który jest dedykowany przez danego producenta i najczęściej również dołączany do kompletu z dyskiem. Ze względu na ograniczoną żywotność, wysoką cenę oraz maksymalną pojemność dyski SSD nie są stosowane jako magazyny danych - chyba, że kogoś jest na to stać.

Rodzaj pamięci

Dyski SSD zbudowane są z pamięci TLC lub MLC. Poniżej pokrótce przedstawię czym się one różnią.
Nośniki SSD wykorzystują trzy rodzaje modułów: NAND Flash SLC, MLC albo TLC - pamięci SLC występują w zastosowaniach serwerowych, natomiast TLC i MLC są stosowane w konstrukcjach konsumenckich. Pozostałymi kluczowymi czynnikami odpowiadającymi za wydajność dysków są: kontroler i odpowiedni firmware, które razem współpracując zapewniają stabilność całej konstrukcji.

"Pamięci TLC mają niższą wytrzymałość względem MLC, co wynika z zapisywania trzech bitów w pojedynczej komórce, większej gęstości upakowania danych i stanów energetycznych. W warunkach domowych, w których wykorzystujemy nośnik półprzewodnikowy wyłącznie do podstawowych czynności, osiągnięcie limitów jest trudnym zadaniem. Warto także pamiętać, że przekroczenie deklarowanych wartości nie oznacza uszkodzenia dysku, (który nadal będzie pozwalał na odczytanie zgromadzonych danych) a niemożliwość nadpisania danych. Poważniejszym mankamentem okazuje się natomiast wydajność konstrukcji wykorzystujących to rozwiązanie, często zdecydowanie ustępująca najtańszym modelom bazującym na podobnym kontrolerze i kościach MLC."

Tak więc jeśli zależy nam na maksymalnej stabilności pracy pod długim obciążeniem przy zachowaniu maksymalnych szybkości danej konstrukcji, to warto wybierać z reguły nieco droższe dyski na pamięciach MLC. W przypadku, gdy nie jesteśmy aż tak bardzo wymagający i chcemy mieć dysk SSD, który będzie po prostu dobry i szybszy od każdego HDD, to dyski na pamięciach TLC możemy brać śmiało - są one najczęściej jednymi z najtańszych w swoich klasach pojemnościowych.
W większości dysków SSD na pamięciach TLC występują spadki wydajności objawiające się mniejszymi prędkościami i osiągamidysku podczas długotrwałego obciążenia/pracy - tego możemy się przynajmniej dowiedzieć z wyników testów dostępnych w internecie. Nie wiem jednak czy taka jest prawda, gdyż sam tego nie miałem możliwości sprawdzić - proces testowy jest trudny i długotrwały, wymaga zainstalowania Windowsa na każdym z dysków, więc jest dosyć żmudny. Pozostaje wierzyć testom z internetu, które w większości przypadków są zgodne z prawdą; sprawdzałem autentyczność wielu z nich również z czystej ciekawości. 

Rodzaj złącza

Dyski SSD są na interfejs/złącze SATA III, M.2 lub PCI-E x16 - w przypadku dysków o wysokich prędkościach odczytu i zapisu na poziomie 1000 - 4000 MB/s.

dyski SSD

Jak dbać o dysk SSD?

  • Dysku SSD nie wolno defragmentować - nie ma takiej potrzeby, ten dysk nie zwalnia z biegiem czasu (jak ma to miejsce w przypadku HDD).
  • Należy zostawić na nim około 20% wolnego miejsca, gdyż przy zapełnieniu w 80 - 99% dysk nieco zwalnia. 
  • Dysk posłuży nam dłużej jeśli nie będziemy go traktować jako magazynu danych, tylko dysk do instalacji Windowsa, programów i co najwyżej gier - resztę plików należy trzymać na dysku HDD.
  • W przypadku posiadania Windowsa 8 lub 10 nie trzeba niczego dodatkowo ustawiać w systemie, a jeśli mamy Windowsa 7 to wyłączamy indeksowanie plików, wstępne ładowanie do pamięci, defragmentację; włączamy AHCI, funkcję TRIM w Windows 7, a także przenosimy zmienne środowiskowe (nie jest to konieczne w przypadku dysków SSD na pamięciach/modułach MLC) 
    oraz pamięć wirtualną (również niekonieczne przy dyskach SSD na pamięciach/modułach MLC).

    Opis wykonania poszczególnych tych kroków jest zbędny, gdyż wszystko możecie odnaleźć bez problemu w sieci.

Dysk SSD​​​​​​​

Polecane dyski

Prędkość zapisu/odczytu 500 - 560 Mb/s

120 - 128 GB

240 - 256 GB

480 - 512 GB

960 - 1050 GB


Dyski superszybkie o prędkościach zapisu/odczytu 1000 - 3000 Mb/s 

Poniższe super szybkie dyski nadają się przede wszystkim do pracy na dużych plikach i tylko przy nich realnie odczujemy szybkość pracy dysku. Przy normalnym użytkowaniu czyli przy grach, pracy na programach prostych, korzystaniu z internetu oraz pracy na małych plikach kupowanie takiego dysku jest bez sensu, gdyż większej szybkości się nie odczuje. Moim zdaniem szkoda by było pieniędzy - sam to testowałem, więc możecie mi wierzyć na słowo. Zapewne osoby będące na bieżąco z moimi poradnikami wiedzą, że w swoich artykułach jestem rzetelny i nie ściemniam.

240 - 256 GB​​​​​​​​​​​​​​

480 - 512 GB

Jakie dyski ssd są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu dysków ssd z 3/2016.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Samsung SSD Evo 850 250GB Samsung SSD Evo 850 250GB Tu kupisz najtaniej!
2Crucial MX200 250GB Crucial MX200 250GB Tu kupisz najtaniej!
3Crucial BX100 250GB Crucial BX100 250GB Tu kupisz najtaniej!
4GoodRAM CX100 240GB GoodRAM CX100 240GB Tu kupisz najtaniej!
5Samsung 500GB Seria 850 Evo Samsung 500GB Seria 850 Evo Tu kupisz najtaniej!
6GoodRam Iridium Pro 240GB GoodRam Iridium Pro 240GB Tu kupisz najtaniej!
7A-Data 120GB Premier SP550 A-Data 120GB Premier SP550 Tu kupisz najtaniej!
8Samsung SSD 850 Series Pro 256GB Samsung SSD 850 Series Pro 256GB Tu kupisz najtaniej!
9Adata SSD Premier SP550 240GB Adata SSD Premier SP550 240GB Tu kupisz najtaniej!
10Transcend 370 128GB 2,5 Transcend 370 128GB 2,5 Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 10 Najlepszych Dysków SDD – Najbardziej Polecane Modele na Rynku!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more