PODPOWIEDZI:

Na czym polega DLSS 3? Rozwiewamy wątpliwości!

Na czym polega DLSS 3? Rozwiewamy wątpliwości!

Przy okazji premiery nowych procesorów graficznych GeForce RTX opartych o technologię Ada Lovelace, wielu graczy zaczęło się głowić - na czym polega DLSS 3? Nic dziwnego, bo to właściwie zestaw technologii, z których nie wszystkie wymagają najnowszej karty graficznej. Do jednej z nich wystarczy ci na przykład GeForce GTX serii 9. Nie martw się, wszystko ci wytłumaczę.

Zanim przejdziemy do tego, na czym polega DLSS 3, warto podkreślić jedną rzecz. To realna zmiana  w świecie gamingu. Sztuczna Inteligencja to coś, co coraz bardziej zadomawia się w naszej codzienności i prawdopodobnie nigdy nie zniknie. Wykorzystanie jej w procesorach graficznych przynosi wymierne korzyści.

Jak działa DLSS 3?

DLSS 3 to dość złożona technologia. Jak zaznaczyłem na początku, jest tak naprawdę zestawem współpracujących ze sobą funkcji, wykorzystujących możliwości procesorów graficznych opracowanych przez firmę NVIDIA. DLSS 3 składa się z trzech elementów

  • DLSS Super Resolution, 
  • DLSS Frame Generation,
  • NVIDIA Reflex. 

Najbardziej ekscytującym z nich jest generowanie klatek, które wykorzystuje akcelerator przepływu optycznego. Technologia dostępna jest jedynie w kartach graficznych RTX serii 4000. Dzięki temu karta graficzna tworzy inteligentnie dodatkowe klatki, zwiększając płynność wyświetlanego obrazu. Można w ten sposób też ominąć bottleneck CPU, bo nie bierze on udziału w tym procesie. Funkcja działa już na tyle dobrze, że nie da się zauważyć żadnych potencjalnych błędów.

Jak działa Nvidia DLSS3? Graf wyjaśniający źródło: Nvidia

Super Resolution to kolejny element DLSS 3, coś, co wcześniej nazywane było DLSS 2. Umożliwia upscaling wyświetlanych obrazów, czyli zwiększanie ich rozdzielczości. To nic nowego, bo kolejne iteracje pojawiają się od początków kart graficznych z serii RTX. 

Dzięki temu procesor graficzny może renderować grę w niższej rozdzielczości, przewidując następnie, jak powinna wyglądać przy zwiększeniu pikseli do docelowej jakości. To z kolei przekłada się na wolne zasoby, do generowania większej ilości klatek na sekundę. Ta funkcja jest dostępna na wszystkich kartach graficznych GeForce RTX.

Laptop z RTX 4070 i włączonym Cyberpunkiem na stole

Trzecim elementem DLSS 3 jest NVIDIA Reflex. Ta technologia jest szczególnie istotna przy generacji klatek. Karta graficzna potrzebuje czasu, aby wytworzyć dodatkowy obraz, co może prowadzić do opóźnień. 

NVIDIA Reflex zmniejsza te opóźnienia poprzez jeszcze wydajniejszą komunikację procesora z kartą graficzną. Taka optymalizacja wykonywana jest zarówno przez twórcę gry, jak i sterowniki kart GeForce. Dzięki pakietowi deweloperskiemu Reflex SDK, gra może lepiej zsynchronizować przetwarzanie klatek między CPU a GPU, w zależności od tego, które z nich wykorzystywane jest w danym momencie bardziej. 

Opóźnienia przy Nvidii Reflex źródło: Nvidia

Co ciekawe, ta funkcja jest dostępna nie tylko na kartach GeForce RTX, ale już od  GTX serii 9. To ma znaczenie, bo NVIDIA Reflex może też zostać wykorzystana chociażby w tytułach E-Sportowych, w których zwykle celujemy w wyższy klatkaż i niższy input lag. Tam wszelkie opóźnienia systemu mogą oznaczać śmierć z rąk przeciwnika.

Warto zaznaczyć, że pełna implementacja DLSS 3 wymaga wsparcia ze strony twórców gier, ale obsługiwanych tytułów jest już ponad 30, a liczba ta będzie z czasem rosnąć. Dzięki DLSS 3 możesz cieszyć się jeszcze bardziej płynną rozgrywką. W różnym stopniu, na różnych modelach kart graficznych firmy NVIDIA.

DLSS 3 w praktyce - Testy w polskich grach

Na poniższych grafikach możesz zobaczyć, jak DLSS 3 wypada w praktyce na laptopie Gigabyte Aorus 15X. To model wyposażony w kartę graficzną GeForce RTX 4070 z TGP 140 watów, procesor i9-13900HX, 16 gigabajtów pamięci RAM DDR5 oraz piękny ekran o wysokiej częstotliwości odświeżania (165 Hz). Podsumowując dość mocna jednostka.

Wyniki w Cyberpunk 2077 1080PWyniki w Cyberpunk 2077 1440P

Jak widać, już bez DLSS 3 laptop radzi sobie nieźle zarówno z Cyberpunkiem, jak i Wiedźminem 3. Również z wykorzystaniem Ray Tracingu. No może poza 1440P z pełnym Ray Tracingiem w Wiedźminie, ale tu akurat Redzi nie postarali się z przejściem na DX12.

Wyniki w Wiedźmin 3 1080P

Wyniki w Wiedźmin 3 1440P

Mobilny RTX 4070 zaczyna jednak prawdziwie lśnić wtedy, gdy włączamy DLSS 3. Dodanie do tego technologii generacji klatek tylko jeszcze bardziej poprawia osiągi, pozwalając skorzystać z wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu wspomnianego laptopa.

Technologia DLSS 3 przynosi dużo zmian… na lepsze

Pełna implementacja DLSS 3 sporo zmienia. Nie da się ukryć, że karty graficzne najnowszej generacji dużo zyskują na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Co ważniejsze, generowanie dodatkowych klatek lub podbijanie rozdzielczości obrazu, nie przekłada się na pogorszenie ogólnego wyglądu gier.

W dodatku wyciśnięcie większej płynności z ogrywanych tytułów otworzy ci drogę do jeszcze lepszej jakości obrazu w grach. Niedawno sprawdziliśmy, jak wypada Path Tracing w praktyce, w Cyberpunkowym ustawieniu Ray Tracing: Overdrive. W ogromnym skrócie to bardzo skomplikowana symulacja światła, która możliwa jest przede wszystkim dzięki implementacji pełnego DLSS 3 w tym tytule. No i wydajności kart graficznych GeForce RTX.

Zobacz co o technologii DLSS 3 mówi nasz redaktor Aleks

Materiał powstał przy płatnej współpracy z firmą NVIDIA.

blog comments powered by Disqus
Na czym polega DLSS 3? Rozwiewamy wątpliwości!