PODPOWIEDZI:

Sprawdzamy Path Tracing w praktyce - Cyberpunk 2077 i Ray Tracing: Overdrive

Sprawdzamy Path Tracing w praktyce - Cyberpunk 2077 i Ray Tracing: Overdrive

Interesuje cię to, jak wypada Path Tracing w praktyce? Sporo się ostatnio słyszy o Ray Tracing: Overdrive w Cyberpunk 2077, a ty nie wiesz po co to komu? Jesteś w dobrym miejscu, bo mieliśmy okazję sprawdzić nowe ustawienia polskiego tytułu. Redzi się postarali i, we współpracy z firmą NVIDIA, przenieśli swoją graficzną perełkę na wyższy poziom. Warto nacieszyć oczy.

W tym materiale dowiesz się nie tylko, jak Path Tracing (śledzenie ścieżek) wypada w praktyce, ale też na czym w ogóle polega. Z góry mówię, to prawdziwa technologia przyszłości. Wymaga jeszcze większych zasobów niż Ray Tracing. Obecnie jest możliwa przede wszystkim dzięki pełnej implementacji DLSS 3, technologii, wokół której warto rozwiać parę wątpliwości. Tym samym, dla satysfakcjonujących efektów wymaga kart GeForce RTX serii 4000.

Co różni Path Tracing i Ray Tracing?

Fakt, że to bardziej zaawansowana technologia, wymagająca mocnych kart graficznych najnowszej generacji, a także wsparcia DLSS 3 do komfortowej rozgrywki, na pewno jest dość jasny. Pozostaje tylko pytanie, czym różni się Path Tracing od Ray Tracingu? Tym, w jaki sposób traktowane jest światło.

DLSS 3 w praktyce

Ray Tracing to zaawansowana technologia, pozwalająca algorytmom ocenić, w jaki sposób różne powierzchnie powinny odbijać światło. Karty graficzne serii RTX wyposażono w rdzenie RT przeznaczone właśnie do wykonywania takich obliczeń. Dzięki temu możliwe było uzyskanie bardziej realnego oświetlenia, bazującego nie tylko na tym, co widzi kamera, ale i na tym, co znajduje się poza jej zasięgiem wzroku.

Rasteryzacja Path Tracing - przykład źródło: Nvidia

Path Tracing to właściwie to samo, ale lepiej. Przede wszystkim śledzone promienie odbijają się w wielu losowych kierunkach, co zwiększa dokładność takiego podejścia do generowania obrazu. Poza tym nie wszystkie są ostatecznie wykorzystywane w przedstawionej scenie.

Algorytm wybiera takie, które najlepiej odpowiadają idealnej ścieżce światła, a dodatkowe informacje pozwolą lepiej doprecyzować bardziej skomplikowane obliczenia. Na przykład odbicia szkła lub wody.

Ray Tracing: Overdrive - czy zadziała na twojej karcie graficznej GeForce?

To wszystko prowadzi do najważniejszej kwestii, czyli tego, czyli implementacji Path Tracingu w praktyce. Śledzenie ścieżek to znacznie bardziej zaawansowana technika, która wymaga potężnego procesora graficznego. Dotychczas wykorzystywano ją chociażby w kinematografii, ale wiadomo - gry to inna sprawa. W ich przypadku trzeba takie obliczenia wykonywać kilkadziesiąt razy na sekundę, aby uzyskać odpowiednio wysoki klatkaż.

Naklejka karty RTX na laptopie

Jaka karta graficzna zapewni ci odpowiednią płynność? Biorąc za przykład Cyberpunk 2077, można powiedzieć, że… w tym momencie praktycznie tylko taka od Nvidii, w dodatku z serii 4000. CD Projekt RED podkreśla, że ich nowe ustawienie, implementujące na żywo Path Tracing w nagradzanym tytule, zadziała też chociażby na RTX 3090, ale przy niższej rozdzielczości i płynności.

Śliczny Cyberpunk 2077, czyli Path Tracing w grach

Path Tracing wymaga nowoczesnej oraz wydajnej karty graficznej, wspierającej nie tylko Ray Tracing, ale i korzystającej z technologii upłynniających obraz. Nasuwa się więc pytanie, czy to gra warta świeczki? Mnie się wydaje, że jak najbardziej, zresztą sami zobaczcie porównanie.

Ustawienie Ultra w CyberpunkUstawienie RT w CyberpunkUstawienie Pathtracing w Cyberpunk

Tak to wygląda na przykładzie Cyberpunk 2077, tytułu, do którego “nasi” wprowadzili już jakiś czas temu funkcję Ray Tracing: Overdrive. Wszystko wygląda zupełnie inaczej. Cyberpunk zyskuje na przejściu na Ray Tracing, a gołym okiem widać, że Path Tracing robi robotę.

Ustawienie Ultra w CyberpunkUstawienie RT w CyberpunkUstawienie Pathtracing w Cyberpunk

Więcej źródeł światła, bardziej szczegółowe cienie, realniejsze odbicia, kontrasty tam, gdzie powinny występować… to dobry przykład na to, jak wiele może zmienić światło w ogólnym przedstawieniu sceny. Coś, o czym wiedzieli wszyscy związani ze sztukami wizualnymi od dawna.

Zobacz co o technologii Path Tracing mówi nasz redaktor Aleks

Materiał powstał przy płatnej współpracy z firmą NVIDIA.

blog comments powered by Disqus
Sprawdzamy Path Tracing w praktyce - Cyberpunk 2077 i Ray Tracing: Overdrive