PODPOWIEDZI:

Jak Kupić Dobry Licznik Rowerowy?

Jak Kupić Dobry Licznik Rowerowy?

Licznik rowerowy to rzecz będąca dodatkowym gadżetem do roweru, który przede wszystkim służy do pomiaru dystansu i czasu pokonanej trasy rowerowej. Są zwolennicy prostych i funkcjonalnych urządzeń, ale znajdą się i tacy, którzy wolą zaawansowany sprzęt o rozbudowanej użyteczności. Przyglądamy się więc, co oferuje współczesny rynek sprzętu rowerowego.

Niewielkie, ale przydatne akcesorium, jakim jest licznik rowerowy, może być bardzo podstawowe w swej użyteczności albo może stanowić dla nas rozbudowane urządzenie elektroniczne, które nie tylko usprawni nam kontrolę samej trasy (prędkość, czas i dystans wycieczki rowerowej), ale także pozwoli na przykład na odbieranie telefonów i wiadomości przychodzących na smartfona (po sparowaniu urządzeń).

Jest kilka standardowych funkcji, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze licznika rowerowego. Przede wszystkim będą to funkcje pomiaru, czytelność ekranu, wodoszczelność, a także bardziej zaawansowane funkcje jak nawigacja i przewodowa bądź bezprzewodowa łączność.

Funkcje pomiaru

Standardowo licznik powinien pokazywać aktualną prędkość podczas jazdy rowerem, dystans i czas trasy rowerowej oraz dystans całkowity, który będzie zliczał nam ilość wszystkich przejechanych kilometrów z licznikiem, dzięki czemu będziesz mieć na przykład informację, ile kilometrów zrobiłeś w ciągu miesiąca, sezonu albo roku. Prosty i funkcjonalny licznik rowerowy to na przykład Kross KRC 307.

Niektóre modele posiadają również inne opcje pomiaru, które mogą ci się przydać. Są to takie funkcje jak: prędkość średnia, porównanie aktualnej prędkości ze średnią prędkością albo możliwość ustawienia dystansu i odliczania wstecz. Takie dodatkowe możliwości pomiaru szczególnie przydadzą się podczas intensywnego treningu, kiedy chcesz mieć mieć tempo jazdy pod całkowitą kontrolą.

Kross KRC 307

Czytelność ekranu

Czytelność ekranu to podstawa. Jest to element niezbędny, aby móc wygodnie korzystać z urządzenia w każdych warunkach atmosferycznych. Najlepiej jeśli ekran posiada powłokę antyodblaskową. Dzięki temu w czasie słonecznej pogody obraz na wyświetlaczu będzie widoczny. Jeśli ekran jest dotykowy, warto zwrócić uwagę, czy przyciski ekranowe są duże, a menu wystarczająco przejrzyste, aby nie tracić dużo czasu na obsługę urządzenia.

Wodoszczelność

Licznik rowerowy zgodnie ze swoim przeznaczeniem będzie stosowany głównie na zewnątrz, a więc powinien być odporny na wpływ warunków pogodowych. W czasie słonecznej pogody przede wszystkim przyda się powłoka antyodblaskowa, ale w czasie deszczu bardziej istotną funkcją będzie wodoszczelność. Jeśli bowiem nie chcesz przerywać pomiaru trasy albo na przykład korzystasz z nawigacji w urządzeniu, to warto zwrócić uwagę na to, czy licznik będzie posiadał wytrzymałą obudowę odporną na zalanie.

Z pogodą bywa różnie nawet w lecie, więc nawet jeśli nastawiasz się, że będziesz jeździć rowerem tylko przy ładnej pogodzie, nigdy nie wiesz, czy cię ona nie zaskoczy. Sigma BC 16.12to jeden z tych modeli, który w deszczową pogodę sprawdzi się doskonale. Wodoszczelność może wpłynąć na to, jak długo sprzęt ci posłuży. Dzisiaj w zasadzie każdy licznik rowerowy posiada wzmiankę w specyfikacji o wodoodporności.Nie ma jednak co oczekiwać od tanich modeli, że będą rzeczywiście spełniały tę funkcję. Jeśli urządzenie kosztuje 10 czy 20 zł to trudno spodziewać się cudów. Zapewnieniem o wodoszczelności może być dla ciebie gwarancja, jaką daje producent na sprzęt, chociaż nie jest to regułą.

Sigma BC 16.12

Nawigacja

Licznik rowerowy w zaawansowanej wersji może posiadać przydatną funkcję nawigacji. Dzięki temumożna wyznaczyć funkcję nie tylko po standardowych drogach, ale także po zlokalizowanych ścieżkach rowerowych. Dobrym licznikiem rowerowym z GPS-em jest na przykład Garmin Edge 1000 Explore. Jeśli chcesz, aby urządzenie kierowało cię po wyznaczonej trasie albo jesteś znudzony znanymi do tej pory trasami, to być może funkcja GPS odkryje przed tobą nowe ścieżki w okolicy. Producenci takich urządzeń dbają o to, by mapa fabrycznie zainstalowana była jak najbardziej szczegółowa, więc o to zazwyczaj nie trzeba się martwić.

Garmin Edge 1000 Explore

Przewodowy CZY bezprzewodowy?

Tani licznik rowerowy wymaga zazwyczaj użycia przewodu, który trzeba zamontować. Nie przeszkadza to w użytkowaniu, jeśli dobrze go zamocujesz. Może to być jednak nieco uciążliwe w lasach i innych niezbadanych terenach, gdzie może dojść do uszkodzenia przewodu. Stąd też powstaje coraz więcej liczników bezprzewodowych.

Licznik bezprzewodowy działa w oparciu o transmisję danych pomiędzy czujnikiem i jednostką centralną. Przesył tych danych odbywa się za pomocą fal radiowych. Są one droższe, ale dzięki wykorzystanej technologii cyfrowej zazwyczaj wystąpienie zakłóceń jest mniej prawdopodobne.

Dodatkowe funkcje

Niektórzy producenci – chcąc się wyróżnić – stale wymyślają nowe możliwości liczników rowerowych, przez co to urządzenie staje się coraz bardziej funkcjonalne nie tylko w zakresie pomiaru. Są to zazwyczaj urządzenia dedykowane zawodowcom i bardziej zaawansowanym amatorom. Z ciekawych funkcji, które spotyka się czasem w zaawansowanym liczniku rowerowym, można wymienić: pulsometr, czujnik kadencji, magnes na szprychę czy możliwość zgrania danych do komputera, które mogą służyć do analizy odbytego treningu lub na przykład do podzielenia się odbytą trasą ze znajomymi.

Podsumowanie

Licznik rowerowy to akcesorium do roweru, dzięki któremu będziesz znać ilość przejechanych kilometrów i czas w jakim pokonałeś wyznaczony dystans wycieczki. Więcej możliwości mają zaawansowane modele, które oferują więcej funkcji przydatnych szczególnie podczas jazdy wyczynowej. W każdym przypadku warto zwrócić na czytelność ekranu oraz wodoszczelność obudowy, aby korzystanie z urządzenia było wygodne.

blog comments powered by Disqus
Jak Kupić Dobry Licznik Rowerowy?