PODPOWIEDZI:

Bezpieczny Fotelik Rowerowy Dla Dziecka - Zobacz Zanim Kupisz

Bezpieczny Fotelik Rowerowy Dla Dziecka - Zobacz Zanim Kupisz

Jazda na rowerze jest coraz bardziej popularna. To idealna metoda na bycie w dobrej formie i utrzymanie wysportowanej sylwetki, a także tani sposób lokomocji, gdyż nie wymaga praktycznie żadnego nakładu finansowego (nie licząc zakupu roweru). Sprawa się jednak nieco komplikuje, gdy mamy w domu małe dziecko. Aby kontynuować rowerowe wycieczki, trzeba zainwestować w fotelik.

Zakup fotelika rowerowego to nie lada wyzwanie. Tu chodzi przecież o bezpieczeństwo najważniejszego członka naszej rodziny. Spośród setek modeli dostępnych na rynku, zdecydować się na ten jeden jest niezwykle trudno. Dlatego na początek warto zastanowić się, który rodzaj fotelika najbardziej spełni nasze oczekiwania.

Rodzaje fotelików

Wyróżnia się trzy rodzaje fotelików rowerowych:

  • montowane na kierownicy
  • montowane między kierownicą a siodełkiem
  • montowane za siodełkiem

Foteliki montowane na kierownicy

Przeznaczone są dla dzieci od 9 do 15 kg, czyli od około 9 miesięcy do 3 lat. Wyposażone są w pasy bezpieczeństwa i podnóżki o regulowanej długości. Do tego typu fotelików można dokupić osłonę przeciwwiatrową, aby dziecko nie było wystawione na działanie pędu powietrza w czasie jazdy. Foteliki na kierownicę są z reguły lekkie, a mali podróżnicy mają możliwość rozglądania się z nich dookołasiebie bez żadnych ograniczeń. Plusem tego typu fotelików jest również to, że przez cały czas mamy dziecko na oku.

Zobacz też: Ranking krzesełek rowerowych

Foteliki rowerowe

Foteliki rowerowe

Foteliki montowane między kierownicą a siodełkiem

Przeznaczone również dla dzieci od 9 miesiąca do 3 lat. Mają pasy bezpieczeństwa i regulowane podpórki pod nogi. Dzięki temu, że nie są mocowane na samej kierownicy tylko na pałąku przypinanym do rury pod siodełkiem i kierownicą, środek ciężkości z dzieckiem w takim foteliku jest tam, gdzie być powinien - nie jest za bardzo wysunięty do przodu.

Foteliki rowerowe

Foteliki rowerowe

Minusem fotelików montowanych przed rodzicem jest to, że nie wystarczą dziecku na zbyt długi czas. Przeciętnie po trzecich urodzinach trzeba myśleć o czymś nowym do transportu malucha. Ich wadą jest również to, że przy jeździe z takim fotelikiem osoba pedałująca ma nienaturalnie ułożone kolana, a manewrowanie kierownicą jest nieco utrudnione.

Foteliki montowane za siodełkiem

To wciąż najpopularniejszy i najczęściej kupowany rodzaj fotelików. Można w nich przewozić samodzielnie siedzące dzieci, od około 9 miesiąca do osiągnięcia wagi 22 kg. Ich dużą zaletą jest to, że są przeznaczone aż do 22 kg – przeciętnie dziecko osiąga tą wagę w wieku 5-6 lat. Foteliki tego typu z reguły montowane są do ramy na specjalnym pałąku, dzięki czemu podczas jazdy są amortyzowane i dziecko nie odczuwa nierówności terenu. Mamy tu ogromny wybór modeli z przeróżnych półek cenowych – od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Dla lepszej wygody możemy zdecydować się na fotelik z pochylanym oparciem, w którym maluch może w pozycji półleżącej odpocząć w podróży – musimy jednak pamiętać, że dziecko dla swojego bezpieczeństwa nie powinno spać w foteliku w trakcie jazdy. Foteliki tego typu standardowo wyposażone są w pasy bezpieczeństwa i regulowane podnóżki z zabezpieczeniem przed włożeniem nóżek między szprychy.

Foteliki rowerowe

Foteliki rowerowe

Wśród fotelików montowanych za siodełkiem znajdziemy też modele, które są mocowane do bagażnika. One jednak nie posiadają żadnej amortyzacji i nasz mały towarzysz podróży odczuwać będzie każdą najmniejszą dziurę w drodze.

Foteliki rowerowe

Foteliki rowerowe

Modele montowane za nami posiadają pewną niedogodność związaną z tym, że dziecko widzi przed sobą nasze plecy, ale nie jest to aż tak uciążliwe jak się przyjęło - maluch może przecież rozglądać się dookoła siebie.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, w jakim wieku mamy dziecko. Jeżeli ma w okolicach dwóch lat, raczej nie warto już się zastanawiać nad fotelikiem na przód roweru. Wybierając model, musimy zwrócić również uwagę na oznaczenie EN 14344 - to europejska norma określająca standardy bezpieczeństwa. Norma EN 14344 dokładnie opisuje, w którym miejscu jaki fotelik powinien mieć zaznaczony środek ciężkości. Mówi nam także o tym, że fotelik ma mieć przynajmniej trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i zabezpieczenie na stópki dziecka.

Foteliki dla starszych

A gdy nasz maluch wyrośnie z fotelika 22 kg? Jest i na to opcja. Obecnie na rynku dostępne są foteliki od 5 do około 10 roku życia, wagowo aż do 35 kg - wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Aby z nich korzystać, musimy posiadać bagażnik rowerowy.

Fotelik rowerowy

Fotelik rowerowy

Ponadto wciąż można znaleźć w sprzedaży foteliki wiklinowe. Odradzamy jednak takie rozwiązanie - foteliki te są po prostu niebezpieczne! Nie mają pasów bezpieczeństwa, a ich mocowanie do roweru pozostawia wiele do życzenia.

Fotelik rowerowy

Fotelik rowerowy

blog comments powered by Disqus
Bezpieczny Fotelik Rowerowy Dla Dziecka - Zobacz Zanim Kupisz