PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Wybieramy Wózek Dla Dziecka – Na co Zwrócić Uwagę Przed Zakupem?

Wybieramy Wózek Dla Dziecka – Na co Zwrócić Uwagę Przed Zakupem?

Spodziewasz się dziecka? Czy może posiadasz już wózek trzyfunkcyjny, ale jego wybór nie był zbyt trafiony i szukasz czegoś wygodniejszego dla siebie? Niezależnie w jakiej sytuacji się znalazłeś, jeżeli stoisz przed wyborem wózka tak zwanego 3 w 1 – ten poradnik jest dla Ciebie.

Przed zakupem wózka warto rozważyć kilka kwestii, takich jak: nasze miejsce zamieszkania, teren spacerowy w naszej okolicy, czy też częstotliwość samochodowych podróży. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że wnosimy codziennie na czwarte piętro bez windy, 15-kilogramowy pojazd z dzieckiem w środku, albo że po nierównym, piaszczystym terenie spacerujemy z noworodkiem w wózku na małych, plastikowych kołach. Ważne również, aby wózek był odpowiedni dla nas samych – w końcu będzie nam towarzyszył przez najbliższych kilkanaście miesięcy w codziennych wyjściach z domu.

Podstawowe kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie wózka:

Waga

To jeden z najważniejszych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę, jeżeli nie jesteśmy posiadaczami domu z ogrodem lub mieszkania w bloku z windą i codziennością będzie wnoszenie wózka po schodach. Wagi wózków trzyfunkcyjnych są różne, w dużej mierze zależą w również od rodzaju kół i wielkości stelaża. Najlżejsze (około 12 kg z gondolą) są te na małych niepompowanych kółkach, ze stelażem składającym się do rozmiaru parasolki – aczkolwiek tego typu wózek nie będzie się nadawał na spacery z noworodkiem po chodnikowych dziurach czy też piaszczystych terenach ze względu na brak amortyzacji.

Wybieramy wózek dla dziecka

Koła pompowane czy piankowe

Tutaj przede wszystkim trzeba przeanalizować, po jakim terenie zamierzamy najczęściej jeździć. Do jazdy typowo miejskiej, po w miarę równych chodnikach wystarczy wózek z kołami piankowymi, natomiast jeżdżąc dużo po trudniejszym terenie (piaszczystym, górzystym, na polnych drogach itp.) najlepiej zdecydować się na wózek z kołami pompowanymi.

Wybieramy wózek dla dziecka

Wymiary wózka

Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia do sprawdzenia przed zakupem. Nie chcielibyśmy przecież, aby wózek nie zmieścił się nam do bagażnika. Praktycznie w każdym sklepie z wózkami mamy możliwość dokonania takiej przymiarki, warto więc z tego skorzystać. Jeżeli dużo podróżujemy autem, trzeba wziąć pod uwagę, że oprócz wózka powinny zmieścić się do bagażnika również inne rzeczy.

Wybieramy wózek dla dziecka

Możliwość wpięcia fotelika

Z reguły kupując wózek z fotelikiem samochodowym, mamy już w zestawie potrzebne adaptery, aby móc wpiąć fotelik w stelaż. Jeśli decydujemy się na osobny zakup wózka i fotelika dla noworodka, warto zwrócić uwagę czy takie adaptery do wybranego przez nas wózka można dokupić. Wpinanie fotelika w stelaż to super sprawa w przypadku, gdy musimy gdzieś na krótki czas podjechać z dzieckiem autem (na przykład na zakupy, czy coś załatwić w banku lub urzędzie). Nie musimy wozić ze sobą dodatkowo gondoli i rozkładać całego wózka, wystarczy wypiąć z samochodowych pasów bezpieczeństwa fotelik i umieścić do na stelażu – dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że nie obudzimy śpiącego dziecka przy wyjmowaniu z samochodu.

Wybieramy wózek dla dziecka

Pora roku, w jakiej rodzi się dziecko

Jeżeli nasz malec ma przyjść na świat w miesiącach jesienno-zimowych, musimy pamiętać że do wózka oprócz ubranego w kombinezon dziecka, zmieścić się musi także śpiworek. Dlatego ważna jest w takim przypadku duża, obszerna – gdyż lepiej ona chroni przed zimnem i wiatrem niż spacerówka rozłożona na płasko.

Wybieramy wózek dla dziecka

Wygoda dla rodzica

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na regulowaną rączkę. Teleskopowa średnio się sprawdzi przy niskich osobach, gdyż prowadząc wózek będziemy zbyt blisko niego i możemy uderzać nogami przy chodzeniu. Najszerszy zakres regulacji ma rączka na przyciski, a na jej najniższym ustawieniu nawet kilkulatek jest w stanie pchać wózek z młodszym rodzeństwem.

Ważną kwestią jest również podbijanie wózka. O ile w przypadku amortyzowanych nie ma z tym raczej żadnego problemu, tak wózki na sztywnym stelażu z reguły podbijają się gorzej i tutaj konieczne jest wypróbowanie tego przed zakupem. Niskie osoby mogą mieć problem z uniesieniem przodu 15-kilogramowego wózka wraz z dzieckiem.

I jeszcze jedna sprawa – hamulec. Musi się łatwo oraz bezproblemowo blokować i odblokowywać, gdyż nieraz nie ma czasu na kombinowanie z zahamowaniem, w sekundę wózek powinien stać nieruchomo.

Wybieramy wózek dla dziecka

Na koniec słów kilka o cenie wózka. Jak można się zorientować, zestawy trzyfunkcyjne kupimy już od kilkuset, do kilku tysięcy złotych. Rozstrzał cenowy jest ogromny. Na pewno jednak nie warto kupować w ciemno wózka tańszej nieznanej firmy, gdyż możemy się mocno rozczarować jakością i wykonaniem – a przecież wózek musi być bezpieczny i stabilny.

Wybieramy wózek dla dziecka

Najpopularniejsze wózki na rynku

Aby dodatkowo ułatwić wybór, przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wózków wielofunkcyjnych według porównywarki cen Skąpiec.pl:

Xlander XA

XlanderXa

Jane Muum

Jane muum

Maxi Cosi Musa 4

Maxi Cosi Mura 4

Taco Captivia

Taco Captivia

Peg Perego Book Plus

Peg Perego Book Plus

blog comments powered by Disqus
Wybieramy Wózek Dla Dziecka – Na co Zwrócić Uwagę Przed Zakupem?