PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Wybór Karty Graficznej - Któremu Producenctowi Zaufać?

  • Dodano: 8 miesięcy, 3 tygodnie temu
  • Ocena: (2) (0)
Wybór Karty Graficznej - Któremu Producenctowi Zaufać?

Przy wyborze karty graficznej prócz dostosowania odpowiednich parametrów do swoich potrzeb często uwagę zwraca się także na producenta urządzenia. W przypadku kart graficznych dużą popularnością cieszą się producenci: Gigabyte, MSI i EVGA. Przyjrzeliśmy się im z bliska.

Karta graficzna to jeden z tych podzespołów, który w sprzęcie komputerowym dba o efekty wizualne. Graficy i gracze komputerowi to podstawowa grupa docelowa, która na możliwościach kart zna się najlepiej. Wiedzą oni bowiem dobrze, jakie możliwości podczas grania i pracy graficznej daje dobry sprzęt. Każdy jednak może posiadać taki sprzęt, który będzie zachwycał wysoką jakością pracy z obrazem.

Przede wszystkim należy dobrać parametry karty, które pozwolą na wykorzystanie możliwości urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem. Drugą, i równie ważną, sprawą jest natomiast wybór producenta. Każdy z nich próbuje się wyróżnić na tle konkurencji. Obecnie można zauważyć na rynku producenckim popularność firm: Gigabyte, MSI i EVGA. Poniżej prezentujemy, kim oni są i jakie karty graficzne produkują.


Zobacz porównanie Słuchawek dla Melomanów

Gigabyte

Gigabyte Technology to tajwańska firma, która przede wszystkim słynie z produkcji płyt głównych i kart graficznych, w których wykorzystuje chipsety Nvidia i AMD. Gigabyte wciąż poszukuje nowych rozwiązań, a te które obecnie proponuje, to m. in. technologia WindForce czy Ultra Durable VGA. Pod nazwą WindForce kryje się system chłodzenia. Można spotkać dodatkowe oznaczenie 2x albo 3x, które odnoszą się do ilości wykorzystanych wentylatorów. System ten polepsza cyrkulację powietrza i znakomicie odprowadza ciepło. Takie rozwiązanie znalazło się m.in. w Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB (GVN105TOC4GD). Przy takim sprzęcie nie trzeba martwić się o przegrzanie – nawet przy pracy na najwyższych obrotach.

W przypadku gamingu najlepiej sprawdzi się trzecie rozwiązanie zaproponowane przez Gigabyte, czyli chłodzenie G1 z czterema rurkami cieplnymi (w przypadku WindForce 2x są trzy rurki cieplna, a w WindForce są 2 grube rurki cieplne). Dodatkowo w G1 wentylatory są z wykonane z metalu – w pozostałych rodzajach chłodzenia wykorzystano do tego plastik.

Technologia Ultra Durable VGA sprawia natomiast, że karta graficzna jest stabilna i ma niższe temperatury pracy. Ultra Durable VGA wpływa także na możliwości overlockingu nawet do 30%. Gigabyte to producent, który dba o dobre chłodzenie i wydajność oferowanych kart graficznych.

Polecane modele Gigabyte:

>>> Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB (GVN105TOC4GD)

>>> Gigabyte GeForce GTX 750 Ti (GV-N75TWF2OC-4GI)

>>> Gigabyte Radeon RX 470 G1 Gaming

Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB (GVN105TOC4GD)

MSI

MSI to skrót od Micro-Star International Co., czyli tajwańskiego producenta sprzętu komputerowego. Karty graficzne to tylko jeden z produktów MSI, który odznacza się również dobrymi płytami głównymi, laptopami czy komputerami PC all-in-one. Na dowód doskonałej jakości sprzętu i wysokiej jakości komponentów m. in. firma daje 3 lata gwarancji. Karty graficzne MSI są produkowane w zaawansowanej technologii, choć jeśli myślisz o overlackingu, to jednak zazwyczaj bardziej polecane są karty Gigabyte ze względu na lepsze chłodzenie. MSI wykorzystuje autorski system Twin Frozr. Składa się on z pięciu niklonowych rurek cieplnych, dużego radiatora oraz dwóch wysokoobrotowych wentylatorów, które mogą jednak nieco hałasować. Jest kilka wariantów tego rozwiązania.

Najnowszy z wariantów chłodzenia, czyli Twin Frozr V, wykorzystuje zaawansowaną technologię ZeroFrozr, która niweluje hałas oraz zapewnia równowagę między wydajnością i ciepłem. ZeroFrozr został wykorzystany m.in. w MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING 4G (GTX1050TIGAMINGX4G). Warto też wspomnieć o osiągnięciach firmy MSI, która przemawia za jej solidnością. W 2010 r. została stworzona przez MSI nowa marka Military Class, który przede wszystkim odznacza się zaawansowaną stabilnością pracy oraz długą żywotnością wykorzystanych komponentów powstałych z rzadkiego metalu, czyli tantalu. Dzięki temu sprzęt jest wydajny nawet przy dużo wyższych temperaturach.

Polecane modele MSI:

>>> MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING 4G (GTX1050TIGAMINGX4G)

>>> MSI Radeon RX 480 Gaming X

MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING X 4GB

EVGA

EVGA to amerykański producent sprzętu elektronicznego, który słynie z wykorzystania w swoich kartach graficznych układów GeForce. Ponadto bardzo dobry serwis techniczny sprawił, że firma zyskała wielu wielbicieli. Długi okres gwarancyjny (3 lata, a niektóre modele z możliwością przedłużenia nawet do 10 lat) to jednak nie wszystko, czym może się pochwalić ten producent. EVGA ma szereg modeli kart w wersjach referencyjnych, które cieszą się popularnością na całym świecie. Dodatkowo EVGA rozszerzyła swoją ofertę o konstrukcje niereferencyjne.

Autorskie chłodzenie ACX (Active Cooling Xtreme) to konstrukcja składająca się z dwóch dużych wentylatorów, czterech rurek cieplnych oraz radiatora wykonanego aluminium. Konstrukcja znajduje się w plastikowej obudowie. ACX 2.0 to natomiast nieco wydajniejsza wersja chłodzenia (seria 900), gdzie zastosowano rurki cieplne o większej średnicy oraz większe łopatki wentylatorów. W tym wariancie także wprowadzono półpasywny tryb pracy, co zapewnia dostosowanie pracy wentylatorów do osiąganych temperatur. Taki system został wykorzystany m.in. w modelu EVGA GeForce GTX 1060 Gaming ACX 2.0 6GB. Dodatkowym udogodnieniem wprowadzonym przez tego producenta jest program EVGA Step-up, dzięki czemu w przeciągu 90 dni można bez problemu wymienić model karty graficznej na nowszy.

Polecane modele EVGA:

>>> EVGA GeForce GTX 1060 Gaming ACX 2.0 6GB

>>> EVGA GeForce GTX 1080 FTW2 8GB GDDR5X VR Ready

EVGA GeForce GTX 1060 Gaming ACX 2.0 6GB

Podsumowanie

W pracy karty graficznej każdy może docenić nieco inne cechy. Może to być przede wszystkim brak szumów podczas pracy wentylatora, wydajność chipów albo cena. Niemniej jednak warto pomyśleć także o producencie, od którego kupisz kartę graficzną. Producenci często starają się wyróżnić czymś szczególnym, co z pewnością pomoże ci wybrać coś dla siebie. W artykule znalazło się trzech przodujących producentów, którzy cieszą się popularnością.

blog comments powered by Disqus
Wybór Karty Graficznej - Któremu Producenctowi Zaufać?