PODPOWIEDZI:

Skuteczne Monitorowanie Pracy Podzespołów Podczas Grania!

Skuteczne Monitorowanie Pracy Podzespołów Podczas Grania!

Witam w kolejnym poradniku! Tym razem przedstawię wam, jak w prosty sposób monitorować parametry podzespołów komputera podczas grania w gry. Do dzieła!

Monitorowanie parametrów w trakcie gry

1. Najpierw pobierz i zainstaluj program MSI Afterburner w wersji co najmniej 4.2.  Podczas instalacji niczego nie należy odznaczać, ponieważ wraz z Afterburnerem instaluje się moduł RivaTuner, odpowiedzialny za wyświetlanie informacji na ekranie!

2. Uruchom program MSI Afterburner i wejdź w ustawienia (przycisk Settings w dolnej części ekranu).
MSI Afterburner Settings
3. Najpierw wybierz, jakie informacje z Afterburnera chcesz wyświetlić w trakcie gry. W tym celu przejdź do zakładki Monitoring i odhacz te elementy, które Cię interesują, na przykład użycie GPU, liczba klatek na sekundę, prędkość obrotowa wentylatorów. Po odhaczeniu zaznacz po kolei każdy z nich i uaktywnij opcję „Pokaż na OSD”. W kolumnie właściwości powinna wyświetlić się informacja „w OSD” przy tych elementach, które mają być wyświetlane i monitorowane.
MSI Afteburner Właściwości
W tym miejscu możemy także za pomocą metody przeciągnij - upuść pozmieniać kolejność wyświetlanych na ekranie w grze parametrów.
MSI Afterburner Settings 2
4. Przejdź do zakładki „On-Screen Display” i skonfiguruj dowolny skrót klawiszowy, którym będziesz mógł przełączać widoczność nakładki z informacjami. Zamknij ustawienia przyciskiem OK i zminimalizuj Afterburner do paska zadań.
MSI Afterburner Screen
5. Nakładka graficzna powinna teraz działać i wyświetlać informacje w rogu ekranu o karcie graficznej, pamięci RAM i procesorze po uruchomieniu jakiejś gry. Wybranym przyciskiem można przełączać widoczność nakładki.
Pamiętajcie, aby po włączeniu komputera zawsze uruchamiać MSI Afterburner w pierwszej kolejności, a dopiero potem HWInfo64. Proponuję w ustawieniach MSI Afterburner włączyć autostart wraz z systemem Windows - dzięki temu wszystkie informacje będą poprawnie przekazywane do nakładki graficznej.

>>> Sprawdź również nasz ranking procesorów >>>

Zmiana kolorów

W programie RivaTuner Statistic można dostosować kolor informacji wyświetlanych na ekranie - w tym celu w miejscu, gdzie pisze On-Screen Display Palette, wybieramy odpowiadający nam kolor. Poza tym możemy zmienić także róg ekranu, w którym mają być wyświetlane parametry przez nas wcześniej wybrane.
RivaTuner Dostosowywanie Kolorów

Inne opcje

Program MSI Afterburner umożliwia także dostosowanie prędkości wentylatorów wedle uznania użytkownika - przykład poniżej. Za pomocą tego programu możemy również podkręcić naszą kartę graficzną.

MSI Afterburner Karta Graficzna
Jeśli ma być wyświetlana sama ilość klatek na sekundę w dowolnym rogu ekranu, to wystarczy użyć programu Fraps.

FRAPS
Program jest bardzo prosty w obsłudze, więc nie ma potrzeby objaśniania jego obsługi.
FRAPS 2

blog comments powered by Disqus
Skuteczne Monitorowanie Pracy Podzespołów Podczas Grania!