PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Wszystko o Podkręcaniu (OC) Podzespołów Komputerowych - Poradnik

Wszystko o Podkręcaniu (OC) Podzespołów Komputerowych - Poradnik

Witam, zapraszam do poradnika na temat podkręcania (OC) podzespołów komputerowych.

Czym jest OC?

OverClock (OC) – czyli Ponad Zegar. Jest to nic innego jak procespodkręcania. Podkręcać można procesor (CPU), kartę graficzną (GPU) oraz pamięci RAM. W wyniku tego procesu uzyskujemy zwiększenie wydajności wybranych podzespołów kosztem wyższej temperatury i poboru mocy.

Sprawdź: Nasz ranking najlepszych procesorów! >>>

OverClocking - grafika

Co potrzeba do rozpoczęcia OC CPU I gpu?

1. Odpowiedni procesor - musi to być sprzęt, na którym daną czynność da się zrobić, na przykład procesor z odblokowanym mnożnikiem; w przypadku Intela to procesory z końcówką K, a w przypadku AMD to wszystkie procesory z serii Ryzen.

2. Odpowiednia płyta główna - trzeba posiadać płytę główną, która umożliwi podkręcanie; takowe najtańsze można zakupić od około 500 zł. W przypadku płyt do procesorów Intela są to modele na chipsecie, przykładowo Z97, Z170 czy Z270, a w przypadku procesorów AMD to chociażby modele na chipsecie B350 i X370.

Płyta musi mieć także dobrze chłodzoną sekcję zasilania - warto dowiedzieć się przed kupnem, jakie temperatury sekcja osiąga po OC procesora (można się tego dowiedzieć czytając testy, recenzje i/lub pytając producenta o bezpieczne temperatury sekcji danej płyty oraz odpowiednią ilość faz, przy których płyta będzie w stanie utrzymać stabilne napięcie podawane na procesor). Chłodzenie sekcji zasilania to nic innego jak radiatorki wokół procesora; fazy zasilania z kolei to takie małe prostokątne kwadraciki wokół gniazda procesora.

3. Wydajne chłodzenie - podkręcony procesor będzie wydzielać znacznie więcej ciepła niż podczas pracy na ustawieniach/taktowaniach nominalnych, stąd też potrzeba wydajnego chłodzenia. Obecnie mamy do wyboru chłodzenia powietrzne, wodne z zamkniętym obiegiem cieczy, typu AiO oraz profesjonalne układy - tzw. Custom LC.

4. Przewiewna obudowa - ważne jest, by nasza obudowa była regularnie czyszczona wewnątrz z nadmiaru dostającego się do niej kurzu. Pamiętajmy też, by filtry przeciwkurzowe nie były zapchane, gdyż wtedy spada wydajność wentylatorów. Poza tym warto wybierać budę standardowych rozmiarów zamiast typu chociażby micro-ATX, gdyż im większa jest skrzynka, tym lepszy i bardziej swobodny jest przepływ powietrza (co ma wpływ na wysokość temperatur procesora czy karty graficznej).

Należy także pamiętać o prawidłowym obiegu powietrza w skrzynce, a więc warto zamontować 2 lub 3 wentylatory na przodzie oraz jeden z tyłu wtłaczające powietrze z zewnątrz oraz jeden lub dwa na górze wyciągające – oczywiście ilość zastosowanych wentylatorów zależy od danego modelu obudowy.

5. Zasilacz - podkręcony procesor i karta graficzna pobiorą większą ilość prądu niż zwykle. A więc należy zaopatrzyć się w odpowiedniej mocy zasilacz, by nie zabrakło naszym podzespołom prądu. W przypadku doboru odpowiedniego zasilacza, odsyłam Was do czarnej listy zasilaczy komputerowych z poradnikiem.

6. Zaktualizowany BIOS - przed OC dobrze jest zaktualizować BIOS. W dzisiejszych płytach głównych aktualizację robi się z poziomu systemu operacyjnego, lecz można także ją zrobić z poziomu samego BIOSU (dzisiejszego UEFI) – co kto woli. Update najczęściej naprawia jakieś błędy w stabilności, woprogramowaniu i tak dalej, więc raczej otrzymujemy zmiany na lepsze.

Overclocking

OC Pamięci RAM

By podkręcić pamięci RAM, potrzebujemy tak naprawdę tylko płyty głównej, która obsługuje wyżej taktowane pamięci (na przykład jeśli kupiliśmy kości o taktowaniu 2400MHz, a nasza płyta obsługuje RAM o taktowaniu powiedzmy 2800MHz, to spokojnie na te 2600MHz powinny nasze pamięci pójść). 
Pamięci RAM zwykle idą stabilnie wyżej o 100-300MHz więcej, rzadko o większe wartości - nikt by nie kupował RAM-u o wyższym taktowaniu, gdyby kości 2400MHz dało się podkręcić na 3000-3200MHz.

Zasady bezpieczeństwa OC przy cPU

1. Przy OC procesora trzeba pamiętać o zastosowaniu dobrej jakości pasty termoprzewodzącej;przy słabej paście różnica w temperaturze będzie na niekorzyść - może wynieść nawet 10-15 C! Jedne z najlepszych obecnie past to między innymi: Gelid GC-Extreme, Phantec PH-NDC czy AAB COOLING Thermal Grease 3.

2. Nie należy przekraczać pewnego napięcia dla poniższych procesorów:

  • dlai7-7700K i i5-7600K max bezpieczne Vcore= 1,400V
  • dla i7-6700K i i5-6600K max bezpieczne Vcore= 1,400V
  • dla i7-4790K i i5-4690K max bezpieczne Vcore= 1,350V
  • dla i7-3770K i i5-3570K max bezpieczne Vcore= 1,350V
  • dla i7-2700K i i5-2500K max bezpieczne Vcore= 1,350V

​​​​Ponadto na każdym chłodzeniu nie należy przekraczać temperatur w stresie 80 C na co dzień – pod warunkiem, że zależy Wam na jak najdłuższym żywocie waszego procesora. Natomiast do testów typu stress w danym programie do sprawdzania stabilności temperatura do 85 C jest jeszcze ok; ważne jest, by w użytkowaniu codziennym nie była tak wysoka. Wyższe napięcie skutkuje (oprócz tego, co już podałem) najczęściej degradacją w różnym przedziale czasowym układu krzemowego, z którego wykonany został dany procesor!

3. UWAGA! Pamiętajcie, że to, o ile MHz podkręcimy stabilnie nasz procesor, zależy od konkretnej sztuki procka; niemniej tendencja taktowań i napięć wygląda podobnie. Gdy macie podkręcony procesor, to nie korzystajcie ze zintegrowanej karty graficznej, bo wtedy obciążenie samego procesora oraz układu graficznego będzie zbyt duże i w większości przypadków spowoduje problemy ze stabilnością działania procesora; często się zdarza, że wówczas uszkodzeniu ulega procesor i/lub układ graficzny - sam to niestety przerabiałem, gdy tego nie wiedziałem.

Overclocking w praktyce

OC Karty graficznej (GPU)

Nie należy przekraczać pod obciążeniem temperatury 80 C na co dzień, gdyż im wyższa temperatura, tym większy negatywny jej wpływ na żywotność poszczególnych elementów składowych, z jakich wykonano kartę graficzną.

OC Pamięci RAM

Nie wolno przekraczać napięcia 1,400V dla kości DDR4, więc maksymalnie bezpiecznie można dać na przykład 1,390V lub 1,395V. Poza tym nie ma innych ograniczeń. Pamiętajcie że to, o ile MHz więcej podkręcicie swoje pamięci, zależy przede wszystkim od konkretnej sztuki kości, choć generalnie tendencja taktowań jest podobna.

blog comments powered by Disqus
Wszystko o Podkręcaniu (OC) Podzespołów Komputerowych - Poradnik