PODPOWIEDZI:

Gear VR - Gadżet do Galaxy S8 za 500zł - Warto kupić? Wady i Zalety

Gear VR - Gadżet do Galaxy S8 za 500zł - Warto kupić? Wady i Zalety

Samsung Galaxy S8 to coś więcej niż smartfon. Można go określić jako multimedialne centrum, które posiada tyle samo, a nawet więcej funkcji niż komputer. Czy warto zakupić zestaw Gear VR, który poszerzy wachlarz możliwości tego sprzętu?

Zaleta nr 1 gear vr - cena

Gear VR kosztuje tylko 300 zł. W pełnym zestawie z kontrolerem ruchowym zapłacimy za niego 500 zł. Biorąc pod uwagę koszt zakupu telefonu Galaxy S8, sumarycznie wyjdzie nam prawie 4000 zł, co nie zmienia faktu, że jest to sprzęt dorównujący konkurencji np: PS VRHTC Vive lub większej wersji Oculusa. Koszt przedstawionych powyżej zestawów jest podobny do proponowanego przez Samsunga, lecz w jego przypadku najważniejszy jest sam telefon - VR jest tylko ,,tanim" dodatkiem. Za 500 zł otrzymujemy możliwości podobne do tych z ,,większych wersji", ale o nich możecie przeczytać poniżej.

Sprawdź cenę produktów z zestawu:

Samsung S8 plus Gear VR

Zaleta nr 2 gear vr - lekkość i prostota

Cały sprzęt jest bardzo lekki, a rzepy montuje się w bardzo łatwy sposób. Na szczęście nie uwierają, a materiały, z jakich stworzony jest zestaw, nie powodują nadmiernego pocenia się okolic gałek ocznych. Co za tym idzie - okulary nie będą nam parować. Zdecydowanie jest to bardzo dobrze zaprojektowany sprzęt, bowiem wystarczy tylko przyczepić nasz telefon do niego i już jesteśmy gotowi do grania. Jeżeli nasza bateria jest na skraju wyczerpania, to na szczęście producent pomyślał o zaimplementowaniu w headsecie wejścia USB typu C, co za tym idzie będziemy mogli ładować nasz smartfon w trakcie na przykład grania. Posłuży nam to nie tylko do ładowania: dzięki przejściówce OTG, którą dostajemy w zestawie, będziemy mogli również podłączyć zewnętrzne akcesoria, przykładowo pada od konsoli. Pomiędzy soczewkami znajduje się czujnik, który zapobiega nadmiernemu zużyciu baterii, bowiem ekran działa tylko wtedy, gdy hełm znajduje się na naszej głowie.

ZALETA nr 3 GEAR VR - ogrom aplikacji

Po odpaleniu sklepu Oculusa zdziwiłem się, jakie możliwości posiada Gear VR, i stał się on od razu moim ulubieńcem jeżeli chodzi o zestawy wirtualnej rzeczywistości, bowiem aplikacje tworzą nie tylko ogromne studia, ale również laicy. Mówiąc o tych pierwszych, to możemy doświadczyć magii VR-u zupełnie za darmo, ponieważ takie duże marki jak Disney czy Facebook promują swoje dzieła w postaci dedykowanych aplikacji. Znajdziemy tam również takie perełki jak Minecraft na VR, co za tym idzie - gry starczy nam na pewno na więcej niż 2 lata, jak w przypadku PS VR.

Minecraft na VR

ZALETA 4 GEAR VR - Social

Oculus to nie tylko sklep. Znajdziemy tam również wydarzenia związane z grami, ale i różnymi aplikacjami, na przykład spotkania z nieznajomymi ludźmi w wirtualnej rzeczywistości. Odbędziemy również turnieje pokerowe czy pobawimy się w tworzenie avatarów. Możemy również przeglądać Facebooka w 360 stopniach oraz oglądać filmy na Youtube w trybie kinowym i w pełnej panoramie.

NAJWIĘKSZA WADA - KONTROLER VR

Zdecydowanie nie jest on wart swojej ceny. Tani plastik nie grzeszy wytrzymałością - bardzo łatwo jest go rozwalić, rozerwać, a jeżeli masz dzieci albo zwierzaka, to kontroler za długo na Twojej półce nie pożyje. Najbardziej boli to, że ten sprzęt jest na baterie paluszki. Niestety nie ma w nim żadnego złącza USB, a co za tym idzie - będziemy zmuszeni do zewnętrznego ładowania paluszków (jeżeli posiadacie specjalną ładowarkę) lub ciągłej wymiany. Brakuje tu rozwiązania znanego z kontrolerów od Microsoftu. Najgorsze jest jednak jego wykorzystanie - mimo wysokiej precyzji to urządzenie, które komunikuje się z telefonem przez bluetooth, nie jest w stanie rozpoznać przestrzeni. Możemy nim poruszać tylko w lewo, prawo, górę, dół. Nie tego spodziewałem się za taką cenę, choć z drugiej strony nie ma tu żadnej kamery (oprócz tej wbudowanej w smartfona), która pozwoliłaby tą pozycję rozpoznać, chociaż technologia idzie do przodu i wiem, że tego typu rozwiązania są już możliwe.

Kontroler Samsung Gear VR

Podsumowanie

Warto jest zakupić ten sprzęt, bo jest to nieduży koszt, nie biorąc pod uwagę samego kontrolera. To on stanowi największy mankament całego zestawu. Można sobie poradzić bez niego, bo jestem pewny na 99%, że nie jest potrzebny do 99% aplikacji dostępnych w sklepie. Jeżeli chcesz zagrać w bardziej skomplikowane gry, to możesz skorzystać z pada od Xbox One. 

blog comments powered by Disqus
Gear VR - Gadżet do Galaxy S8 za 500zł - Warto kupić? Wady i Zalety